ژنرال آکار، رئیس ستاد ارتش ترکیه به ایران سفر کرد
از ایران گزارش شده است که ژنرال حلوصی آکار، رئیس ستاد ارتش ترکیه، وارد تهران شده است.
براساس همین گزارشها سفر این فرمانده ارشد نظامی ترکیه به ایران در پاسخ به سفیر اخیر سرلشکر محمد باقری، رئیس ستاد کل نیروهای مسلح ایران به ترکیه، انجام شده است.
در سفر ژنرال آکار به تهران، وی قرار است درباره مسایل منطقه‌ای بویژه موضوع همه‌پرسی انجام شده در کردستان عراق و مسایل مربوط به سوریه با مقامات ایرانی بحث و تبادل نظر کند.
سرلشگر باقری، اواسط ماه اوت سال جاری میلادی به آنکارا سفر کرد. براساس گزارشها آقای باقری از ژنرال آکار استقبال رسمی به عمل آورده است. معاون بین‌الملل ستاد کل نیروهای مسلح ایران، از آقای آکار در بدو ورود وی به تهران، در فرودگاه مهرآباد تهران، از وی استقبال کرده بود.
ایران و ترکیه دو همسایه اصلی عراق که هردو دارای مرز مشترک با اقلیم کردستان عراق هستند، با همه‌پرسی استقلال این منطقه بشدت مخالف بوده‌اند. بیشتر کشورهای جهان از جمله آمریکا نیز با این همه‌پرسی مخالفت کردند. تنها کشور اصلی حامی این همه‌پرسی اسراییل بوده است.
ایران و ترکیه در آستانه برگزاری این همه‌پرسی که اواخر ماه گذشته میلادی صورت گرفت در مرز مشترک خود با منطقه کردستان عراق، مانور نظامی برگزار کردند.
تهران و آنکارا همچنین به آنچه به گفته آنها درخواست دولت عراق بوده است درخصوص پروازها به کردستان عراق محدودیتهای شدیدی اعمال کردند. دو کشور در عین حال درباره تبعات این همه‌پرسی به مقامات اقلیم کردستان عراق هشدار داده‌اند.

دیار سرلشکر باقری (چپ) با مقامات ترکیه
سرلشکر باقری (چپ) در اواسط ماه اوت به آنکارا سفر کرد

سفر ژنرال آکار به ایران در حالی صورت گرفته است که براساس گزارشهای منتشر شده انتظار می‌رود رجب طیب اردوغان، رئیس جمهور ترکیه، روز چهارشنبه (۴ اکتبر) به تهران سفر کند و با مقاناات ارشد ایرانی دیدار و گفتکو کند.
روز دوشنبه (۲۵ سپتامبر) مقام‌های اقلیم خودگردان کردستان عراق همه‌پرسی جدایی این منطقه از عراق را برگزار کردند. بیش از ۹۲ درصد شرکت‌کنندگان به استقلال از عراق رای دادند. نتیجه همه‌پرسی الزام آور نیست اما باعث افزایش تنش در داخل و خارج عراق شده است. رهبران کردستان عراق گفته‌اند رای مثبت مردم به آنها این اختیار را می‌دهد که مذاکرات استقلال از عراق را با دولت مرکزی و کشورهای همسایه آغاز کنند.

 همه پرسی کردستان عراق

 

 

بی بی سی

چاپ ایمیل

تماس با البرزنیوز

payam

لطفن برای فرستادن پیام، پیشنهاد و نظر خود برای البرز نیوز از این بخش استفاده نمایید.
×

با ادامۀ گردش در این تارنما، شما بهره گرفتن از کوکی‌ها و یا فناوری‌های مشابه را می‌پذیرید.  بکارگرفتن کوکی‌ها برای ارزیابی شمار کاربران، ارائۀ کاربردها و آگاهی‌های تازه به آنان و نیز تبلیغات تجاری اهمیت دارد.