دیدار ظریف با سلطان قابوس در عمان
محمد جواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران امروز دوشنبه ۱۰ مهر به مسقط، پایتخت عمان رفته و با حاکم عمان و یوسف بن علوی، وزیر خارجه این کشور دیدار کرده است.
به گزارش خبرگزاری رسمی عمان، محور گفتگوهای وزیر خارجه ایران با مقام‌های عمان، موضوعات مربوط به انرژی، اقتصاد و ترانزیت بوده است و "انتقال گاز ایران از عمان به هند" از جمله موضوعات مهمی بوده که دو طرف در مورد آن گفت‌وگو کرده‌اند.
آقای ظریف قرار است در ادامه سفر دو روزه خود از قطر هم دیدار کند.
خبرگزاری رسمی "او ان ای" گزارش می دهد که سلطان قابوس حاکم عمان در یک دیدار نادر رسمی در کنار وزیر خارجه ایران ظاهر شده است.
سلطان قابوس که بیش از ۷۰ سال دارد در قلعه ای در شهرستان منح در جنوب غربی مسقط پایتخت عمان با آقای ظریف گفتگو کرد.
بنابه این گزارش این دو درباره همکاری میان دو کشور و مسائل منطقه ای صحبت کردند اما جزییات بیشتری ارائه نشد.
سلطان قابوس در سال ۲۰۱۳ ترتیب یک رشته ملاقات های مخفیانه میان مقام های ایرانی و آمریکایی در مسقط را داده بود.
همان دیدارها مقدمه ای بر مذاکرات تمام عیار برای توافق بر سر مهار برنامه اتمی ایران در قبال لغو تحریم های این کشور در قالب برجام (برنامه جامع اقدام مشترک) بود.
وزیر خارجه آلمان روز یکشنبه آمریکا را تشویق کرد کانال های تماس مستقیمی با ایران برای رفع نگرانی هایش در مورد برجام باز کند. دولت ترامپ از برجام شکایت دارد و می گوید ایران به روح آن عمل نمی کند.
سلطان قابوس در دو سال گذشته چندین بار برای معاینات پزشکی به آلمان سفر کرده است که سوالاتی در مورد آینده او پدید آورده. او فرزند ندارد و رسما کسی را برای جانشینی خود انتخاب نکرده.
ایران و عمان سه سال پیش (۲۰۱۴ میلادی) به توافقی درباره ساخت خط لوله‌دریایی برای انتقال گاز ایران به بندر صحار در بیش از دویست کیلومتری مسقط، پایتخت این کشور، دست یافتند.
حدود هشت ماه پیش (بهمن ۱۳۹۵/ فوریه ۲۰۱۷) وزرای نفت و انرژی ایران و عمان چارچوب کلی توافق گازی بین دو کشور را در تهران تمدید کردند.
هدف این پروژه انتقال گاز از ایران به عمان است بدون آن که از آب‌های امارات متحده عربی عبور ‌کند.
عمان از کشورهایی بوده که بطور سنتی روابط نزدیکی با ایران داشته است.

امضای تفاهم‌نامه گازی ایران و عمان در سال ۱۳۹۲ و در حاشیه سفر سلطان قابوس پادشاه عمان به تهران انجام شد


امضای تفاهم‌نامه گازی ایران و عمان در سال ۱۳۹۲ و در حاشیه سفر سلطان قابوس پادشاه عمان به تهران انجام شد
این کشور از زمان آغاز بحران دیپلماتیک و تحریم‌های کشورهای عربی علیه قطر، روابط خود را با دوحه حفظ کرد.
خرداد ماه امسال، عربستان سعودی، مصر، بحرین و امارات متحده عربی با وارد کردن این اتهام به قطر که باعث بی‌ثباتی در منطقه می‌شود روابط دیپلماتیک خود را با این کشور قطع کردند.
این کشورها قطر را به حمایت از "گروه های تروریستی" از جمله گروه‌های مرتبط با ایران متهم کردند.
جایگاه عمان در بحران قطر، به اهمیت سفر وزیر خارجه ایران به این کشور افزوده است.
آقای ظریف قرار است بلافاصله بعد از این سفر کوتاه، راهی دوحه قطر شود.
محدود کردن روابط تهران و دوحه یکی از شروط تعیین شده توسط کشورهای عربی برای قطر بود.

محمد بن عبدالرحمان آل ثانی، وزیر خارجه قطر هفته پیش در پاریس گفته بود که فشارها باعث نزدیک‌تر شدن ارتباط دوحه و تهران می‌شود


محمد بن عبدالرحمان آل ثانی، وزیر خارجه قطر هفته پیش در پاریس گفته بود که فشارها باعث نزدیک‌تر شدن ارتباط دوحه و تهران می‌شود
بهرام قاسمی، سخنگوی وزارت امور خارجه ایران محور گفتگوهای آقای ظریف با مقام‌های قطری را "روابط کشورهای حاشیه خلیج فارس، همکاری‌های اقتصادی دو جانبه و تحولات اخیر در سوریه، عراق و یمن" اعلام کرده است.
محمد بن عبدالرحمان آل ثانی، وزیر خارجه قطر هفته پیش در پاریس گفته بود که در نتیجه تحریم‌های اقتصادی عربستان و متحدانش، دوحه از نظر اقتصادی به تهران نزدیک‌تر شده است.
او گفت: "می‌گویند که قطر به ایران نزدیک‌تر شده است. آنها با اقداماتشان، قطر را به سمت ایران هل می‌دهند. دارند قطر را مثل یک هدیه، به ایران و قدرت‌های منطقه می‌دهند."
او البته اضافه کرد که با وجود نزدیک‌تر شدن قطر و ایران، این دو کشور همچنان اختلاف‌نظرهایی دارند؛ از جمله در مورد جنگ سوریه.
قطر در ماه اوت (حدود دو ماه پیش) اعلام کرد که با بازگردندان سفیر خود به تهران، روابط کامل دیپلماتیک خود را با ایران از سر می‌گیرد.
در سال ۲۰۱۶ میلادی و در پی اعدام شیخ نمر، روحانی مخالف حکومت عربستان توسط مقام‌های سعودی، عده‌ای به سفارت عربستان در تهران و کنسولگری این کشور در مشهد حمله کردند.
در پی این اقدام قطر، در حمایت از عربستان، سفیر خود را از تهران فراخواند.

 

 

 

 

بی بی سی

چاپ

×

با ادامۀ گردش در این تارنما، شما بهره گرفتن از کوکی‌ها و یا فناوری‌های مشابه را می‌پذیرید.  بکارگرفتن کوکی‌ها برای ارزیابی شمار کاربران، ارائۀ کاربردها و آگاهی‌های تازه به آنان و نیز تبلیغات تجاری اهمیت دارد.