'صدور احکام زندان' هفت عضو جبهه مشارکت ایران اسلامی
بنابه گزارش ها هفت چهره اصلاح طلب در ایران از جمله محمد رضا خاتمی، نایب رئیس سابق مجلس ایران که بیش از یک سال پیش احضار و متهم شده بودند به حبس های تعزیری یک ساله و ممنوعیت دو ساله از کلیه فعالیت های سیاسی و رسانه ای محکوم شده اند.
محمدرضا خاتمی، آذر منصوری، علی شکوری‌راد، محمد نعیمی‌پور، محسن صفایی فراهانی، حمیدرضا جلایی‌پور و غلامحسین کاشفی اعضای جبهه مشارکت انقلاب اسلامی شهریور سال ۱۳۹۵ به دادگاه انقلاب احضار شده‌ بودند.
آقای شکوری‌راد در حال حاضر دبیرکل حزب اتحاد ملت ایران است و خانم منصوری و آقایان نعیمی پور و جلایی پور هم اعضای شورای مرکزی این حزب هستند.
حجت کرمانی وکیل بعضی از متهمان به خبرگزاری کار ایران، ایلنا، گفت: "من به همراه آقای پوربابایی وکیل پنج نفر از این افراد هستیم که امروز با مراجعه به شعبه مربوطه، رای به ما ابلاغ شده است و هنوز رای به دو نفر دیگر ابلاغ نشده است."
هوشنگ پوربابایی هم در گفت‌وگو با ایلنا خبر ابلاغ حکم ۷ چهره اصلاح‌طلب را تایید کرد و گفت: "در فرصت قانونی نسبت به حکم اولیه اعتراض خواهیم کرد."
این رای در شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب صادر شده است.
محمدرضا جلائی پور روز دوشنبه به خبرگزاری فرانسه گفت: "می توانم این گزارش را تایید کنم اما باید تجدید نظر بخواهیم."
به غیر از محمدرضا خاتمی و آقای جلائی پور از فعالان ستاد انتخاباتی میرحسین موسوی در سال ۸۸، احکام محسن صفایی فراهانی نماینده سابق، آذر منصوری و حسین کاشفی صادر شده است.
به گزارش ایلنا محمد نعیمی پور هم به دو سال حبس تعزیری محکوم شده است.
آقای کرمانی گفت: "موکلین بنده با استناد به ماده ۵۰۰ قانون مجازات اسلامی، یعنی فعالیت تبلیغی علیه نظام، به یک‌ سال حبس محکوم شدند."
او افزود: "همچنین طبق رای صادره از دادگاه، موکلین من به عنوان مجازات تکمیلی به ۲ سال محرومیت از عضویت در احزاب و فعالیت در فضای مجازی و مطبوعات محروم شدند."
به گفته او این حکم غیرقطعی است و در فرصت قانونی امکان تجدیدنظرخواهی از آن وجود دارد.
این هفت نفر همگی از اعضای شورای مرکزی جبهه مشارکت ایران اسلامی بودند که فعالیت آن ممنوع شده است.
در پی انتخابات ریاست جمهوری ۱۳۸۸، شمار زیادی از اعضا و رهبران جبهه مشارکت بازداشت و زندانی شدند. متعاقبا، بسیاری از دستگیرشدگان احکام زندان چند ساله دریافت کردند.
دادگاه انقلاب ایران بعد از انتخابات جنجال‌برانگیز ریاست جمهوری سال ۱۳۸۸ جبهه مشارکت را به همراه سازمان مجاهدین انقلاب اسلامی "منحل" و "غیرقانونی" اعلام کرد.
با این حال، اعضای جبهه مشارکت گفتند که به خاطر برگزار نشدن "دادگاه قانونی" در این زمینه و ابلاغ نشدن رسمی حکم انحلال، چنین تصمیمی را غیرمعتبر می‌دانند.  

 

 

 

 

بی بی سی

چاپ

×

با ادامۀ گردش در این تارنما، شما بهره گرفتن از کوکی‌ها و یا فناوری‌های مشابه را می‌پذیرید.  بکارگرفتن کوکی‌ها برای ارزیابی شمار کاربران، ارائۀ کاربردها و آگاهی‌های تازه به آنان و نیز تبلیغات تجاری اهمیت دارد.