اردوغان در رأس یک هیئت بلندپایه وارد تهران شد
رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه، برای انجام یک سفر رسمی یک روزه امروز چهارشنبه دوازدهم مهر ماه در رأس یک هیئت بلندپایۀ اقتصادی وارد تهران شد و با رئیس جمهوری ایران، حسن روحانی، دیدار و گفتگو کرد. قرار است اردوغان در سفرش به تهران با آیت الله علی خامنه ای، رهبر جمهوری اسلامی ایران، نیز دیدار و گفتگو کند.

علاوه بر توسعۀ مناسبات اقتصادی دو کشور، شماری از بحران ها و مسائل منطقه از جمله جنگ داخلی سوریه، همه پرسی استقلال کردستان عراق و بحران مناسبات قطر با چهار کشور عرب خاورمیانه اهم موضوع های گفتگوهای رهبران ایران و ترکیه هستند.

یک هیئت از وزرای دولت آنکارا از جمله وزیر اقتصاد، وزیر انرژی، وزیر گمرک و تجارت، وزیر فرهنگ و گردشگری و همچنین تجار و سرمایه گذاران ترک، رئیس جمهوری ترکیه را در سفرش به ایران همراهی می کنند. ارتقای مبادلات تجاری دو کشور به مرز ٣۰ میلیارد دلار از اهداف مهم سفر اردوغان به ایران اعلام شده است.

مطابق گزارش ادارۀ آمار ترکیه حجم مبادلات اقتصادی ایران و ترکیه تا پایان شهریور ماه گذشته بیش از ٧ میلیارد و ٢۵۰ میلیون دلار بوده است. از این میزان ۵ میلیارد و ۱۵۰ میلیون دلار صادرات ایران به ترکیه و ۲ میلیارد و ۱۰۰ میلیون دلار واردات ایران از ترکیه را تشکیل داده‌اند. بر پایۀ آمار گمرک ایران، ترکیه با ۱ میلیارد و ۶٧۸ میلیون دلار سومین کشور صادرکنندۀ کالا به ایران است و ایران با صادرات ۲ میلیارد و ٤۰۰ میلیون دلار به ترکیه چهارمین شریک تجاری این کشور به شمار می رود. عمدۀ صادرات ایران را به ترکیه گاز و فرآورده های نفتی تشکیل می دهند. دو کشور می کوشند تدابیری برای تسهیل هر چه بیشتر مبادلات تجاری خود اتخاذ کنند.

ایران و ترکیه همچنین با برگزاری همه پرسی استقلال کردستان عراق مخالفت کردند و در پی این مخالفت فرماندهان نظامی دو کشور طی روزهای گذشته در تهران و آنکارا با یکدیگر ملاقات نمودند.

دیروز سه شنبه یازدهم مهر ماه امیر سرتیپ امیر حاتمی، وزیر دفاع جمهوری اسلامی ایران، با ژنرال خلوصی آکار، رئیس ستاد مشترک ارتش ترکیه، در تهران دیدار و گفتگو کرد. به همین مناسبت وزیر دفاع دولت روحانی همه پرسی استقلال کردستان عراق را محکوم و آن را به آمریکا و اسرائیل نسبت داد و افزود که این دو کشور قصد دارند کشورهای منطقه را تجزیه کنند. امیر حاتمی در ادامه خواستار همکاری بیشتر سه کشور عراق، ایران و ترکیه برای جلوگیری از اجرای چنین راهبردی شد.

 

 

 

 

رادیوفرانسه

چاپ ایمیل

تماس با البرزنیوز

payam

لطفن برای فرستادن پیام، پیشنهاد و نظر خود برای البرز نیوز از این بخش استفاده نمایید.
×

با ادامۀ گردش در این تارنما، شما بهره گرفتن از کوکی‌ها و یا فناوری‌های مشابه را می‌پذیرید.  بکارگرفتن کوکی‌ها برای ارزیابی شمار کاربران، ارائۀ کاربردها و آگاهی‌های تازه به آنان و نیز تبلیغات تجاری اهمیت دارد.