«محکومیت عضو تیم مذاکرات هسته‌ای تأیید شد»
یک خبرگزاری نزدیک به نهادهای نظامی و امنیتی ایران خبر داده که محکومیت یک عضو تیم مذاکرات هسته‌ای در دادگاه تجدیدنظر استان تهران تأیید شده است. این فرد به تحمل ۵ سال حبس محکوم شده است.
خبرگزاری "تسنیم" وابسته به نهادهای نظامی و امنیتی ایران روز چهارشنبه (۱۲ مهر/ ۴ اکتبر) خبر داد که محکومیت یک عضو تیم مذاکرات هسته‌ای که پیشتر در شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب اسلامی تهران به ۵ سال زندان محکوم شده بود، تایید شده است.
تسنیم نوشت یک منبع مطلع به خبرنگار این خبرگزاری گفته: «پرونده در دادگاه تجدیدنظر نیز مورد بررسی قرار گرفت و شعبه دادگاه رأی شعبه بدوی یعنی ۵ سال حبس را تأیید کرد و حکم متهم این پرونده قطعی شد.»
خبرگزاری تسنیم درباره سابقه این خبر آورده است: «مرداد سال گذشته (۱۳۹۵) بود که رسانه‌ها از دستگیری یک عضو تیم مذاکره کننده هسته‌ای به اتهام جاسوسی خبر دادند؛ خبر چندی بعد یعنی در تاریخ هفتم شهریور ۹۵ از سوی غلامحسین محسنی‌اژه‌ای معاون اول و سخنگوی قوه‌قضاییه تأیید شد.»
محسنی اژه‌ای گفته بود: «اصل خبر دستگیری این شخص صحت دارد و این فرد بعد از چند روز با وثیقه آزاد شد.»
سخنگوی قوه ‌قضاییه چند ماه بعد، در ۱۵ اسفند ۱۳۹۵ در نشست خبری خود در پاسخ به سوالی در خصوص پرونده متهم دستگیر شده تیم مذاکرات هسته‌ای، از صدور کیفرخواست خبر داد و گفت: «در پرونده این فرد قرار نهایی صادر شده و پرونده به دادگاه می‌رود تا رسیدگی لازم انجام شود.»
در گزارش خبرگزاری تسنیم نامی از فرد محکوم برده نشده است. اما برخی رسانه‌های نزدیک به اصولگرایان تندرو نام او را "عبدالرسول دری اصفهانی" ذکر کرده‌اند.
اواخر مرداد ۱۳۹۵ جعفری دولت آبادی، دادستان تهران بدون نام بردن از دری اصفهانی، از "بازداشت یک متهم ایرانی دو تابعیتی" خبر داده بود که به ادعای او "با سرویس جاسوسی انگلیس مرتبط بوده است".
در رسانه‌ها درباره "عبدالرسول دری اصفهانی" آمده است که او نماینده بانک مرکزی و مسئول امور بانکی تیم مذاکره کننده هسته‌ای ایران بوده است. در این گزارش‌ها هم‌چنین گفته شده که او پیشتر از حسن روحانی، رئیس جمهور، نشان درجه سه خدمت دریافت کرده است.
بنابر این گزارش‌ها، دری اصفهانی قبل از انقلاب ۱۳۵۷ ایران با وزارت خزانه‌داری آمریکا همکاری می‌کرد. پس از انقلاب، در وزارت دفاع ایران استخدام و مسئولیت بخش مطالبات ایران از آمریکا را بر عهده می‌گیرد.
در این گزارش‌ها هم‌چنین ادعا شده: «بعد از مدتی وزارت دفاع در می‌یابد که در محاکم و دعاوی بین ایران و آمریکا، به رغم مستندات و مدارک قوی، به علت عدم ارائه دفاعیات لازم آرای صادره به نفع آمریکا است به همین جهت از وزارت دفاع اخراج و به کانادا می‌رود.»
گفته می‌شود این فرد در دولت یازدهم به ایران بازگشته و به عنوان مشاور ولی‌الله سیف مشغول به کار می‌شود. در جریان مذاکرات هسته‌ای، به عنوان زیرمجموعه تیم حمید بعیدی‌نژاد رئیس تیم ایرانی در مذاکرات کارشناسی، فعالیت می‌کرد.
دری اصفهانی به عنوان کارشناس برجسته مالی، سابقه عضویت در جامعه و انجمن حسابداران خبره ایران، عضویت پیوسته در انجمن حسابداران خبره انگلستان و ولز (ICAEW) و عضویت در انجمن حسابداران خبره اُنتاریو در کانادا (CICA) را در سوابق خود دارد.

 

 

 

دویچه وله

چاپ ایمیل

تماس با البرزنیوز

payam

لطفن برای فرستادن پیام، پیشنهاد و نظر خود برای البرز نیوز از این بخش استفاده نمایید.
×

با ادامۀ گردش در این تارنما، شما بهره گرفتن از کوکی‌ها و یا فناوری‌های مشابه را می‌پذیرید.  بکارگرفتن کوکی‌ها برای ارزیابی شمار کاربران، ارائۀ کاربردها و آگاهی‌های تازه به آنان و نیز تبلیغات تجاری اهمیت دارد.