باقری: مساله اقلیم کردستان حل نشود، مبداء درگیری در منطقه خواهد شد
سرلشکر محمدحسین باقری، رئیس ستاد کل نیروهای مسلح ایران، روز پنجشنبه ۱۳ مهرماه گفته است، اگر موضوع استقلال اقلیم کردستان عراق حل نشود، این مساله می تواند به درگیری در منطقه منجر شود.

حکومت اقلیم کردستان عراق دوشنبه هفته گذشته همه پرسی برای استقلال این منطقه را برگزار کرد که بیش از ۹۲ درصد از شرکت کنندگان به «استقلال» کردستان عراق رای مثبت دادند.

به گزارش ایسنا، رییس ستاد کل نیروهای مسلح ایران در مراسم دومین سالگرد کشته شدن حسین همدانی، از فرماندهان سپاه در سوریه گفته است: «مسأله شمال عراق موضوعی نبود که بخواهد در این روزها بیان شود؛ مردم شمال عراق در استقلال چه می‌خواهند به دست بیاورند که الان ندارند؟»

وی اضافه کرده است:« آن‌ها می‌خواهند که به سرزمین و مرزهای خود حاکمیت داشته باشند که الان دارند؛ آن‌ها می‌خواهند ارتش داشته باشند که الان دارند؛ آن‌ها می‌خواهند پول داشته باشند که بیش از همه مردم عراق دارند؛ آن‌ها هرآنچه که بخواهند را دارند.»

ترکیه و ایران مخالفت خود را با همه‌پرسی استقلال اقلیم کردستان اعلام کرده اند و حیدرالعبادی، نحست‌ وزیر عراق، گفته است که این همه پرسی را به رسمیت نمی‌شناسد و خواستار ملغی کردن نتیجه آن شده است.

با این حال، رییس ستاد نیروهای مسلح ایران برگزاری همه پرسی استقلال در اقلیم کردستان را به بازی گرفتن احساسات مردم دانسته است.

محمد حسین باقری گفته است: «امروز دشمنان ملت کرد طراحی کنند و مسأله همه پرسی در کردستان عراق را علم کنند و با بازی کردن با احساسات مردم آن‌ها را پای صندوق‌های رأیی بکشانند که بازرس و ناظری ندارد و نتایجی که از آن خارج می‌شود از قبل بالای ۹۴ درصد رأی موافق استقلال باشد، سرزمینی را دچار آشوب می‌کند.»

وی تاکید کرده است:« اگر این حادثه حل نشود، حتماً مبداء درگیری چندده‌ساله‌ای در منطقه خواهد بود.»

رییس ستاد نیروهای مسلح ایران برگزاری همه پرسی استقلال اقلیم کردستان عراق را کار آمریکا و اسرائیل دانسته است.

این در حالی است که آمریکا پیش از برگزاری این همه پرسی مخالفت خود را با آن اعلام کرده بود. رکس تیلرسون،وزیر امور خارجه آمریکا نیز هفته گذشته اعلام کرد واشینگتن نتایج همه پرسی استقلال کردستان را به رسمیت نمی شناسد.

در همین زمینه، رجب طیب اردوغان، رییس جمهوری ترکیه روز پنجشنبه پس از سفر به ایران گفته است، آنکارا، تهران و بغداد در مورد بستن شیرهای نفت شمال عراق به روی کردستان تصمیم می‌گیرند.

علی خامنه ای، رهبر جمهوری اسلامی ایران نیز در دیدار با رئیس ‌جمهوری ترکیه، برگزاری همه‌پرسی استقلال در کردستان عراق را هدف انتقادات شدید خود قرار داد و آن را «خیانت به منطقه» خواند.

وی همچنین خواستار «همکاری و همفکری» ایران و ترکیه و «تصمیم‌های واحد و جدی سیاسی و اقتصادی» این دو کشور برای مقابله با استقلال کردستان عراق شد.

این در حالی است که مقام‌های اقلیم کردستان تاکید کرده‌اند به‌دلیل آن‌که خواسته‌های آن‌ها نادیده گرفته شده، و از آنجایی که در نهایت هر راهکاری باید به‌سوی «استقلال» رهنمون شود، این همه‌پرسی برگزار شده‌است. مسعود بارزانی، رئیس اقلیم کردستان گفته بود، «استقلال تنها راه تضمین آینده‌ای عاری از خشونت برای کردهای عراق است».

 

 

 

 

رادیوفردا

چاپ

×

با ادامۀ گردش در این تارنما، شما بهره گرفتن از کوکی‌ها و یا فناوری‌های مشابه را می‌پذیرید.  بکارگرفتن کوکی‌ها برای ارزیابی شمار کاربران، ارائۀ کاربردها و آگاهی‌های تازه به آنان و نیز تبلیغات تجاری اهمیت دارد.