ایران آمادگی برای مذاکره درباره برنامه موشکی را تکذیب کرد
خبرگزاری رویترز درگزارشی با استناد به منابع دیپلماتیک ایرانی و غربی که هویتشان عنوان نشده، مدعی شده است که ایران آماده مذاکره درباره بخش‌هایی از برنامه موشک‌های بالستیک خود است.
بهرام قاسمی، سخنگوی وزارت خارجه ایران، با تکذیب گزارش رویترز گفته است ایران "برنامه های دفاعی موشکی را حق مسلم" خود می‌داند و آنها را ادامه خواهد داد.
یکی از اعضای نمایندگی ایران در سازمان ملل هم گزارش رویترز را "از اساس نادرست" توصیف کرده است.
رویترز در گزارشش گفته است وزارت خارجه ایران، وزارت خارجه آمریکا و نمایندگی آمریکا در سازمان ملل حاضر به اظهار نظر درباره آمادگی ادعایی برای مذاکره موشکی نشده‌اند.
در گزارش رویترز آمده است که ایران به قدرت‌های جهانی نزدیک شده تا آمادگی خود برای مذاکره درباره "ابعادی" از برنامه موشکی را ابراز کند.
پیش از این مقام‌های ایرانی گفته‌اند که حاضر به مذاکره درباره برنامه موشکی نیستند. آیت‌الله علی خامنه‌ای، رهبر ایران هم صراحتا گفته است که مذاکره با آمریکا تنها درباره برنامه هسته‌ای بوده است.
رویترز می‌گوید یک منبع ایرانی مطلع به شرط فاش نشدن هویتش خبر داده است که ایران در حاشیه مجمع عمومی سازمان ملل در جلسه‌ای با قدرت‌های جهانی گفته است که برای "از بین بردن نگرانی‌ها" آماده است تا با آنها درباره برنامه موشکی خود مذاکره کند.
منابع غربی و آمریکایی رویترز مطرح شدن مذاکره موشکی در ملاقات آقایان ظریف و تیلرسون را تایید نکرده‌اند، اما دو مقام آمریکایی به این خبرگزاری گفته‌اند که ایران از طریق طرف‌های ثالث، مثل عمان، این خط را دنبال می‌کند.
عمان پیش از این هم بین ایران و کشورهای دیگر میانجیگری کرده است. از جمله مذاکرات مخفیانه مقام‌های ایرانی و آمریکایی در دوران محمود احمدی‌نژاد در عمان انجام شده بود.

یک مقام آمریکایی مطلع از روابط با ایران به رویترز گفته است آنچه آقای ظریف مطرح کرده بوده است پیشنهادهایی است که پیش از این هم مطرح و رها شده‌اند.
رویترز از قول این مقام آمریکایی نوشته است: "ایران می‌داند که اگر ترامپ برجام را تایید نکند، ایران دست بالا را پیدا می‌کند و آمریکا منزوی خواهد شد."
آمریکا پیش از این به دفعات از آزمایش‌های موشکی ایران انتقاد کرده و گفته است که این آزمایش‌ها با "روح برجام" سازگار نیستند.
ایران می‌گوید برنامه موشکی‌اش نقض برجام نیست.
آژانس بین‌المللی انرژی اتمی نیز در گزارش‌های دوره‌ای خود پایبندی ایران به توافق هسته‌ای را تایید کرده است. 

 

 

 

 

بی بی سی

چاپ ایمیل

تماس با البرزنیوز

payam

لطفن برای فرستادن پیام، پیشنهاد و نظر خود برای البرز نیوز از این بخش استفاده نمایید.
×

با ادامۀ گردش در این تارنما، شما بهره گرفتن از کوکی‌ها و یا فناوری‌های مشابه را می‌پذیرید.  بکارگرفتن کوکی‌ها برای ارزیابی شمار کاربران، ارائۀ کاربردها و آگاهی‌های تازه به آنان و نیز تبلیغات تجاری اهمیت دارد.