روحانی: ده تا ترامپ هم نمی‌تواند برجام را برگرداند
حسن روحانی، رئیس جمهور ایران، در سخنرانی در دانشگاه تهران گفت ایران در توافق هسته‌ای با قدرت‌های جهانی به منافعی غیرقابل بازگشت دست یافته است.
آقای روحانی گفت: "در توافق برجام به منافعی رسیدیم که غیرقابل بازگشت هستند و هیچ کس نمی‌تواند آنها را برگرداند. نه آقای ترامپ، که ده تا ترامپ هم در دنیا درست شوند، آنها غیرقابل بازگشت هستند."
او در حالی این مطلب را بیان کرده است که رسانه‌های آمریکایی می‌گویند احتمال دارد دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا، در روزهای آینده از تایید پایبندی ایران به برجام خودداری کرده و به این ترتیب امکان وضع دوباره تحریم‌ها از طرف کنگره را فراهم کند.
آژانس بین‌المللی انرژی اتمی پایبندی ایران به برجام را تایید کرده است و اتحادیه اروپا و روسیه خواهان توافق هسته‌ای به شکل فعلی آن شده‌اند.
حسن روحانی در سخنرانی خود گفت: "امروز اگر آمریکا تخلف کند، همه دنیا آمریکا را محکوم می‌کند، نه ایران را."
آقای روحانی گفت با این وجود منتقدان داخلی "بعد می‌گویند که پس چرا به آمریکا اعتماد کردید و با آن قرارداد بستید؟"
"اعتماد به آمریکا"، که حسن روحانی امروز انتقادها از آن را رد کرده است، موضوعی است که پیش از این محافظه‌کاران منتقد توافق هسته‌ای و همچنین آیت‌الله علی خامنه‌ای، رهبر ایران، علیه دولت مطرح کرده‌اند.
آقای خامنه‌ای چند ماه پیش در حضور آقای روحانی گفت در توافق هسته‌ای "در مواردی به علت اعتماد به حرف طرف مقابل از مسائلی صرف نظر کردیم یا اهتمام لازم را به خرج ندادیم که در نتیجه خلاهایی باقی ماند که دشمن در حال استفاده از آنها است. می توانستیم به دشمن اعتماد نکنیم

 

 

 

بی بی سی

چاپ

×

با ادامۀ گردش در این تارنما، شما بهره گرفتن از کوکی‌ها و یا فناوری‌های مشابه را می‌پذیرید.  بکارگرفتن کوکی‌ها برای ارزیابی شمار کاربران، ارائۀ کاربردها و آگاهی‌های تازه به آنان و نیز تبلیغات تجاری اهمیت دارد.