محمد خاتمی 'سه ماه از حضور در مراسم عمومی منع شد'
محمد انجام، وکیل محمد خاتمی، به خبرگزاری ایلنا گفته است که آقای خاتمی از آغاز مهر ماه سال جاری به مدت سه ماه از حضور در "مراسم عمومی سیاسی، فرهنگی و تبلیغی" منع شده است.
امروز حسن روحانی، رئیس جمهور ایران نیز بدون نام بردن از محمد خاتمی به محدودیت‌های اعمال شده برای او اعتراض کرد.
با آنکه دادستان ویژه روحانیت استان تهران ایجاد محدودیت تازه برای محمد خاتمی را تکذیب کرده، محمد انجام، از وکلای محمد خاتمی، به ایلنا گفته "برگه‌هایی منتسب به یک مرجع قضایی" به آقای خاتمی داده شده که در آن "به تقاضا و صلاحدید برخی نهادهای امنیتی"، رئیس جمهور سابق ایران از حضور در جلسات عمومی منع می‌شود.
آقای انجام گفته پیش از این هم دستورهایی برای ممانعت از حضور آقای خاتمی در مجالس عمومی به او داده می‌شد، اما این دستورها موردی و درباره جلسه‌ها یا اشخاص به خصوص بودند.
رضا باقری، یکی دیگر از وکیلان آقای خاتمی، گفته به نظر می‌رسد این دستور بدون تشکیل پرونده صادر شده و در آن دادستان با استفاده از اختیاراتش برای پیشگیری از وقوع جرم محدودیت‌های تازه را برای آقای خاتمی وضع کرده است.
آقای باقری گفته است از آنجا که چنین دستوری، قرار یا حکم دادگاه نیست، عملا راه اعتراض قانونی به آن هم وجود ندارد.

خاتمی

امروز حسن روحانی هم در صحبت‌های خود از آقای خاتمی ستایش و به محدودیت‌ها علیه او اعتراض کرد.
آقای روحانی بدون آن که نام محمد خاتمی را بیاورد، در انتقاد از نهادهای قضایی و امنیتی گفت: "اگر کسی خیلی تاثیرگذار باشد و مردم را تَکرار کند که بیایند پای صندوق، او نباید تشویق بشود. باید تنبیه بشود."
حاضران در سالن دانشگاه تهران آقای روحانی را برای این صحبت تشویق کردند.
استفاده محمد خاتمی از کلمه "تَکرار" در پیام‌های انتخاباتی، برای هواداران او به نمادی از تاثیرگذاری‌اش تبدیل شده است.
آقای روحانی گفت پس از انتخابات یک جناح تشویق و یک جناح تنبیه می‌شود.
وبسایت کلمه روز پنجشنبه نوشت دادگاه ویژه روحانیت در نامه‌ای با امضای ابراهیم رئیسی، متولی آستان قدس و دادستان ویژه روحانیت، محدودیت‌های جدید را به آقای خاتمی ابلاغ کرده است.
آقای رئیسی نامزد شکست‌خورده محافظه‌کاران در انتخابات ریاست جمهوری بود.

 

 

بی بی سی

چاپ ایمیل

تماس با البرزنیوز

payam

لطفن برای فرستادن پیام، پیشنهاد و نظر خود برای البرز نیوز از این بخش استفاده نمایید.
×

با ادامۀ گردش در این تارنما، شما بهره گرفتن از کوکی‌ها و یا فناوری‌های مشابه را می‌پذیرید.  بکارگرفتن کوکی‌ها برای ارزیابی شمار کاربران، ارائۀ کاربردها و آگاهی‌های تازه به آنان و نیز تبلیغات تجاری اهمیت دارد.