هشدار شدید فرمانده سپاه پاسداران ایران به آمریکا
سرلشکر محمدعلی جعفری، فرمانده کل سپاه پاسداران ایران، هشدار داده است که اگر آمریکا تحریم‌های جدید علیه سپاه پاسداران ایران را اجرا کند، "باید پایگاه‌های منطقه‌ای خود را تا شعاع ۲ هزار کیلومتری برد موشک‌های ایران منتقل کند."
به گزارش سپاه نیوز، سرلشکر جعفری در جلسه شورای راهبردی سپاه گفته که اگر دولت آمریکا سپاه پاسداران ایران را یک سازمان "تروریستی" بخواند، سپاه پاسداران هم "ارتش آمریکا را در سراسر جهان بویژه در منطقه خاورمیانه، همسنگ داعش درنظر خواهد گرفت."
وی تأکید کرده است که ایران اعمال تحریم‌های تازه در چارچوب "قانون مقابله با دشمنان آمریکا از طریق تحریم‌ها" موسوم به قانون کاتسا را به منزله "خروج یک جانبه آمریکا از برجام" تلقی خواهد کرد.
این قانون علیه ایران، روسیه و کره شمالی به تصویب کنگره آمریکا رسیده و دونالد ترامپ، رئیس جمهور این کشور روز دوم اوت آن را امضاء کرده است.
بعضی رسانه‌های آمریکایی نوشته‌اند که آقای ترامپ قصد دارد از تأیید پایبندی ایران به برجام خودداری کند و برای اعمال فشار بر ایران، سپاه پاسداران را در فهرست سازمان‌های تروریستی قرار دهد.
سرلشکر جعفری گفته: "ایران از فرصت رفتار احمقانه دولت ترامپ با برجام برای ایجاد جهش در برنامه‌های موشکی، منطقه‌ای و دفاعی متعارف خود استفاده خواهد کرد."
برنامه جامع اقدام مشترک موسوم به برجام توافقی است درباره برنامه هسته‌ای ایران، که در دوره ریاست جمهوری باراک اوباما و در پی مذاکرات طولانی با مشارکت روسیه، چین، بریتانیا، فرانسه، آلمان و مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا بدست آمد.
این مقام ارشد نظامی ایرانی همچنین تاکید کرده اگر اینگونه اظهار نظرات از سوی آمریکا تلاش برای "مذاکره با ایران درباره منطقه" باشد، "مسیری کاملا اشتباه" است چون "ایران در نظر دارد مسائل منطقه را در جایی غیر از میز مذاکره حل کند، نه حرفی برای مذاکره وجود دارد و نه طرفی برای آن."
پیشتر مقامات دولتی ایرانی هم به اظهارات و اقدامات اخیر دولت آمریکا واکنش نشان داده بودند.
حسن روحانی، رئیس جمهور ایران روز گذشته (شنبه ۷ اکتبر/۱۵ مهر) در سخنرانی در دانشگاه تهران گفت "امروز اگر آمریکا تخلف کند، همه دنیا آمریکا را محکوم می‌کند، نه ایران را."
وی گفت که "در توافق برجام به منافعی رسیدیم که غیرقابل بازگشت هستند و هیچکس نمی‌تواند آنها را برگرداند. نه آقای ترامپ، که ده تا ترامپ هم در دنیا درست شوند، آنها غیرقابل بازگشت هستند."
آقای ترامپ توافق هسته‌ای بین ایران و قدرتهای جهانی بر سر برنامه هسته ای ایران موسوم به (برجام) را توافقی "بد" دانسته است.
رئیس جمهوری آمریکا، اخیرا دوباره ایران را به تخطی از "روح برجام" متهم کرد و در مورد اقدام خود در این زمینه هشدار داده است.
این اظهارات در حالی بیان شده است که مقامات اتحادیه اروپا می‌گویند برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) که مطابق آن برنامه هسته‌ای ایران محدود شده است، توافق موفقی بوده و همه طرف‌ها باید به آن پایبند بمانند.

 

 

 

 

بی بی سی

چاپ ایمیل

تماس با البرزنیوز

payam

لطفن برای فرستادن پیام، پیشنهاد و نظر خود برای البرز نیوز از این بخش استفاده نمایید.
×

با ادامۀ گردش در این تارنما، شما بهره گرفتن از کوکی‌ها و یا فناوری‌های مشابه را می‌پذیرید.  بکارگرفتن کوکی‌ها برای ارزیابی شمار کاربران، ارائۀ کاربردها و آگاهی‌های تازه به آنان و نیز تبلیغات تجاری اهمیت دارد.