برادر معاون اول رییس‌جمهوری ایران در کرمان «بازداشت و برایش پرونده تشکیل شده»
دادستان کل ایران ضمن انتقاد از سیاسی خوانده شدن برخورد قوه قضائیه با نزدیکان دولت فعلی و مقامات دولت سابق، خبر داد که پرونده مهدی جهانگیری برادر معاون اول رئیس‌جمهوری ایران در کرمان تشکیل شده است.

رئیس دادگستری استان تهران نیز اعلام کرد که آقای جهانگیری در شهر کرمان بازداشت شده است.

به گزارش خبرگزاری تسنیم،محمد جعفر منتظری دادستان کل کشور روز یکشنبه ۱۶ مهر گفت که «اصل پرونده» مهدی جهانگیری در کرمان تشکیل شده و این پرونده در مرحله تحقیقات مقدماتی است.

در همین حال به گزارش خبرگزاری مهر، غلامحسین اسماعیلی، رئیس دادگستری استان تهران، در پاسخ به سئوالی مبنی بر بازداشت مهدی جهانگیری در ارتباط با پرونده بدهکاران بانکی گفت که وی در کرمان بازداشت و پرونده‌اش نیز در این شهر تشکیل شده است.

این دو مقام قوه قضائیه جزئیات بیشتری درباره دلیل بازداشت مهدی جهانگیری بیان نکرده‌اند.

اسحاق جهانگیری معاون اول حسن روحانی روز ۱۴ مهر در صفحه اینستاگرام خود گزارش سایت تابناک درباره بازداشت برادرش را تایید و ابراز امیدواری کرده بود که بازداشت وی «سوءاستفاده سیاسی نباشد».

وی روز شنبه هم در یک سخنرانی تاکید کرد که نباید به بهانه مبارزه با فساد، دست به تسویه حساب سیاسی زد.

در همین حال دادستان کل کشور روز یکشنبه گفت که وقتی قوه قضائیه با معاون و نزدیکان رئیس‌جمهوری سابق و یا نزدیکان دولت فعلی برخورد می‌کنند، به آن «انگ سیاسی» می‌زنند.

محمد جعفر منتظری مدعی شد که قوه قضائیه بر اساس «اسناد» با این افراد برخورد کرده است اما به دلیل جلوگیری از «دسترسی دشمنان» به این اسناد، آنها را اعلام نمی کند.

محمود احمدی‌نژاد رئیس‌جمهوری سابق ایران اخیرا در نامه‌ای به رئیس قوه قضائیه نحوه بازداشت و اتهامات مطرح شده درباره حمید بقایی را حاکی از «اجرای یک تصمیم قبلی» برای برخورد با معاون خود در دوره ریاست‌جمهوری دانسته است.

وی همچنین گفته‌های مقامات قوه قضائیه درباره پرونده خود را مرتبط با موضوع انتخابات ریاست‌جمهوری آینده دانسته است.

پیش از این نیز برخی از چهره‌های سیاسی از رسیدگی نشدن به اتهامات فاضل لاریجانی برادر رئیس قوه قضائیه انتقاد کرده‌اند.

در همین حال محمد باقر نوبخت، سخنگوی دولت، پس از بازداشت حسین فریدون برادر حسن روحانی گفته بود: «این مسئله باید برای رئیس قوه قضائیه یا قوه مقننه نیز این‌گونه باشد و قوه قضائیه مستقل همان طور که با برادر رئیس‌جمهوری برخورد کرد با دیگران نیز برخورد خواهد کرد».

نام فاضل لاریجانی اواخر سال ۹۱ بر سر زبان‌ها افتاد، زمانی که آقای احمدی‌نژاد در صحن علنی مجلس نوار مکالمه او با سعید مرتضوی، سرپرست وقت سازمان تامین اجتماعی، را پخش کرد.

بر اساس این نوار، آقای لاریجانی به سعید مرتضوی پیشنهاد می‌دهد در قبال برخی امتیازات اقتصادی از نفوذ برادران خود در حکومت استفاده کند.

بازداشت مهدی جهانگیری در حالی صورت گرفته که قرار است دادگاه حمید بقایی روز ۲۵ مهر برگزار شود.

مهدی جهانگیری، رئیس یک گروه مالی است که در زمان ریاست حمید بقایی بر سازمان میراث فرهنگی و گردشگری تأسیس شد.

وی در زمان ریاست اسفندیار رحیم مشایی بر سازمان میراث فرهنگی در دولت اول محمود احمدی‌نژاد مدتی معاون سرمایه‌گذاری این سازمان بود.

گروه مالی گردشگری در قالب پنج شرکت اصلی در حوزه‌های بانکداری، گردشگری، صنعت ساختمان، نفت و گاز و پتروشیمی و صنعت و معدن فعالیت می‌کند.

بانک گردشگری، شرکت سرمایه‌گذاری گردشگری سمگا، مجتمع فولاد صنعت بناب، شرکت سرمایه‌گذاری نگین، هلدینگ صنایع و معادن ماهان، توسعه امید افق گردشگری و شرکت افق گردشگری ایرانیان از شرکت‌های زیرمجموعه این گروه است.

وب‌سایت الف سال ۹۰ گزارشی درباره «برخی رانت‌های گروه مالی گردشگری» در دولت محمود احمدی‌نژاد منتشر کرده بود.

این وب‌سایت یکی از«رانت‌های ویژه» را واگذاری یک میلیون و ۲۵۸ هزار متر مربع از زمین‌های لویزان در شمال شرقی تهران به این شرکت خصوصی اعلام کرده بود.

این وب‌سایت وابسته به احمد توکلی، همچنین واگذاری امتیاز ساخت و بهره‌برداری از هتل‌های بین‌المللی فرودگاه امام خمینی به این شرکت خصوصی را از دیگر «رانت‌های سمگا» در دولت برشمرده بود.

بر اساس این قرارداد شرکت سمگا ۳۱ هزار متر مربع زمین رایگان در محوطه فرودگاه بین‌المللی امام خمینی دریافت کرد و در آن‌ها هتل ساخت. قرار است سمگا پس از ۲۵ سال امتیاز این هتل‌ها را به شرکت فرودگاه‌های کشور واگذار کند.

محمدباقر قالیباف، نامزد انتخابات ریاست‌جمهوری در سومین مناظره انتخابات ریاست جمهوری، مهدی جهانگیری را تلویحاً به مشارکت در فساد بانکی متهم کرده بود.

 

 

 

 

 

رادیوفردا

چاپ ایمیل

تماس با البرزنیوز

payam

لطفن برای فرستادن پیام، پیشنهاد و نظر خود برای البرز نیوز از این بخش استفاده نمایید.
×

با ادامۀ گردش در این تارنما، شما بهره گرفتن از کوکی‌ها و یا فناوری‌های مشابه را می‌پذیرید.  بکارگرفتن کوکی‌ها برای ارزیابی شمار کاربران، ارائۀ کاربردها و آگاهی‌های تازه به آنان و نیز تبلیغات تجاری اهمیت دارد.