دادستان کل ایران: فضای مجازی نیازمند درمان اورژانسی است
محمد جعفر منتظری، دادستان کل ایران فضای مجازی را نیازمند "درمان اورژانسی" دانسته است.
آقای منتظری امروز دوشنبه ۱۷ مهر (۹ اکتبر) گفته است: "وقتی که یک بیمار حال بدی دارد با اورژانس تماس می گیرند که او را زودتر به بیمارستان برساند و او را مداوا کند. فضای مجازی ما هم امروز همین حال را دارد و نیازمند درمان اورژانسی است و اگر به صورت فوری و اورژانسی به درمان آن نپردازیم ما را می کشد."
دادستان کل کشور فضای مجازی را عامل بعضی از طلاق‌ها و از هم پاشیدگی خانواده‌ها برشمرده است.
به گزارش خبرگزاری میزان، وابسته به قوه قضائیه، آقای منتظری همچنین گفته است: "همین تلگرام مدت‌های طولانی است که در حال بحث در شورای عالی فضای مجازی هستیم که چکار کنیم. اینستاگرام و یوتیوب هم همین گونه است گفتند که سرور آن را به داخل می‌آوریم یک بار گفتند که سرور آن را آورده‌ایم یک بار گفتند که نیاورده‌اند."
تلگرام یکی از پرطرفدارترین شبکه‌های پیام رسان در ایران است که به گفته مقام‌های دولتی تا کمتر از یک ماه پیش (اواخر شهریور) در ایران ۶۰ درصد پهنای باند اینترنت این کشور را اشغال کرده بود.

شبکه پیام‌رسان تلگرام
به گفته منابع دولتی ایران، شبکه پیام‌رسان تلگرام در این کشور حدود ۴۰ میلیون کاربر دارد

بر همین اساس، این شبکه در ایران حدود ۴۰ میلیون کاربر دارد و نزدیک به ۶۰۰ هزار کانال تلگرامی در ایران فعال هستند.
محبوبیت تلگرام باعث شده ایران بارها از مدیریت تلگرام بخواهد که سرورهای خود را به داخل این کشور منتقل کند.
حدود دو ماه پیش مدیر تلگرام، انتقال سرورهای این شبکه را رد کرد اما در عین حال تایید کرد که تلگرام در ایران شبکه توزیع محتوا یا سی‌دی‌ان ( CDN) اجاره کرده است.

سی‌دی‌ان چیست؟
شبکه توزیع محتوا یا اصطلاحا سی‌دی‌ان مانند آینه‌ای از بعضی از اطلاعاتی است که روی سرورهای یک سایت یا پیام‌رسان نگهداری می‌شوند. به این معنی که مثلا یک فایل عکس یا ویدیو، علاوه بر سرور اصلی، روی سی‌دی‌ان‌هایی در نقاط مختلف جهان هم ذخیره می‌شود. وقتی کاربران بخواهند این فایل را دانلود کنند، مرورگر یا اپلیکیشن پیام‌رسان می‌تواند به جای سرور اصلی، فایل را از روی سی‌دی‌ان دریافت کند. این کار دو فایده دارد. اول این‌که میزان مصرف پهنای باند سرور و کشور پایین می‌آید و دوم، می‌تواند سرعت دریافت اطلاعات را برای کاربر افزایش دهد.
اظهارات دادستان کل کشور در حالی بیان شده که معاون او، عبدالصمد خرم‌آبادی درباره نظارت بر تلگرام گفته است: "از نظر فنی نظارتی نداریم، اما از نظر مهندسی اجتماعی یک نظارت خوبی داریم."
آقای خرم‌آبادی البته به جزئیات نظارت "مهندسی اجتماعی" اشاره نکرده است.

مدیر تلگرام: قوانین تلگرام فراخوان خشونت و سخنان نفرت‌پراکنانه را ممنوع کرده است. ما برای این کار به گزارش کاربرانمان متکی هستیم
مدیر تلگرام: قوانین تلگرام فراخوان خشونت و سخنان نفرت‌پراکنانه را ممنوع کرده است. ما برای این کار به گزارش‌های کاربرانمان متکی هستیم

در این حال محمد جواد آذری جهرمی، وزیر ارتباطات ایران به خبرگزاری دولتی ایرنا گفته است: "فعالیت‌های ضد انقلاب در این شبکه (تلگرام) به جد مورد رصد قرار می گیرد اما در عین حال ما و دولت مخالف بستن فضای باز سیاسی بخاطر فعالیت یک گروه محدود ضد انقلاب در تلگرام هستیم."
وزیر ارتباطات ایران دیروز یکشنبه (۱۶ مهر) در پیامی توئیتری با مخاطب قراردادن مدیر تلگرام گفته بود: "ما از جریان آزاد اطلاعات حمایت میکنیم، اما اشاعه اطلاعات کذب و ترویج نفرت‌پراکنی در فضای مجازی را محکوم می‌کنیم."
پاول دوروف، مدیر شبکه تلگرام هم در پاسخ به آقای جهرمی گفته بود: "قوانین تلگرام فراخوان خشونت و سخنان نفرت‌پراکنانه را ممنوع کرده است. ما برای این کار به گزارش‌های کاربرانمان متکی هستیم."‌
حدود دو هفته پیش دادستانی تهران علیه پاول دوروف، مدیریت تلگرام اعلام جرم کرد.
دادستان تهران شبکه تلگرام را به "ارایه خدمات به گروه‌های تروریستی از جمله داعش، ایجاد بستر مناسب برای فعالیت سایر گروه‌های سازمان‌یافته و ترویج و تسهیل ارتکاب جرایم هرزه‌نگاری کودکان، قاچاق انسان و مواد مخدر" متهم کرده است.
پاول دوروف، مدیر شبکه تلگرام در واکنش به اعلام جرم علیه خود گفت از شنیدن این خبر شوکه شده است.

 

 

 

 

بی بی سی

چاپ ایمیل

تماس با البرزنیوز

payam

لطفن برای فرستادن پیام، پیشنهاد و نظر خود برای البرز نیوز از این بخش استفاده نمایید.
×

با ادامۀ گردش در این تارنما، شما بهره گرفتن از کوکی‌ها و یا فناوری‌های مشابه را می‌پذیرید.  بکارگرفتن کوکی‌ها برای ارزیابی شمار کاربران، ارائۀ کاربردها و آگاهی‌های تازه به آنان و نیز تبلیغات تجاری اهمیت دارد.