پیش‌فروش خودروی ۷ شرکت در ایران 'غیرقانونی' اعلام شد
سازمان حمایت از مصرف‌کنندگان و تولیدکنندگان، وابسته به وزارت صنعت، معدن و تجارت ایران اقدام هفت شرکت داخلی در پیش فروش خودرو را "غیرقانونی" اعلام کرده است.
این سازمان در اطلاعیه‌ای اعلام کرد که این شرکت‌ها بدون داشتن مجوز اقدام به پیش‌فروش خودرو کرده‌اند.
در این اطلاعیه، شرکت‌های عظیم خودرو، مفتاح رهنورد، داتیس خودرو، طاها خودرو، شهر خودرو، آداک خودرو و پرشین پارس به عنوان هفت شرکت متخلف نام برده شده‌اند.
بنابر اعلام سازمان حمایت از مصرف‌کنندگان و تولیدکنندگان، تبلیغات پیش‌فروش خودرو از سوی این شرکت‌ها که مجوز قانونی نداشته‌اند "مصداق تبلیغات خلاف واقع و اغواکننده بوده است" و با استناد به قانون حمایت از حقوق مصرف کنندگان "خلاف قانون" تلقی می‌شود.
بعضی از این شرکت‌ها تبلیغات وسیعی در رسانه‌ها برای پیش‌فروش خودرو داشته‌اند.
حدود دو هفته پیش، مجتبی خسروتاج، معاون وزیر صنعت ایران گفته بود: "شرکت‌هایی که نسبت به پیش فروش اقدام می کنند باید مجوز لازم را به خریدار ارائه دهند و بدون مجوز از سازمان حمایت مصرف‌کنندگان و تولیدکنندگان پیش فروش امکان پذیر نیست."
آقای خسروتاج همچنین گفته بود: "شرکت‌های فاقد قرارداد با نمایندگان رسمی، موظف شدند که با نمایندگان رسمی قرارداد پس از فروش منعقد کنند و سپس نسبت به عرضه خودرو اقدام کنند."

آمار گمرک ایران نشان می‌دهد که در چهارماه اول امسال واردات انواع خودرو ۵۵ درصد رشد داشته است
آمار گمرک ایران نشان می‌دهد که در چهارماه اول امسال واردات انواع خودرو ۵۵ درصد رشد داشته است

در ماه‌های اخیر بعضی از شرکت‌ها با تبلیغات گسترده در صفحه نیازمندی‌های روزنامه‌های کثیرالانتشار و یا فضای اجتماعی وعده ارائه خودروهای خارجی با قیمتی کمتر از بازار داده بودند و به این طریق مشتریانی هم جذب کرده بودند.
چند ماه پیش البته با طرح شکایت عده‌ای از مشتریان، دفاتر بعضی از این شرکت‌ها پلمب شده بود.
بر اساس آیین نامه اجرایی قانون حمایت از مصرف کنندگان دریافت بیش از ۵۰ درصد قیمت خورو در پیش‌فروش مجاز نیست.
آمار گمرک ایران نشان می‌دهد در چهارماه اول امسال واردات انواع خودرو ۵۵ درصد رشد داشته است.
این درحالی است که در مدت مشابه، تولید خودرو در ایران کمتر از ۱۸ درصد رشد داشته.
در تحولی دیگر شماره گذاری ۸ خودرو توسط پلیس راهنمایی و رانندگی متوقف شده است.
بنابر اعلام پلیس راهنمایی و رانندگی شماره‌گذاری خودروهای تیگو ۵، آریزو ۵، ام‌وی‌ام‌ X۳۳، جک S۵، لیفان ۸۲۰، سوزوکی گراند ویتارا، هایما S۷ و BYD S۶ به دلیل "بالا بودن مصرف سوخت" متوقف شده است.
این خودروها عمدتا خودروهای چینی هستند.

 

 

 

بی بی سی

چاپ

×

با ادامۀ گردش در این تارنما، شما بهره گرفتن از کوکی‌ها و یا فناوری‌های مشابه را می‌پذیرید.  بکارگرفتن کوکی‌ها برای ارزیابی شمار کاربران، ارائۀ کاربردها و آگاهی‌های تازه به آنان و نیز تبلیغات تجاری اهمیت دارد.