تجارت هشت ماهه ایران و آمریکا از مرز ۱۲۵ میلیون دلار گذشت
گزارش تازه اداره آمار آمریکا حاکی است که تجارت دو جانبه ایران و ایالات متحده طی هشت ماه سال جاری میلادی به ۱۲۵.۶ میلیون دلار رسیده است که دو سوم آن شامل صادرات آمریکا به ایران است.

بر اساس این گزارش که روز دوشنبه ۱۷ مهرماه منتشر شد، صادرات آمریکا به ایران طی این دوره ۸۲.۸ میلیون دلار بوده که نسبت به دور مشابه سال گذشته ۳۱ درصد کاهش نشان می‌دهد.

صادرات ایران به آمریکا نیز ۴۲.۸ میلیون دلار بوده که نسبت به دور مشابه سال گذشته کاهشی ۳۷.۶ درصد نشان می‌دهد.

آمارهای یاد شده حاکی از این است که تجارت ایران و آمریکا از زمان روی کار آمدن دولت دونالد ترامپ در ژانویه سال جاری، در مجموع بیش از ۳۳ درصد کاهش یافته است.

رییس‌جمهوری جدید آمریکا رویکرد سرسختانه‌ای در قبال ایران دارد و بویژه از منتقدان اصلی برنامه جامع اقدام مشترک یا برجام است که برنامه هسته‌ای ایران را حل‌وفصل کرده است.

آقای ترامپ که در زمان مبارزات انتخابات ریاست جمهوری آمریکا در سال ۲۰۱۶ توافق هسته‌ای شش قدرت جهانی از جمله ایالات متحده با ایران را «بدترین توافق» خوانده بود، گفته است که در این توافق بازنگری خواهد کرد.

کاهش تجارت ایران و آمریکا در حالی است که دولت آمریکا باید هر ۹۰ روز گزارشی به کنگره آن کشور فرستاده و پایبندی ایران به توافق هسته‌ای را تایید یا رد کند.

گزارش‌های فعلی از جمله در رسانه‌های آمریکا نشان می‌دهد آقای ترامپ در روزهای آینده از تایید توافق خودداری خواهد کرد و به‌احتمال زیاد تصمیم‌گیری در مورد آینده آن و بازگشت احتمالی تحریم‌ها را به کنگره می‌سپارد.

تجارت ایران و آمریکا در کل سال گذشته حدود ۲۶۰ میلیون دلار بود که دو سوم آن شامل صادرات کالاهای آمریکایی به ایران بود.

البته در ماه اوت امسال، صادرات آمریکا به ایران تا ۳۵ میلیون دلار اوج گرفت که پنج برابر متوسط صادرات ماهانه طی هفت ماه سال جاری است و هنوز معلوم نیست که این روند در چهار ماه آتی چگونه خواهد بود، اما واردات از ایران در محدوده ماه‌های گذشته باقی مانده است.

آمریکا بیشتر محصولات کشاورزی و پزشکی به ایران صادر می‌کند و محصولات سنتی صادراتی ایران به آمریکا نیز فرش و پسته است.

 

 

 

 

رادیوفردا

چاپ

×

با ادامۀ گردش در این تارنما، شما بهره گرفتن از کوکی‌ها و یا فناوری‌های مشابه را می‌پذیرید.  بکارگرفتن کوکی‌ها برای ارزیابی شمار کاربران، ارائۀ کاربردها و آگاهی‌های تازه به آنان و نیز تبلیغات تجاری اهمیت دارد.