"هماهنگی" دولت و سپاه در مقابله با "راهبرد جدید آمریکا"
با نزدیک شدن موعد گزارش ترامپ درباره برجام و احتمال قرار گرفتن سپاه در لیست تروریستی آمریکا، واکنش‌ها هم افزایش یافته است. به گفته سخنگوی دولت ایران، اگر آمریکا دست به این اقدام بزند خود "در صف تروریست‌ها" قرار می‌گیرد.

از اوایل سال جاری میلادی (۲۰۱۷) گزارش‌هایی درباره قصد دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا، برای قرار دادن سپاه پاسداران ایران در فهرست گروه‌های تروریستی ایالات متحده منتشر شده بود.
گرچه برخی فرماندهان و وابستگان به سپاه پاسداران در رابطه با "نقض حقوق بشر" و برنامه موشکی ایران در معرض تحریم‌های جدید آمریکا قرار گرفته‌اند، اما ایالات متحده هنوز کلیت این نیروی نظامی را تحریم نکرده و آن را در لیست سیاه خود قرار نداده است.
رئیس جمهوری آمریکا قرار است گزارش خود درباره پایبندی یا عدم پایبندی ایران به برجام را به‌زودی به کنگره این کشور ارائه دهد. دونالد ترامپ شنبه گذشته از افشای تصمیم‌اش درباره آینده برجام خودداری کرده و تنها گفته بود که "یک هفته و نیم بعد" تصمیم او مشخص خواهد شد.
با نزدیک شدن این موعد در روز ۱۷ اکتبر (۲۵ مهر) و در پی انتشار گزارش‌هایی درباره‌ی اعلام قریب‌الوقوع "راهبرد جدید" آمریکا در قبال ایران و احتمال افزوده شدن سپاه به لیست تروریستی ایالات متحده، نخست فرمانده کل سپاه آمریکا را به برخوردی "همسنگ با داعش" تهدید کرد و سپس سخنگوی وزارت خارجه جمهوری اسلامی وعده پاسخ "قاطع و کوبنده" ایران را داد.
محمدعلی جعفری همچنین اجرایی شدن تحریم‌های جدید آمریکا را اقدامی دانست که "شانس هرگونه تعامل را برای همیشه از بین خواهد برد".

default

راهبردی برای مقابله با "همه رفتارهای بد ایران"
سارا سندرز، سخنگوی کاخ سفید، جمعه گذشته گفته بود که ترامپ نه بخشی از رفتارهای ایران، بلکه "همه رفتارهای بد" ایران را در نظر خواهد گرفت.
سخنگوی کاخ سفید با اشاره به اینکه "توافق هسته‌ای تنها رفتار بد ایران نیست"، فهرستی شامل آزمایش‌های موشکی، "بی‌ثبات کردن منطقه"، "حمایت از تروریسم"، حملات سایبری و برنامه هسته‌ای "غیرقانونی" جمهوری اسلامی را نیز از جمله "رفتارهای بد" ایران عنوان کرده و افزوده بود که رئیس جمهوری آمریکا در صدد اتخاذ "راهبردی جامع" برای مقابله با همه‌ی این رفتارهاست.
در پی اظهارات فرمانده کل سپاه و سخنگوی وزارت خارجه ایران، روز سه‌شنبه (۱۸ مهر/ ۱۰ اکتبر) محمدباقر نوبخت، سخنگوی دولت روحانی نیز به خبر احتمال ورود سپاه به لیست تروریستی آمریکا واکنش نشان داد.
نوبخت ضمن تأکید بر نقش این نیرو به عنوان "مدافع ملت و مهاجم به تروریست‌ها" گفت: «اگر آمریکا سپاه را با عنوان گروه تروریستی قلمداد کند، بی‌شک خودشان در صف تروریست‌ها قرار گرفته‌اند».

default

"طراحی اقداماتی برای زمان مناسب"
روز دوشنبه نیز محمدجواد ظریف، وزیر خارجه ایران، هشدار داده بود، چنانچه آمریکا سپاه را در لیست تروریستی قرار دهد، ایران هم دست به "اقدام متقابل" خواهد زد. ظریف افزوده بود: «اقداماتی در این زمینه طراحی شده و در زمان مناسب اعمال می‌شود». به گفته ظریف، دولت آمریکا با چنین اقدامی خود را نزد مردم ایران "منزوی‌تر و منفورتر" خواهد کرد.
هم‌زمان با این اظهارات، فرمانده کل سپاه پاسداران نیز از "هماهنگی خوب" میان سپاه و وزیر خارجه ایران "در اعلام مواضع در برابر دشمنان و دشمنی‌های دشمنان علیه ایران اسلامی" خبر داده بود.
محمدعلی جعفری همچنین به اشتراک نظر ظریف با خود، در عین تفاوت لحن دو طرف تأکید کرده و گفته بود: «مواضعی که آقای ظریف اعلام کرده، بخش‌های مختلف امنیتی و دفاعی هم دارند، اما نوع گویش و بیانمان متفاوت است».
دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا، به‌رغم مخالفت با توافق هسته‌ای قدرت‌های جهانی با ایران در دوره ریاست جمهوری باراک اوباما، چندین بار بر نقض "روح برجام" توسط جمهوری اسلامی تأکید کرده است. علاوه بر این، او بارها گفته است که می‌خواهد در حوزه‌های مختلف دیگری نیز مثل "حمایت ایران از تروریسم" و توسعه برنامه موشک‌های بالستیک جمهوری اسلامی، به رفتارهای "بی‌ثبات‌کننده" ایران در منطقه پاسخ دهد.

 default

 

 

 

 

 

دویچه وله

چاپ

×

با ادامۀ گردش در این تارنما، شما بهره گرفتن از کوکی‌ها و یا فناوری‌های مشابه را می‌پذیرید.  بکارگرفتن کوکی‌ها برای ارزیابی شمار کاربران، ارائۀ کاربردها و آگاهی‌های تازه به آنان و نیز تبلیغات تجاری اهمیت دارد.