مالباختگان کاسپین به بی‌بی‌سی: هنوز سپرده‌های زیر ۱۰۰ میلیون کاملا تسویه نشده
در حالی که قوه قضائیه ایران از تسویه با سپرده‌گذاران مؤسسه مالی کاسپین تا سقف ۲۰۰ میلیون تومان در آینده‌ خبر داده است، عده‌ای از مالباختگان به بی‌بی‌سی فارسی گفته‌اند که حتی با سپرده‌گذاران زیر صد میلیون تومانی هم تسویه کامل نشده است.
عباس جعفری دولت‌آبادی، دادستان تهران امروز سه‌شنبه ۱۸ مهر (۱۰ اکتبر) گفته است: بانک مرکزی با همکاری دستگاه قضایی اقدامات خوبی انجام داده و سپرده‌های تا ۱۰۰ میلیون تومان پرداخت شده و به علاوه وجوه سپرده‌گذاران تا مبلغ ۲۰۰ میلیون تومان نیز پرداخت خواهد شد."
طرح تعیین تکلیف سپرده‌‌گذاران تعاونی منحل شده فرشتگان، زیر مجموعه مؤسسه کاسپین، تا سقف صد میلیون تومان از اواخر تیر ماه آغاز شده بود.
بانک مرکزی در آن زمان اعلام کرده بود: "به این ترتیب ۹۶ درصد تعداد سپرده گذاران تعیین تکلیف می شوند."
اما تعدادی از سپرده‌گذاران زیر صد میلیون تومان از تجربه متفاوت خود به بی‌بی‌سی فارسی گفته‌اند.
به گفته عده‌ای از آنها در تسویه حساب تا حدود ۵۰ درصد از اصل سپرده کسر می‌شود.
سمیه گفته است: "دروغ میگویند، ۵۰ درصد از سپرده من کم کردند. از ٢٢ میلیون ١١ میلیون می‌دادند که همان را هم ندادند و بلوکه کردند... کلی کم می‌کنند؛ امکان ندارد ٢٠٠ میلیون کامل بدهند."
بانک مرکزی ایران اواخر تیرماه در اطلاعیه‌ای از آغاز تسویه حساب با سپرده‌گذاران تعاونی منحل شده فرشتگان تا سقف صد میلیون تومان خبر داده بود.
به سپرده‌گذاران دو گزینه داده شده بود که یا پول خود را در مؤسسه کاسپین سرمایه‌گذاری کنند و یا اصل پول را پس بگیرند.
بانک مرکزی گفته بود که در این مرحله "اصل پول ملاک است و سودی به این سپرده‌ها بعد از شهریور ۱۳۹۴ تعلق نمی‌گیرد."
مرتضی سپرده‌گذار دیگری است که می‌گوید: "سپرده بنده حدود ۹ تومان بوده که هنوز بازگردانده و پرداخت نشده است."
سعید می‌گوید: "برای من از حدود ۵۶ میلیون فقط ۴۵ میلیون پرداخت شده."
علی هم گفته است: "من ۱۰ میلیون سپرده داشتم که بعد از یک سال نه تنها کل سودی که گرفتم کسر شده بلکه ۱۰ درصد از اصل پول را هم کسر کردند. ولی با این وجود پول را می‌دهند."

سپرده گذاران موسسه کاسپین بارها مقابل مجلس و بانک مرکزی تجمع کرده‌اند
سپرده گذاران مؤسسه کاسپین بارها مقابل مجلس و بانک مرکزی تجمع کرده‌اند

این در حالی است که مدتی است حساب‌های مؤسسه کاسپین با دستور قوه قضائیه مسدود شده که پرداخت‌ها را متوقف کرده است.
دلیل این اقدام قوه قضاییه هنوز به درستی روشن نیست.
هفته پیش البته محمدرضا تابش، عضو ناظر مجلس در شورای پول و اعتبار به نقل از دادستان کل ایران گفته بود: "با پیگیری‌های انجام‌شده کلیه مبالغ خطوط اعتباری که توسط بعضی محاکم قوه قضائیه توقیف شده بود، آزاد شده که روند تعیین تکلیف سپرده‌گذاران کاسپین را تا سپرده‌های ۱۰۰ و ۲۰۰ میلیون تومان تسهیل خواهد کرد."
ارسلان، یکی دیگر از سپرده‌گذاران زیر صد میلیون تومان به بی‌بی‌سی فارسی گفته است: "از حدود ۲ ماه پیش حساب‌هایشان توسط قوه قضاییه به دلایلی که روشن نشده توقیف و تا امروز ۱۸ مهر ماه خبری از پرداخت نیست."
بی‌بی‌سی مستقلا قادر به تأیید یا تکذیب این نیست که آیا قوه قضاییه از این حساب‌ها رفع انسداد کرده یا مشکل کماکان باقی است.

دیدار با رئیس قوه قضاییه
مسعود پزشکیان که ریاست کمیته ویژه مجلس برای ساماندهی سپرده‌گذاران مؤسسات اعتباری را بر عهده دارد گفته است هفته پیش بعضی از اعضای کمیسیون اقتصادی مجلس و بانک مرکزی با صادق لاریجانی، رئیس قوه قضاییه دیدار کرده‌اند.
به گزارش خبرگزاری تسنیم، آقای پزشکیان گفته است: "مقرر شده تیمی متشکل از بانک مرکزی، مجلس، قوه قضاییه و نماینده سپرده‌گذاران تشکیل شود، تا اطلاعات اموال و املاک را بررسی کند."
به گفته او بانک مرکزی بر اساس دارایی‌های موجود خط اعتباری باز کرده است.
نایب رئیس مجلس همچنین گفته: "با این حال بخشی از دارایی‌ها وجود دارد که خط اعتباری آن باز نشده است."
کمیسیون اقتصادی مجلس بدهی مؤسسه مالی و اعتباری کاسپین را تا اواخر تیرماه حدود ۸ هزار و ۶۰۰ میلیارد تومان اعلام کرده بود.
بر همین اساس، تا آن زمان حدود ۳ هزار و ۸۰۰ میلیارد تومان از دارایی‌های این مؤسسه شناسایی شده بود.

بیشتر مشکلات موسسه کاسپین به تعاونی منحل شده فرشتگان مربوط است
بیشتر مشکلات موسسه کاسپین به تعاونی منحل شده فرشتگان مربوط است

موسسه کاسپین چگونه متولد شد؟
اواخر سال ۱۳۹۴ چندین تعاونی مالی-اعتباری که در مجموعه‌ای با عنوان "آرمان ایرانیان" فعالیت می‌کردند با دریافت "مجوز رسمی" از بانک مرکزی وارد بازار پولی ایران شدند.
تعاونی‌های فرشتگان، الزهرای مشهد، حسنات اصفهان، دامداران و کشاورزان کرمانشاه، بدر توس مشهد، پیوند، امید جلین گرگان و عام کشاورزان مازندران ۸ تعاونی بودند که با تغییر نام از "آرمان ایرانیان" به "کاسپین" تبدیل شدند.
مجوز فعالیت کاسپین به این شرط صادر شد که این موسسه بتواند تعاونی‌های زیرمجموعه خود را ساماندهی کند و نقل‌و‌انتقال حساب‌ها و دارایی‌های آنها را انجام دهد و در مجموع تعهدات سپرده‌گذاران انجام شود.
موسسه اعتباری کاسپین موظف شد ارزیابی لازم برای تعیین ارزش و انتقال دارایی‌ها و بدهی‌ها و همچنین برآورد میزان مازاد یا کسری هر یک از تعاونی‌های هشت گانه را انجام دهد.
در نهایت با نظارت بانک مرکزی همه تعاونی‌ها با تصمیم سهامداران منحل شدند و در پی آن، مجوز فعالیت موسسه کاسپین توسط بانک مرکزی صادر شد.
نگرانی زمانی اوج گرفت که دادستان تهران اعلام کرد که موسسه فرشتگان (زیر مجموعه موسسه کاسپین) ۴۰۰۰ میلیارد تومان کسری و زیان داشته و "نتوانسته از پس پرداخت آن برآید."
بیشتر مشکلات موسسه کاسپین هم به تعاونی منحل شده فرشتگان مربوط است.

 

 

 

 

 

بی بی سی

چاپ ایمیل

تماس با البرزنیوز

payam

لطفن برای فرستادن پیام، پیشنهاد و نظر خود برای البرز نیوز از این بخش استفاده نمایید.
×

با ادامۀ گردش در این تارنما، شما بهره گرفتن از کوکی‌ها و یا فناوری‌های مشابه را می‌پذیرید.  بکارگرفتن کوکی‌ها برای ارزیابی شمار کاربران، ارائۀ کاربردها و آگاهی‌های تازه به آنان و نیز تبلیغات تجاری اهمیت دارد.