هشت تن از نیروهای مرزبانی ایران در درگیری با یک گروه مسلح در چالدران کشته شدند
در درگیری نیروهای مرزی ایران با یک گروه مسلح مخالف جمهوری اسلامی در عصر روز جمعه ۱۲ آبان، در منطقه مرزی چالدران از استان آذربایجان غربی، هشت تن از نیروهای مرزبانی ایران کشته شدند.

به گزارش خبرگزاری دولتی ایرنا، علیرضا رادفر، معاون سیاسی امنیتی استاندار آذربایجان غربی، اعلام کرده است که در این درگیری سه افسر و پنج سرباز هنگ مرزی کشته شده‌اند.

آقای رادفر همچنین گفته است که در این درگیری، «تلفات زیادی به تروریست‌ها وارد شد» و تعقیب آنها ادامه دارد.

معاون استاندار آذربایجان غربی جزئیات بیشتری از این درگیری بیان نکرده است.

خبرگزاری مهر نیز خبر داد که این درگیری در منطقه «بابانور» رخ داده و افراد کشته شده نیروهای هنگ مرزی خوی بوده‌اند.

این خبرگزاری همچنین بدون اشاره به جزئیات اعلام کرد که درگیری دیگری نیز «بین نیروهای مزربانی» ارومیه و گروه‌های مسلح مخالف جمهوری اسلامی رخ داده اما هنوز مقام‌های مسئول آن را تأیید نکرده‌اند.

جمهوری اسلامی از گروه‌های مسلح مخالف خود در استان‌های غربی ایران از جمله احزاب مسلح کرد با عنوان «گروه‌های تروریستی» نام می‌برد، این گروه‌ها اما هدف از درگیری مسلحانه با جمهوری اسلامی را «دفاع از حقوق کردها» اعلام می‌کنند.

احزاب مسلح کرد مخالف جمهوری اسلامی هنوز به گزارش‌ها درباره این درگیری واکنشی نشان نداده‌اند.

منطقه چالدران در شمال غربی استان آذربایجان غربی قرار دارد و پیشتر هم صحنه درگیری نیروهای مسلح جمهوری اسلامی، از جمله سپاه پاسداران، با شبه نظامیان مسلح بوده است.

از جمله روابط عمومی نیروی زمینی سپاه پاسداران ایران روز پنج‌شنبه، چهارم آبان‌ماه، اعلام کرده بود که نیروهای این نهاد در یک درگیری چهارنفر از اعضای یک گروه مسلح مخالف جمهوری اسلامی را کشته‌اند.

در اطلاعیه سپاه پاسداران اعلام نشده بود که این چهار نفر به کدام یک از گروه‌های مسلح مخالف جمهوری اسلامی وابسته بوده‌اند.

در مردادماه نیز فرمانده نیروی زمینی سپاه پاسداران از انهدام یک گروه مسلح در «منطقه مرزی آذربایجان غربی» در جریان درگیری با نیروهای سپاه خبر داد، اما حزب دموکرات کردستان ایران در همان زمان اعلام کرد که نیروهایش«ضربه‌ای مهلک» به نیروهای سپاه زده‌اند.

پیش از آن نیز حزب کومله اعلام کرده بود که در درگیری با نیروهای سپاه پاسداران در روز دوم تیر، سه نفر از نیروهای این حزب و چند نفر از نیروهای سپاه پاسداران کشته شدند.

۱۰ روز بعد منابع خبری در اقلیم کردستان عراق اعلام کردند که نیروهای نظامی ایران مناطقی از این اقلیم را گلوله‌باران کردند که در جریان آن سه نفر زخمی شدند.

پس از آن دولت خودمختار اقلیم کردستان عراق، سرکنسول ایران در اربیل را احضار و به گلوله باران این مناطق اعتراض کرد.

 

 

 

رادیوفردا

چاپ

×

با ادامۀ گردش در این تارنما، شما بهره گرفتن از کوکی‌ها و یا فناوری‌های مشابه را می‌پذیرید.  بکارگرفتن کوکی‌ها برای ارزیابی شمار کاربران، ارائۀ کاربردها و آگاهی‌های تازه به آنان و نیز تبلیغات تجاری اهمیت دارد.