معاون وزیر کشور: کولبران در مناطق مرزی هدف تیراندازی قرار نمی‌گیرند
حسین ذوالفقاری،‌ معاون امنیتی و انتظامی وزارت کشور، روز یکشنبه ۱۴ آبان، اعلام کرد که کولبران در مناطق مرزی ایران هدف تیراندازی قرار نمی گیرند.

به گزارش خبرگزاری ایلنا، وی که به سئوالی مبنی بر اینکه در چند ماه اخیر اخباری درباره تیراندازی به سوی کولبران منتشر شده است، برخی از افراد را متهم کرد که «بیشتر مغطله است تا واقعیت»‌ و افزود: «اینها که به سمت‌شان شلیک می‌شود، کولبر نیستند».

معاون وزیر کشور با اعلام اینکه «بحث کولبران با قاچاقچیان متفاوت است» افزود: «هنگامی که ما از کولبران نام می‌بریم منظور افرادی هستند که در معابری مشخص رفت و آمد می‌کنند که هیچ‌گاه به سمت آنان تیراندازی نشده است».

وی کولبرانی که از «معابر مشخص» عبور نمی کنند را «قاچاقچی‌هایی» نامید «از کوه و کمر عبور می‌کنند و قاچاق انجام می‌دهند».

پیش از این برخی از مقام‌ها و نهاد‌ها در جمهوری اسلامی از «کولبران» نیز به عنوان عوامل قاچاق کالا از مرز‌ها به داخل ایران نام ‌برده‌اند. این در حالیست که رهبر جمهوری اسلامی در اردیبهشت ۹۵ گفته بود که منظورش از مبارزه با قاچاق «مقابله با کولبرها» نیست.

کولبرها به افرادی گفته می‌شود که برای کسب درآمد زندگی خود اجناسی را از مرزهای ایران وارد یا خارج می‌کنند. آنها بیشتر در استان‌های آذربایجان غربی، کردستان و کرمانشاه به این کار اشتغال دارند.

در این میان، نهادهای دولتی ایران تنها برای تعدادی از کولبران «دفترچه کولبری» صادر کرده‌اند.

این در حالیست که رسول خضری، نماینده پیرانشهر درمجلس، روز هفتم آبان، در مصاحبه با خبرگزاری ایلنا با اشاره به آنچه که «بحران کولبران دانش آموز» خواند، اعلام کرده بود که ۷۵ هزار در ایران به کولبری مشغولند که برخی از آنان دانش‌آموز هستند و هنگام کولبری کشته می‌شوند.

به نوشته ایلنا، حسین ذوالفقاری در بخش دیگری از سخنانش گفت که «در مقطعی، اخبار به گونه‌ای گفته شد که گویی به سمت کولبران تیراندازی شده است»‌ و اضافه کرد: «در دل شب در ارتفاعات افرادی کار قاچاق انجام می‌دهند، ماموران مرزی به آن‌ها ایست می‌دهند وقتی توجه نمی‌کنند تیر هوایی شلیک می‌شود اما گاهی باز هم ترتیب اثر نمی‌دهند».

او با اشاره به این‌که به ماموران دستور داده شده تا «حد امکان به افراد تیراندازی نشود» گفت: «نیروی انتظامی، مرزبانی و شورای امنیت تاکید کرده است که تا حد امکان به سمت افراد تیراندازی نشود و اگر هم شد با حداقل خسارت این کار صورت بگیرد».

پیشتر گروه‌های حقوق بشری تیراندازی مستقیم و بدون هشدار به کولبران را «غیرانسانی» توصیف کرده و از این‌گونه اقدامات مأموران نظامی و انتظامی جمهوری اسلامی ایران به شدت انتقاد کرده‌اند.

همواره گزارش‌هایی درباره کشته شدن تعدادی از کولبران بر اثر شلیک ماموران مرزی ایران منتشر می‌شود.

در شهریور ماه و در اعتراض به کشته شدن دوکولبر ساکن بانه اعتراض‌هایی در این شهر و همچنین سنندج انجام شد و تعدادی از تجمع کنندگان بازداشت شدند.

پیش از این همچنین فیلم‌ها و تصاویری درباره کشته شدن دست جمعی اسب‌ها و قاطرهای کولبران توسط مامورین نیروی انتظامی منتشر شده بود که اعتراض تعدادی از نمایندگان کردستان درمجلس را به دنبال داشت.

 

 

 

 

 

رادیوفردا

چاپ ایمیل

تماس با البرزنیوز

payam

لطفن برای فرستادن پیام، پیشنهاد و نظر خود برای البرز نیوز از این بخش استفاده نمایید.
×

با ادامۀ گردش در این تارنما، شما بهره گرفتن از کوکی‌ها و یا فناوری‌های مشابه را می‌پذیرید.  بکارگرفتن کوکی‌ها برای ارزیابی شمار کاربران، ارائۀ کاربردها و آگاهی‌های تازه به آنان و نیز تبلیغات تجاری اهمیت دارد.