محکومیت دو همد‌ست بابک زنجانی به ۲۰سال زندان
شرکای بابک زنجانی که متهمان ردیف دوم و سوم پرونده "فساد نفتی" هستند هر یک به ۲۰ سال زندان و استرداد اموال محکوم شدند. به گفته قاضی پرونده، این احکام امکان تجدیدنظرخواهی هم دارند.
قاضی مقیسه، مسئول رسیدگی به پرونده متهمان نفتی، حکم شرکای بابک زنجانی را صادر کرد. خبرگزاری ایلنا روز یکشنبه ۱۴ ‌آبان نوشت: «حمید فلاح هروی و مهدی شمس به تحمل ۲۰ سال حبس و استرداد اموال محکوم شدند.»
به گفته قاضی مقیسه، محکومان می‌توانند برای تجدیدنظر در این حکم درخواست دهند.
حمید فلاح هروی و مهدی شمس به پولشویی، کلاهبرداری میلیاردی از وزارت نفت و "فساد فی‌الارض" متهم شده بودند و احکام مقدماتی هر دو، همانند بابک زنجانی اعدام بود.
حمید فلاح هروی از کارمندان سابق یک نهاد امنیتی و همچنین از مدیران سابق سازمان تأمین اجتماعی نیروهای مسلح (ساتا) و عضو هیئت مدیره شرکت سرمایه‌گذاری غدیر بوده است.
مهدی شمس از مدیران سابق کشتیرانی است و اتهامش، فروش محموله‌های نفتی و به جیب زدن عواید حاصله است. نماینده دادستان تهران در جلسه ۱۷ تیر ۱۳۹۶ دادگاه پرونده فساد نفتی گفته بود که او توانسته ۴۰۲میلیون دلار از پول نفت را دریافت کند اما عواید حاصل از فروش نفت را به جای واریز به حساب، در جای دیگری هزینه کرده است.
حمید فلاح هروی در آخرین جلسه استماع دفاعیات گفته بود: «گوشت و پوست من برای نظام است.»
بابک زنجانی که متهم ردیف اول پرونده فساد نفتی است، به اعدام محکوم شده است. این حکم که فروردین ۹۵ صادر شد، به تایید دادگاه تجدیدنظر هم رسیده است.
زنجانی در آخرین جلسه دادگاهش، خود را "بسیجی اقتصادی"َ و"خادم نظام" خوانده و گفته بود که تنها در یک مورد با انتقال یک و نیم میلیارد یورو ارز غیرقابل انتقال به خارج، به حفظ ثبات و آرامش بازار ارز در کشور کمک کرده است.
بابک زنجانی مهره سوخته جریانی معرفی می‌شود که مخالفتی با تخریب و حذف او ندارد. حسن روحانی، رئیس جمهوری ایران در مخالفت با اعدام زنجانی گفته است: «با اعدام آقای زنجانی افراد صاحب نفوذ و دست‌های پشت پرده در این پرونده فراموش خواهند شد و بازپس گرفتن بدهی‌های او دشوارتر از حالا می‌شود.»
صادق زیباکلام، تحلیلگر سیاسی نیز از جمله گفته است: «یقه سفیدها پس از استفاده از بابک زنجانی، او را مچاله کرده و دور انداختند.»
وزارت نفت که ۸۶۰۰ میلیارد تومان از بابک زنجانی طلب دارد، شاکی اصلی اوست. زنجانی دی سال ۱۳۹۲ به اتهام پرداخت نکردن این بدهی بازداشت شد. اصغر هندی، مسئول کمیته مطالبات وزارت نفت، گفته بود که نجات بابک زنجانی از حکم اعدام، منوط به همکاری دوستان و نزدیکان اوست اما "دوستان آقای زنجانی در تاجیکستان، ترکیه، مالزی نمی‌خواهند او نجات یابد زیرا اموالش به نام آنها و در اختیارشان است".
رئیس کمیته پیگیری پرونده زنجانی در مجلس پیش‌تر گفته که دستکم ۵۰ الی ۶۰درصد افراد سیاسی خاص در پرونده زنجانی دست داشته‌اند.
از پرونده بابک زنجانی به عنوان «بزرگ‌ترین پرونده فساد قرن» یاد می‌شود. عباس جعفری دولت‌آبادی، دادستان تهران، گفته که پرونده بابک زنجانی بزرگترین پرونده اقتصادی در تاریخ انقلاب اسلامی و یک پرونده ملی است.
پرونده‌ای با این ابعاد تنها سه متهم دارد. دستگاه قضایی ایران تا کنون توضیح نداده که چرا جای رستم قاسمی، وزیر نفت وقت، زیرمجموعه‌های سپاه و سایر مقامات ارشد دولتی در این پرونده خالی است.

 

 

 

 

دویچه وله

چاپ ایمیل

تماس با البرزنیوز

payam

لطفن برای فرستادن پیام، پیشنهاد و نظر خود برای البرز نیوز از این بخش استفاده نمایید.
×

با ادامۀ گردش در این تارنما، شما بهره گرفتن از کوکی‌ها و یا فناوری‌های مشابه را می‌پذیرید.  بکارگرفتن کوکی‌ها برای ارزیابی شمار کاربران، ارائۀ کاربردها و آگاهی‌های تازه به آنان و نیز تبلیغات تجاری اهمیت دارد.