روزنامه کیهان برای دو روز توقیف شد
دادستانی تهران روزنامه کیهان را برای "بی‌توجهی به تذکر ارسالی مبنی بر رعایت مصالح و امنیت ملی" به مدت دو روز توقیف کرد. به این ترتیب روزنامه کیهان نباید روزهای شنبه و یکشنبه هفته آینده منتشر شود.
حسین شریعتمداری به خبرگزاری فارس گفته است که حکم توقیف دو روزه هنوز رسما به کیهان ابلاغ نشده است. آقای شریعتمداری گفته است: "بسیار بعید می‌دانم که دبیرخانه شورای‌عالی‌امنیت ملی حمایت از جنایتکاران کودک‌کش آل‌سعود و اماراتی‌ها را بر حمایت از مردم مظلوم یمن ترجیح بدهد، و از دادستانی هم انتظار نمی‌رود که روزنامه کیهان را به خاطر دفاع از مسلمانان مظلوم یمن توقیف کند."
روزنامه کیهان روز دوشنبه تیتر یک و گزارش اصلی خود را به حمله موشکی از یمن به عربستان سعودی اختصاص داد و نوشت: "الان این انصارالله و انقلابیون یمن هستند که تعیین می‌کنند کجا باید هدف موشک بالستیک دوربرد قرار بگیرد؛ شاید ریاض، جده، طائف و آرامکو هدف بعدی باشد و یا شاید هم انصارالله سر موشک را به سمت بندر شیشه‌ای تر و تمیز دوبی بچرخاند."
هیئت نظارت بر مطبوعات برای این مطلب به کیهان تذکر داد و سخنگوی دولت ایران هم گفت "برخورد قانونی" با روزنامه کیهان پیگیری می‌شود.
با این حال روزنامه کیهان روز بعد در مطلبی با تیتر "مصالح ملی در حمایت از مظلومان یمن است؛ نه نگرانی برای برج‌های دوبی"، از عملکرد خود دفاع کرد.
خبرگزاری‌های ایرانی می‌گویند دادستانی تهران روزنامه کیهان را با شکایت شورای امنیت ملی توقیف کرده است. حسن روحانی، رئیس جمهور، رئیس این شورا است.
دادستانی تهران عملکرد روزنامه کیهان را "برخلاف سیاست‌های اصولی و بین (روشن) جمهوری اسلامی ایران در مسایل و امنیت منطقه‌ای" توصیف کرده است.
حسین شریعتمداری، مدیرمسئول روزنامه کیهان، با حکم آیت‌الله خامنه‌ای از سپاه پاسداران به این روزنامه رفته است.
رسانه‌های ایرانی با محدودیت‌های بسیاری که با عناوین "اخلاقی و امنیتی" اعمال می‌شوند روبرو هستند و در موارد متعددی مقام‌های قضایی و دولتی روزنامه‌ها و نشریات را توقیف می‌کنند. در سال‌های اخیر ده‌ها روزنامه‌نگار در ایران بازداشت، بازجویی و یا زندانی شده‌اند.
برخورد با رسانه‌های اصلاح‌طلب سختگیرانه‌تر از برخورد با رسانه‌های محافظه‌کار بوده است. هرچند نشریاتی مانند "۹ دی" و "یالثارات" نیز پیش از این توقیف شده‌‎اند.
سازمان گزارشگران بدون مرز در آخرین ارزیابی سالانه خود از آزادی مطبوعات در سطح جهان، در میان ١٨٠ کشور بررسی‌شده، ایران را در جایگاه ۱۶۵ قرار داده است.

 

 

 

 

بی بی سی

چاپ ایمیل

تماس با البرزنیوز

payam

لطفن برای فرستادن پیام، پیشنهاد و نظر خود برای البرز نیوز از این بخش استفاده نمایید.
×

با ادامۀ گردش در این تارنما، شما بهره گرفتن از کوکی‌ها و یا فناوری‌های مشابه را می‌پذیرید.  بکارگرفتن کوکی‌ها برای ارزیابی شمار کاربران، ارائۀ کاربردها و آگاهی‌های تازه به آنان و نیز تبلیغات تجاری اهمیت دارد.