محمود احمدی‌نژاد یک نماینده مجلس را به دیدار با 'افسر اطلاعاتی بریتانیا' متهم کرد
محمود احمدی‌نژاد، رئیس جمهور سابق ایران در یک مصاحبه ویدیویی یک نماینده مجلس ایران را به دیدار با یک "افسر اطلاعاتی بریتانیا" متهم کرده است. آقای احمدی‌نژاد به نام این نماینده اشاره نکرد.
اشاره آقای احمدی‌نژاد به سال‌های ۱۳۹۰ تا ۱۳۹۱است که مصادف با سال‌های آخر ریاست جمهوری او بود.
به گزارش وبسایت دولت بهار، که اخبار مرتبط با رئیس جمهور سابق ایران را منتشر می‌کند، محمود احمدی‌نژاد گفته است: "آن آقا (نماینده) قبل از اینکه برود مجلس دوبار با این فرد (افسر اطلاعاتی بریتانیا) توی مونیخ ملاقات کرده بدون حضور سفیر، بدون حضور کارشناس وزارت خارجه و بدون حضور مترجم رسمی، و ملاقات محرمانه. بعد جالب است گزارش داریم که بهار ۹۰ همان آقا آمده تهران با همان آقا ملاقات کرده و گفته ما می دانیم شما ۱۸ ماه بیشتر برای زدن دولت فرصت ندارید، باید بجنبید! خب اینها کی هستند و قوه قضائیه از این ها اطلاع ندارد؟"
رئیس جمهور سابق ایران در بخش دیگری از سخنان خود به حمله به سفارت بریتانیا در تهران هم اشاره کرده و گفته این اتفاقات با هماهنگی و برای تضعیف دولت او انجام شده است.
او گفته: "در برقی سفارت باز بوده و حافظه کامپیوترها از قبل خالی بوده. روشن و مشخص است که خودش در جریان است و طراحی خودشان است و به دست چه کسانی اجرا شده و چه کسانی زمینه را فراهم کردند و همکاری کردند."
آقای احمدی‌نژاد در مصاحبه خود گفته از پخش مستقیم تلویزیونی "اشغال سفارت" متوجه ماجرا شده است.
او در این باره گفته: "زنگ زدم نیروی انتظامی گفتم این چه بساطی است مگر کشور صاحب ندارد؟ گفت نیروهای ما دارند برخورد می کنند و کنترل است. گفتم تلویزیون روشن است و ایستادند (نیروی انتظامی) دارند نگاه می‌کنند، این ها می‌روند داخل و می‌آیند، این چه چیزی هست برو جمعش کن."
به گفته آقای احمدی‌نژاد، اشغال سفارت بریتانیا در تهران بعد از طرح مجلس ایران برای کاهش روابط سیاسی با این کشور بوده که به گفته او در آن زمان "ضرورتی نداشته."

حمله به سفارت بریتانیا در سال ۱۳۹۰
حمله به سفارت بریتانیا در تهران در سال ۱۳۹۰

پس از آن که بریتانیا در سال ۱۳۹۰ تصمیم گرفت ارتباط خود را با کلیه موسسات مالی ایران از جمله بانک مرکزی قطع کند، گروهی از نمایندگان از جمله علاءالدین بروجردی طرحی دو فوریتی را برای کاهش سطح روابط و اخراج سفیر بریتانیا ارائه کردند.
این طرح در روز یکشنبه ۶ آذر همان سال در میان فریادهای "مرگ بر انگلیس" نمایندگان مجلس ایران با اکثریت قاطع آراء به تصویب رسید.
دو روز بعد (سه شنبه ۸ آذر) عده‌ای که دانشجو معرفی شدند، در مقابل سفارت بریتانیا در خیابان فردوسی تهران تجمع کردند.
در حالی که تصاویر این تظاهرات بصورت زنده از تلویزیون حکومتی ایران پخش می شد، چندین نفر از معترضان با غلبه بر ماموران پلیس از دروازه و دیوار سفارتخانه بالا رفتند و اقدام به غارت و تخریب اموال کردند.
بر اساس تصاویری که در آن زمان منتشر شد، عده‌ای از منتقدان می‌گفتند نیروی انتظامی جلوی معترضان را نگرفته و اشغال سفارت بدون مانع تراشی آنها انجام شده است.
دامینیک چیلکات، سفیر پیشین بریتانیا در ایران، علی لاریجانی و علاءالدین بروجردی را به دخالت در این ماجرا برای تقویت وجهه انقلابی خود در آستانه انتخابات مجلس متهم کرد، اتهامی که این دو نماینده مجلس قویا رد کردند و حمله به سفارت را نشانه‌ای از خشم مردم ایران از چندین دهه سیاستهای بریتانیا توصیف کردند.
رئیس جمهور سابق ایران حالا با بازخوانی آن اتفاقات گفته: "در جلسه ای سفیر انگلیس گفت هفته بعد در تهران اتفاقی می افتد که ورق به نفع آمریکا و انگلیس برمی گردد. این چه بود؟ اشغال سفارت انگلیس."

لاریجانی و احمدی نژاد


"نافرمانی علی لاریجانی"
رئیس جمهور سابق ایران در گفت و گوی ویدئویی اخیر خود همچنین علی لاریجانی، اولین دبیر شورای عالی امنیت ملی در دولت خود را متهم به نافرمانی از دستور رئیس جمهور کرده و این اقدام را از عوامل تحریم ها علیه ایران خوانده است.
آقای احمدی نژاد گفته "در سال ۸۶-۸۵ ما با آژانس [بین المللی انرژی اتمی] وارد گفت و گو شدیم که آقا هر چه داری بگذار روی میز ما می خواهیم حل کنیم، آژانس آمد شش تا سوال در مورد همان سال های ۸۲-۸۰ گذاشت به اضافه مطالعات ادعایی. گفت آمریکایی‌ها یک سری ادعاهایی کردند. من به آقای علی لاریجانی که دبیر شورای امنیت ملی بود و می رفت مذاکره می کرد گفتم این آخری را نپذیرید و شش تای دیگر را جواب بدهید، مطالعات ادعایی که چهارچوب ندارد آمریکا می تواند هر لحظه حرف جدیدی بزند، ما چرا باید زیر بارش برویم؟ بالاخره ایشان بدون نظر من و برخلاف نظر من رفت و در مورد آن شش تا و به اضافه مطالعات ادعایی آمریکا تعهد داد. خب آن شش تا را خیلی زود ما پاسخ‌هایش را پیدا کردیم و دادیم، آژانس تایید کرد و گذاشتیم آنجا. یک دانه مانده که باز هم مربوط به مطالعات ادعایی مربوط به سال ۸۲-۸۰ است که تا الان آمریکا کشش داده است و به همین بهانه تحریم های جدید آمد. خب بینید چرا؟ رئیس جمهور با یک کاری مخالف بوده و انجام شده و با کاری موافق بوده".
آقای احمدی‌نژاد از مجلس وقت هم انتقاد کرده و گفته "در همین مجلس چه کسانی با مبادله مخالفت کردند؟ دبیر شورای امنیت ملی و رئیس مجلس چکار کردند؟ نگذاشتند حل و فصل شود در حالی که ما در موضع قدرت بودیم. بعد که دولت را در داخل تضعیف کردند و ما به موضع ضعف رفتیم، رفتند توافق کردند. باید معلوم شود اینها نقششان چه بوده، چرا این اتفاق افتاده است؟"
روسیه، آمریکا و فرانسه اکتبر سال ۲۰۰۹ میلادی (۱۳۸۸) در طرحی که مورد حمایت آژانس بین‌المللی انرژی اتمی بود به ایران پیشنهاد کردند که بخش اعظم ذخیره اورانیوم غنی شده با غلظت پایین خود را تحویل دهد تا به میله های سوختی مورد نیاز راکتور پژوهشی تهران تبدیل شود.
نمایندگان ایران ابتدا به طور اصولی با طرح موافقت کردند اما ایران بعدا گفت با جزئیات آن مشکل دارد.
ایران بعدا به توافق مشابهی با ترکیه و برزیل رسید، اما غرب آن را رد کرد.

 

 

 

 

بی بی سی

چاپ

×

با ادامۀ گردش در این تارنما، شما بهره گرفتن از کوکی‌ها و یا فناوری‌های مشابه را می‌پذیرید.  بکارگرفتن کوکی‌ها برای ارزیابی شمار کاربران، ارائۀ کاربردها و آگاهی‌های تازه به آنان و نیز تبلیغات تجاری اهمیت دارد.