روحانی: ملت یمن مقابل بمباران عربستان چه کند؟
حسن روحانی، رئیس جمهور ایران، از سیاست‌های منطقه‌ای عربستان سعودی و مداخله نظامی این کشور در یمن انتقاد کرده و گفته است "ملت یمن" در مقابل بمباران ائتلاف سعودی چاره‌ای جز استفاده از سلاح ندارد.
آقای روحانی گفته است: "ملت یمن در مقابل این حجم از بمباران کشورش چه عکس‌العملی می‌تواند نشان دهد؟ می‌گویند از سلاح خود استفاده نکنند؟ خوب شماها بمباران را متوقف کنید، سپس ببینید آیا ملت یمن به آن پاسخ مثبتی نمی‌دهد؟"
او گفته آمریکا و اسرائیل برای سلطه بر ثروت و نفت خاورمیانه از تنش در این منطقه استقبال می‌کنند، اما روشن نیست "دشمنی‌هایی که عربستان سعودی" شروع کرده چه فایده‌ای دارد.
عربستان سعودی می‌گوید حمله موشکی اخیر به فرودگاه ریاض را می‌توان "اقدام جنگی" ایران تلقی کرد. ایران نقش داشتن در این حمله را رد کرده و در نامه‌ای به دبیر کل سازملل عربستان را متهم به "تهدید به توسل به زور" متهم کرده است.
حسن روحانی خطاب به مقام‌های سعودی گفته است: "با مردم سوریه و عراق چرا دشمنی می‌کنید و چرا داعش را تقویت کرده و به جان مردم منطقه انداختید؟ چرا در امور و حکومت لبنان دخالت می‌کنید؟ در تاریخ موردی را سراغ نداریم که کشوری برای دخالت در امور کشور دیگر، مسئول آن کشور را آنچنان که به نظر می‌رسد، در کشورش مجبور به استعفا کند.
ظاهرا اشاره آقای روحانی به استعفای سعد حریری، نخست وزیر لبنان در یک سخنرانی در ریاض است.
آقای روحانی گفته است مقام‌های عربستان برای برطرف کردن "مشکلات داخلی" به اقدام علیه دیگران روی آورده‌اند.
او گفته است "جمهوری اسلامی ایران جز خیرهواهی نیت دیگری برای ملت‌های منطقه نداشته" و در خاورمیانه به دنبال "صلح، امنیت، ثبات و توسعه" است.
ایران و عربستان سعودی در سال‌های اخیر روابط پرتنشی داشته‌اند.
عربستان بیش از دو سال است که برای بازگرداندن عبد ربه منصور هادی به قدرت، ائتلافی نظامی را به راه انداخته و علیه نیروهای وفادار به علی عبدالله صالح و شبه نظامیان حوثی می‌جنگد. ایران حامی نیروهای شیعه حوثی است.
در سوریه عربستان از برخی گروه‌های مخالف بشار اسد، از جمله برخی اسلام‌گرایان افراطی مسلح حمایت می‌کند. ایران حامی بشار اسد است و علاوه بر حضور نظامیانش در این کشور، گروه‌های شبه‌نظامی شیعه از کشورهای دیگر را هم هدایت می‌کند.
در حالی که حزب‌الله لبنان کمک‌های گسترده‌ای از ایران می‌گیرد، عربستان حامی مخالفان حزب‌الله است.

 

 

 

بی بی سی

چاپ

×

با ادامۀ گردش در این تارنما، شما بهره گرفتن از کوکی‌ها و یا فناوری‌های مشابه را می‌پذیرید.  بکارگرفتن کوکی‌ها برای ارزیابی شمار کاربران، ارائۀ کاربردها و آگاهی‌های تازه به آنان و نیز تبلیغات تجاری اهمیت دارد.