ظریف و رئیس جمهور تاجیکستان درباره مبارزه با افراطگرایی گفتگو کردند
محمد جواد ظریف، وزیر خارجه ایران، در دیداری با امامعلی رحمان، رئیس جمهوری تاجیکستان، در شهر دوشنبه، روابط میان این دو کشور و مسایل امنیت منطقه و مبارزه با تروریسم و افراط‌گرایی را بررسی کرده است.
سایت ریاست جمهوری تاجیکستان در این باره می‌نویسد: "جانبها ضمن ملاقات، مسئله‌های مهم، از جمله اجرای توافقات قبلا به دست آمده، رشد همکاری اقتصادی و تجاری، سرمایه گذاری، انرژی، ترابری، کشاورزی و صنایع را بررسی کردند."
به نوشته این سایت، جانبها همچنین بر اهمیت جلسه نوبتی کمیسیون مشترک اقتصادی و تجاری و فرهنگی دو کشور که "روزهای نزدیک (بزودی) در دوشنبه برگزار می‌شود"، تاکید کرده‌اند. در این دیدار مسایل امنیت منطقه ای، مبارزه با تروریسم و افراط‌گرایی و همکاری در دایره سازمانهای منطقه‌ای و جهانی نیز بررسی شده است.
آقای ظریف صبح روز چهارشنبه ۱۷ آبان در سفری غیرمنتظره وارد دوشنبه شد و با سراج‌الدین اصلف، همتای تاجیکش و مقامهای دیگر تاجیکستان نیز ملاقاتی انجام داده است. او در مراسم افتتاح ساختمان جدید سفارت ایران در دوشنبه نیز شرکت کرده و قرار است برای شرکت در همایشی بین‌المللی درباره امنیت و توسعه پایدار در آسیای میانه به سمرقند سفر کند.
در پی تیره شدن روابط دوشنبه و تهران در دو سال پیش، این نخستین سفر یک مقام بلندپایه ایران به تاجیکستان است. اختلاف میان دو کشور به قضیه بابک زنجانی، سرمایه‌دار ایرانی که قبلا سرمایه هنگفتی در اقتصاد تاجیکستان گذاشته بود، ربط داده می‌شود. آقای زنجانی که در ایران به اعدام محکوم شده، به سرقت پولهای نفتی متهم شده است.
همچنین دعوت مقامات ایرانی از محی‌الدین کبیری، رهبر حزب ممنوع شده نهضت اسلامی تاجیکستان، به یک همایش بین‌المللی در تهران در اوایل دیماه ۱۳۹۴ نیز این اختلافات را عمیقتر کرده است. مقامات تاجیک این حزب را تروریستی اعلام کرده‌اند.
به دنبال بروز این اختلافات، طی دو سال اخیر فعالیت چندین نهاد ایرانی، مانند رایزنی فرهنگی، دفتر کمیته امداد خمینی، بیمارستان هلال احمر و دهها شرکت ایرانی در تاجیکستان متوقف شده است.
در این مدت، واردات کالاها و مواد صادراتی ایران به تاجیکستان هم محدود شده است. بسیاری از خانواده هایی که بستگانشان در ایران به سر می برند، تحت فشار ماموران امنیتی تاجیکستان قرار گرفته اند و برخی از دانشجویان تاجیک مجبور شده اند ایران را ترک کنند. شماری از فرهنگیان تاجیک هم که سفرهایی مرتب به ایران داشته اند، تحت فشار قرار گرفته‌اند.
تلویزیونهای دولتی تاجیکستان حدود دو ماه قبل یک فیلم مستند را نمایش دادند که در آن دولت ایران به دست داشتن در قتلهای زنجیره ای شماری از شخضیتهای سیاسی و اجتماعی تاجیک در اواسط دهه ۱۹۹۰ متهم می‌شد. سفارت ایران این اتهامات را بی‌پایه خوانده و گفته است که در تیرگی روابط تهران و دوشنبه کشوری ثالث دخیل است.
سفر وزیر خارجه ایران به تاجیکستان بسیاری را به بهبود روابط این دو کشور که مشترکات زبانی و فرهنگی بسیاری با هم دارند، امیدوار کرده است. برخی از تحلیل‌گران معتقدند که در انجام این سفر روسیه به عنوان میانجی نقش پررنگی دارد. هفته‌ای پیش ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه، دیداری رسمی از ایران انجام داده بود.
به نوشته سایت وزارت خارجه ایران، ساختمان جدید سفارت جمهوری اسلامی ایران در دوشنبه پایتخت تاجیکستان عصر امروز با حضور وزرای امور خارجه دو کشور رسما افتتاح شده است.

 

 

 

 

بی بی سی

چاپ ایمیل

تماس با البرزنیوز

payam

لطفن برای فرستادن پیام، پیشنهاد و نظر خود برای البرز نیوز از این بخش استفاده نمایید.
×

با ادامۀ گردش در این تارنما، شما بهره گرفتن از کوکی‌ها و یا فناوری‌های مشابه را می‌پذیرید.  بکارگرفتن کوکی‌ها برای ارزیابی شمار کاربران، ارائۀ کاربردها و آگاهی‌های تازه به آنان و نیز تبلیغات تجاری اهمیت دارد.