بوریس جانسون در تهران با محمدجواد ظریف دیدار کرد
بوریس جانسون، وزیر امور خارجه بریتانیا، روز شنبه ۹ دسامبر/ ۱۸ آذر، در راس یک هیات سیاسی وارد تهران شد و با همتای ایرانی خود محمدجواد ظریف دیدار کرد. گفتگو در خصوص روابط میان ایران و بریتانیا، توافق جامع اتمی، بحران در منطقه خاورمیانه و به‌ویژه یمن، همچنین سرنوشت نازنین زاغری، شهروند ایرانی-بریتانیایی از اهداف عمده این سفر عنوان شده است.

بوریس جانسون، پیش از سفر به تهران، در جمع خبرنگاران نسبت به اهمیت روابط دوجانبه میان ایران و بریتانیا تاکید کرده و گفت: ایران کشوری مهم، در منطقه راهبردی اما بی‌ثبات و متلاطم قرار دارد و این منطقه برای امنیت و رونق بریتانیا اهمیت دارد.

وزیر امور خارجه بریتانیا، پیش از ورود به تهران ضمن ابراز «نگرانی جدی نسبت به سرنوشت شهروند دوملیتی، نازنین زاغری»، تاکید کرد: «بر پایه موازین انسانی، برای آزادی وی تلاش خواهم کرد».

بوریس جانسون، پیش از سفر به ایران، با سلطان قابوس، پادشاه عمان دیدار و گفتگو کرد. سلطان قابوس، روابط دوستانه‌ای با ایران دارد و تاکنون بارها میان ایران و غرب میانجیگری کرده است.

حمید بعیدی‌نژاد، سفیر جمهوری اسلامی ایران در بریتانیا، سفر بوریس جانسون به تهران را «سفر خاص» توصیف کرده است که در جریان آن تمامی ابعاد روابط دو کشور، «از جمله مباحث اقتصادی، سیاسی، منطقه‌ای، بین‌المللی و برجام» مورد گفتگو قرار می‌گیرد.

رییس سیاست خارجی بریتانیا، علاوه بر ایران و عمان، قرار است به امارات متحده عربی نیز سفر کند.

 

 

 

رادیوفرانسه

چاپ ایمیل

تماس با البرزنیوز

payam

لطفن برای فرستادن پیام، پیشنهاد و نظر خود برای البرز نیوز از این بخش استفاده نمایید.
×

با ادامۀ گردش در این تارنما، شما بهره گرفتن از کوکی‌ها و یا فناوری‌های مشابه را می‌پذیرید.  بکارگرفتن کوکی‌ها برای ارزیابی شمار کاربران، ارائۀ کاربردها و آگاهی‌های تازه به آنان و نیز تبلیغات تجاری اهمیت دارد.