توافق نفتی ایران و عراق برای انتقال نفت کرکوک 'یک ساله است'
جبار لعیبی، وزیر نفت عراق امروز یکشنبه ۱۹ آذر ( دهم دسامبر) گفته است که توافق مبادله نفتی ایران و عراق برای انتقال نفت خام کرکوک "یک ساله است و هر سال باید تمدید شود."

آقای لعیبی دیروز از امضای توافق‌نامه‌ای با ایران خبر داده بود که بر اساس آن روزانه حداکثر ۶۰ هزار بشکه نفت خام از شمال میدان نفتی کرکوک به ایران انتقال می‌یابد.

وزارت نفت عراق در بیانیه‌ای گفته است که بر اساس مفاد این توافق، ایران نفت با "کیفیت و مقادیر یکسان" را که در کرکوک تحویل می‌گیرد، به بندرگاه‌های جنوبی عراق در خلیج‌فارس تحویل می‌دهد.

این توافق امکان فروش نفت تولید شده در میدان نفتی کرکوک را مهیا می‌کند.

فروش نفت این میدان، از زمانی که نیروهای عراقی از بیش از یک ماه پیش (اکتبر) کنترل میدان‌های نفتی کرکوک را از کردها گرفتند متوقف شده بود.

نیروهای کرد حدود سه سال پیش (۲۰۱۴) کنترل کرکوک را در اختیار گرفتند و مانع دسترسی نیروهای داعش (موسوم به دولت اسلامی) به این میدان‌های ارزشمند نفتی شدند.

عراق هم‌اکنون نفت کرکوک را از طریق ترکیه و مدیترانه منتقل می‌کند
عراق هم‌اکنون نفت کرکوک را از طریق ترکیه و مدیترانه منتقل می‌کند

به گفته وزیر نفت عراق، حدود سی تا شصت هزار بشکه نفت خام کرکوک در روز با تانکرهای نفت‌کش به کرمانشاه منتقل خواهد شد؛ جایی که ایران پالایشگاه دارد.

آقای لعیبی همچنین گفته است: "دو کشور قصد دارند با ساخت خط لوله‌ای نفت کرکوک را منتقل کنند."

این خط لوله قرار است در طولانی مدت جایگزین مسیر کنونی (از طریق ترکیه و مدیترانه) صادرات نفت کرکوک شود.

این در حالی است که عراق مدتی پیش از قصد خود برای نوسازی خط لوله نفتی کرکوک به بندر جیهان در ترکیه خبر داده بود.

وزارت نفت عراق گفته بود که این خط لوله جدید که در صورت راه‌اندازی جایگزین خط لوله کهنه خواهد شد، از شهر بیجی در نزدیکی موصل آغاز می‌شود تا شهر مرزی فیش‌خابور در مرز یا ترکیه ادامه می‌یابد.

حدود دو هفته پیش، عراق از شرکت‌های بین‌المللی دعوت کرد تا در مناقصه‌های اکتشاف و توسعه میادین نفت و گاز در ۹ منطقه جدید شرکت کنند.

پنج میدان که برای اکتشاف قرار است به مناقصه گذاشته شود در نزدیکی مرز عراق با ایران واقع شده‌اند. سه میدان در نزدیکی کویت و یک میدان هم در سواحل خلیج فارس قرار دارند.

عراق پس از عربستان دومین تولید کننده بزرگ نفت در جمع سازمان کشورهای صادر کننده نفت، اوپک است.

حدود نود درصد درآمد عراق وابسته به نفت است و به همین دلیل در سال ۲۰۱۴ میلادی با افت شدید قیمت نفت در بازارهای جهانی، اقتصاد عراق به شدت ضربه خورد.

 

 

 

 

بی بی سی

چاپ ایمیل

تماس با البرزنیوز

payam

لطفن برای فرستادن پیام، پیشنهاد و نظر خود برای البرز نیوز از این بخش استفاده نمایید.
×

با ادامۀ گردش در این تارنما، شما بهره گرفتن از کوکی‌ها و یا فناوری‌های مشابه را می‌پذیرید.  بکارگرفتن کوکی‌ها برای ارزیابی شمار کاربران، ارائۀ کاربردها و آگاهی‌های تازه به آنان و نیز تبلیغات تجاری اهمیت دارد.