سرلشکر باقری: اقدام ترامپ سرآغاز یک انتفاضه بزرگ محسوب می شود
رییس ستاد کل نیروهای مسلح با اشاره به اقدام اخیر ترامپ رئیس جمهور امریکا در خصوص قدس شریف گفت:آخرین حمایت آمریکا اقدام خبیثانه رییس جمهور آن کشور یعنی انتخاب بیت المقدس قبله نخست مسلمانان جهان به عنوان پایتخت رژیم غاصب صهیونیستی بود که این سرآغاز یک انتفاضه بزرگ محسوب می‌شود.
به گزارش خبرنگار دفاعی ایرنا، سردار سرلشکر پاسدار محمد باقری روز دوشنبه در همایش ملی قدرت های بزرگ و امنیت منطقه غرب آسیا که در دانشگاه و پژوهشگاه عالی دفاع ملی و تحقیقات راهبردی وابسته به ستاد کل نیروهای مسلح برگزار شد، این مطلب را عنوان کرد.
دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور آمریکا در سخنرانی روز چهارشنبه گذشته خود قدس را پایتخت فلسطین اشغالی اعلام کرد و به دولتش دستور داد مقدمات کار برای انتقال سفارت آمریکا از تل‌آویو به قدس را فراهم کنند.
این تصمیم ترامپ با محکومیت‌های جهانی مواجه شده است.
رییس ستاد کل نیروهای مسلح در این همایش افزود : ابتدا انگلستان و بعد آمریکا از رژیم غاصب صهیونیستی در منطقه حمایت کردند و آخرین حمایت آمریکا اقدام خبیثانه رییس جمهور آن کشور یعنی انتخاب بیت المقدس قبله نخست مسلمانان جهان به عنوان پایتخت رژیم غاصب صهیونیستی بود که این سرآغاز یک انتفاضه بزرگ محسوب می‌شود؛ این حماقت حتی توسط اندیشمندان آمریکایی نیز قابل درک نیست و قطعاً حوادث مبارکی را برای جبهه مقاومت رقم خواهد زد.

** منطقه غرب آسیا محل پیدایش تمدن بشری است
وی در ادامه با بیان اهمیت منطقه غرب آسیا، گفت: این منطقه راهبردی محل پیدایش تمدن بشری، کشاورزی در جهان، شهرنشینی، خط، دولت اول در منطقه بین النهرین و پیدایش ادیان الهی بوده است.
سرلشکر باقری افزود: منطقه غرب آسیا، یکی از مناطق ده‌گانه ژئوپلیتیکی جهان محسوب می‌شود که به مرور به عنوان مهمترین منطقه ژئوپلیتیکی جهان بعد از تحولاتی که پشت سر گذاشته، شناخته شده است.
رییس ستاد کل نیروهای مسلح توضیح داد: بعد از جنگ جهانی دوم، سه جبهه مطرح بود. نخست منطقه گذرگاه شرقی، دوم قلمرو جنوب شرق آسیا و سوم منطقه غرب آسیا که هر سه منطقه تحولات زیادی را پشت سر گذاشتند؛ اما به مرور زمان منطقه جنوب غرب آسیا از اهمیت بیشتری برخوردار شد و جنگ‌های اعراب و اسرائیل و افزایش قیمت نفت و پس از آن انقلاب اسلامی، جنگ تحمیلی عراق، فروپاشی شوروی و حادثه یازدهم سپتامبر این منطقه را به هارتلند جهانی تبدیل کرد و امروز بر کسی اهمیت این منطقه پوشیده نیست و هر کس بر این منطقه حاکم باشد، دارای قدرت برتر جهانی است.
سرلشکر باقری اضافه کرد: این منطقه دارای هفتاد درصد ذخایر انرژی‌های فسیلی در جهان و محل اتصال سه قاره مهم اروپا، آسیا و آفریقا است. کسی که بر این منطقه تسلط داشته باشد به طور بالقوه قدرت برتر جهانی خواهد بود.
وی یادآور شد: جنگ جهانی اول در پی طمع و چشمداشت قدرت‌های جهانی به منطقه غرب آسیا به وقوع پیوست و به دلیل انرژی‌های موجود در این منطقه بود که دنیای غرب به دنبال احیای چرخ صنعتی کارخانجات نظامی خود افتاد.
سرلشکر باقری در ادامه با بیان اینکه تا زمانی که منابع ارزشمند منطقه غرب آسیا تاثیر خود را دارد، آمریکا اردوی خود را در منطقه ما حفظ می‌کند، گفت: قطعا اگر انقلاب اسلامی اتفاق نمی‌افتاد اسراییل بخش مهمی از سرزمین آرمانی ‌اش را تا بحال تحقق می بخشید.
وی با اشاره به اینکه در سا‌ل‌های 2001 تا 2005 جنگ‌های افغانستان و عراق را در منطقه غرب آسیا داشتیم و آمریکاییها 2 هزار میلیارد دلار خرج کردند که دستاورد آن یا هیچ بوده یا اندک، گفت: از سال 2006 نیز جنگ‌های 22 روزه و 33 روزه اتفاق افتاد که در همه آنها رژیم اشغالگر صهیونیستی شکست خورد و این شکست‌ها نه در برابر قدرت‌های منطقه که در برابر گروه های چریکی و جبهه مقاومت اسلامی منطقه بود.
وی تصریح کرد: دشمنان برای این لقمه چرب و نرم غرب آسیا از آسیب موجود در جهان اسلام به نام قشری گری استفاده کردند و دوگانه شیعه و سنی را درست کردند و با ایجاد تکفیری‌ها، منطقه در این آتش سوخت که بحمدالله روزهای پایانی آن را به سر می بریم. در سوریه تلاش‌شان سرنگونی بشار اسد به جرم حمایت از جبهه مقاومت بود که داعش را برای کار به وجود آوردند اما امروز سرزمین سوریه عمدتا پاکسازی شده است.
وی افزود: در زمان حاضر و پس از پاکسازی های انجام شده در سوریه و عراق منطقه ای کوچک تحت حمایت اسرائیل در اختیار گروهک تروریستی داعش قرار دارد که آنهم به موقع مورد حمله قرار خواهد گرفت و آزاد می شود و امروز همه جهان حتی آمریکا ادامه حکومت بشار اسد را پذیرفته‌اند.
رئیس ستادکل نیروهای مسلح خاطرنشان کرد: به لطف الهی امروز جبهه اسرائیل و صهیونیست‌ ها ذلیل شده و اقدامات ‌شان انفعالی است و نتیجه عکس می دهد و تصمیمات نامناسبی می‌گیرند که آسیب آن را خواهند دید. البته دشمن ما دست بسته و عاجز نمی ‌ماند و درصدد است در جایی از منطقه کاری را شروع کند که باید هوشیار و بیدار بود.
وی تاکید کرد: این منطقه نیاز به حضور قدرت‌های برتر و استکبار جهانی ندارد و جمهوری اسلامی آنقدر بزرگوار است که کشورهای خطاکار منطقه را ببخشد و از خیانت های آنها چشم پوشی کند.
سرلشکر باقری با اشاره به اینکه رژیم صهیونیستی ریشه تمامی مشکلات و اتفاقات منطقه است و مسلمانان منطقه این غده سرطانی را تحمل نخواهند کرد، اظهار کرد: راه حل مشکلات منطقه، احترام به نظرات کشورها و مردم سرزمین‌هاست و باید درباره نحوه حکومت و حاکمان‌شان، مردم تصمیم بگیرند و مرزهای موجود در منطقه باید محترم شمرده شود چرا که هر گونه تغییر در مرزها منطقه را به آتش خواهد کشاند.
رئیس ستادکل نیروهای مسلح افزود: ما در جنگ جهانی اول و دوم اعلام بی طرفی کردیم اما در هر دو جنگ دچار اشغال شدیم و در جنگ جهانی اول، در ایران قحطی و بیماری آمد و از ۲۰ میلیون جمعیت ایران ۱۰ میلیون نفر معادل پنجاه درصد جمعیت ما را نابود کرد.
وی گفت: در جنگ جهانی دوم نیز ما دچار قحطی و بیماری شدیم و بازهم قدرت هایی که خود را خیلی مترقی می دانند حتی به روی خود نیاوردند و از مردم و دولت ایران عذرخواهی نکردند.
سرلشکر باقری، علت اشغال کشور را حکومت فاسد و ناتوانی نظامی و اعتماد به بیگانه عنوان کرد و گفت: موقعیت کشور ما ایجاب می کند که همیشه آماده و مهیای رویارویی با دشمن باشیم چرا که ما در مهم ترین نقطه جهان قرار گرفتیم و هر حادثه ای بر ما تاثیرگذار است و باید توان دفاع از خود را داشته باشیم. تنها راه بقای ما، قدرت و عزت ایران است.
وی در پایان تصریح کرد: مهم ترین عامل پیروزی در مقابل دشمن، قدرت اتکا به قدرت الهی است و در پرتو آن حکومت الهی و ولایت فقیه است و قدرت دفاعی ما باید در حدی باشد که از خودمان دفاع کنیم. اگر مردم از حکومت جدا شوند جمهوری اسلامی معنا ندارد. در بعد دفاع باید خوداتکا باشیم و هوشیاری و غافلگیر نشدن مسئله مهمی است که در تدوین راهبردها به آن توجه داریم.
به گزارش ایرنا، نخبگان عالی رتبه کشوری و لشکری برای شرکت در همایش قدرت‌های بزرگ و امنیت منطقه‌ای در غرب آسیا در دانشگاه و پژوهشگاه عالی دفاع ملی و تحقیقات راهبردی وابسته به ستاد کل نیروهای مسلح حاضر شدند.
این همایش به همت دانشگاه و پژوهشگاه عالی دفاع ملی‏‌ و تحقیقات راهبردی و دبیرخانه دائمی کنفرانس امنیتی تهران برگزار شده است.
نقش ایالات متحده آمریکا، روسیه، چین، اتحادیه اروپا و ناتو در امنیت منطقه غرب آسیا، غرب آسیا در اسناد راهبردی قدرت های بزرگ و نقش قدرت های بزرگ در آینده تحولات امنیت منطقه غرب آسیا از محورهای اصلی برگزاری این همایش یکروزه است.
همچنین قرار است در این همایش سردار سرلشکر پاسدار محمد باقری رییس ستاد کل نیروهای مسلح، سردار سرتیپ پاسدار حسین سلامی جانشین فرمانده کل سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، سردار سرتیپ پاسدار احمد وحیدی رییس دانشگاه و پژوهشگاه عالی دفاع ملی و تحقیقات راهبردی، سید عباس عراقچی معاون امور حقوقی و بین الملل وزیر امورخارجه و سید علاءالدین بروجردی رییس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی به ایراد سخنرانی بپردازند.
برگزاری پنل آمریکا، پنل قدرت های آسیایی(روسیه، چین و هند)، پنل حوزه خلیج فارس و ایران، پنل حقوق بین الملل، قدرت های نو ظهور و پنل اروپا(اتحادیه اروپا و ناتو) از دیگر اهداف این همایش یکروزه است.
در اجرا و برگزاری این همایش یکروزه مرکز تحقیقات راهبردی دفاعی، مرکز بررسی های استراتژیک امنیت ملی، مرکز بررسی های استراتژیک ریاست جمهوری، دانشگاه تهران، دانشگاه شهید بهشتی، دانشگاه علامه طباطبایی، شورای راهبردی روابط خارجی، مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی، دانشگاه اطلاعات و امنیت ملی، دانشگاه جامع امام حسین(ع)، دانشگاه علوم انتظامی، انجمن ژئوپلتیک، دفتر مطالعات سیاسی و بین المللی و دانشکده علوم و فنون فارابی همکاری و مشارکت دارند.

 

 

 

ایرنا

چاپ

×

با ادامۀ گردش در این تارنما، شما بهره گرفتن از کوکی‌ها و یا فناوری‌های مشابه را می‌پذیرید.  بکارگرفتن کوکی‌ها برای ارزیابی شمار کاربران، ارائۀ کاربردها و آگاهی‌های تازه به آنان و نیز تبلیغات تجاری اهمیت دارد.