ایران: در نشست استانبول، اسرائیل را به رسمیت نشناخته‌ایم
وزارت امور خارجه ایران گفته است بیانیه پایانی نشست سران کشورهای اسلامی در استانبول به معنی شناسایی اسرائیل از سوی ایران نیست.

رهبران ۵۷ کشور مسلمان در این نشست از سایر کشورها خواسته شد "کشور فلسطین را به رسمیت بشناسند و بیت‌المقدس شرقی را پایتخت آن بدانند."

بهرام قاسمی، سخنگوی وزارت امور خارجه ایران گفته است کشورش نسبت به شماری از بندهای اسناد منتشره نشست سران که "به نوعی متضمن شناسایی رژیم صهیونیستی" تلقی می‌شد اعلام تحفظ کرده است.

اعلام تحفظ به معنای آن است که اگر کشوری ماده یا موادی از سندی را مغایر با قوانین خود بداند، نسبت به آن اعلام تحفظ می‌کند و آن را اجرا نمی‌کند.

ایران مشروعیت دولت اسرائیل را به رسمیت نمی‌شناسد.

آقای قاسمی گفته است ایران از حقوق مردم فلسطینی دفاع می‌کند و حمایت از قطعنامه نشست وزیران امور خارجه کشورهای اسلامی و اعلامیه پایانی نشست سران "به هیچ وجه" به معنای شناسایی اسرائیل از سوی ایران نیست.

کشورهای اسلامی در بیانیه پایانی نشست استانبول خود همچنین خواهان استفاده از ابزار "محدودیت‌ اقتصادی و سیاسی" برای حمایت از فلسطین شدند.

روسای جمهور ایران، ترکیه، افغانستان، لبنان، یمن و جمهوری آذربایجان و همچنین پادشاه اردن، امیران قطر و کویت و رئیس تشکیلات خودگردان فلسطینی در نشست استانبول حضور داشتند.

 

 

 

 

 

بی بی سی

چاپ

×

با ادامۀ گردش در این تارنما، شما بهره گرفتن از کوکی‌ها و یا فناوری‌های مشابه را می‌پذیرید.  بکارگرفتن کوکی‌ها برای ارزیابی شمار کاربران، ارائۀ کاربردها و آگاهی‌های تازه به آنان و نیز تبلیغات تجاری اهمیت دارد.