زنده آمارهای متناقض در مورد تعداد کشته‌شدگان تجمع‌های اعتراضی در ایران

به‌روزرسانی
۲۰:۰۹
وزارت خارجه روسیه در بیانیه‌ای گفته است که حوادث روزهای اخیر ایران را موضوعی داخلی می‌داند و و امیدوار است این اعتراض‌ها فرجامی خونین نداشته باشد.

در بیانیه وزارت خارجه روسیه که روز دوشنبه منتشر شده با اشاره به اعتراض‌های سراسری در ایران تأکید شده که «این مسئله داخلی ایران است». این بیانیه اضافه کرده که «امیدواریم وضعیت فرجامی خونین و خشونت‌بار نداشته باشد».

این بیانیه همچنین دخالت خارجی برای بی‌ثبات کردن شرایط در ایران را «غیرقابل قبول» توصیف کرده است.

همچون راهپیمایی‌های اعتراضی سال ۸۸، تظاهرات اعتراضی روزهای اخیر در ایران نیز شاهد شعارهایی علیه روسیه بوده است.

اعتراض‌های سراسری در ایران واکنش‌های معدودی را در کشورهای خارجی برانگیخته و از جمله بریتانیا و کانادا اعلام کرده‌اند وضعیت را با نگرانی زیر نظر دارند.

در دونالد ترامپ رئیس‌جمهر آمریکا چندین بار در روزهای اخیر در توئیتر پیام‌هایی در حمایت از حقوق معترضان و نفی نقض حقوق مردم ایران منتشر کرده و شماری از سیاستمداران آمریکایی نیز از این رویکرد حمایت کرده‌اند.

۱۸:۴۵
معاون امنیتی انتظامی استانداری تهران در گفت‌وگو با ایلنا گفته است که «رئیس‌جمهور و مسئولان عالی وزارت کشور، دستورات اکیدی صادر کرده‌اند که داستان ناخوشایند سال‌های قبل در مورد بازداشت‌شدگان تکرار نشود».

او به جزئیات بیشتری در این مورد اشاره نکرده و همچنین از اعلام تعداد بازداشت‌شدگان در تهران خودداری کرده است چرا که به گفته او «وزارت کشور مسئول اعلام رسمی آمار‌ها و گزارش‌هاست».

بر اساس آمار اعلام شده توسط فرمانداری تهران، تنها در روز یکشنبه حدود ۲۰۰ تن در پایتخت بازداشت شده‌اند، و معاون امنیتی انتظامی فرمانداری تهران مدعی است که ۴۰ تن از بازداشت‌شدگان در روز یکشنبه «لیدر اعتراضات» بوده‌اند.

پیشتر در جریان اعتراض‌های سال ۸۸، انتقال بازداشت‌شدگان به بازداشت‌گاه کهریزک و شرایط نگهداری و برخورد با آنها در این بازداشتگاه به کشته شدن دست کم چهار تن انجامید.

پرونده بازداشتگاه کهریزک که در آن چند مقام ارشد قضایی از جمله سعید مرتضوی دادستان وقت تهران به چشم می‌خورند، برای چند سال تحت بررسی قضایی بود اما نهایتاً سعید مرتضوی به اتهام «معاونت در قتل» تنها به دو سال حبس محکوم شد.

۱۸:۱۰
رئیس جمهوری آمریکا٬ در جدیدترین واکنش خود به تجمع های اعتراضی در ایران٬ در پیامی توئیتری نوشت: زمان تغییر در ایران فرا رسیده است.

دونالد ترامپ در پیام توئیتری خود در روز دوشنبه ۱۱ دی، نوشت: ملت بزرگ ایران سال‌ها تحت سرکوب بوده است و اکنون تشنه آزادی و حقوق بشر است.

۱۶:۳۲
تلویزیون دولتی ایران در گزارشی اعلام کرد که شش تن در شهر تویسرکان در استان همدان و سه تن در شاهین شهر در استان اصفهان کشته شده اند. با محاسبه این آمار، تعداد افراد کشته شده در تجمع‌های اخیر، براساس آمار رسمی، به ۱۵ تن رسید. با این همه، خبرگزاری ایلنا به نقل از «یک مقام مسئول» در تویسرکان، این خبر را «به شدت تکذیب»‌کرد.

این مقام مسئول که به نام او اشاره نشده است، گفت: «به زودی، بعد از جمع‌بندی اتفاقات رخ داده، جزئیات دقیقی از اتفاقات توسط مقامات استانداری به سمع و نظر مردم خواهد رسید».

گزارش ایلنا در شرایطی منتشر شد که تلویزیون دولتی ایران روز دوشنبه ۱۱ دی، گفت که سه نفر در تویسرکان به دلیل «یک تیراندازی مشکوک» کشته شدند و دقایقی بعد نیز سه نفر دیگر در «ادامه حوادث» کشته شدند.

شامگاه یکشنبه ۱۰ دی، گزارش‌هایی در شبکه‌های اجتماعی منتشر شده بود که حکایت از تیراندازی نیروهای امنیتی به تعدادی از تجمع‌کنندگان در تویسرکان داشت.

در این میان، تلویزیون دولتی ایران توضیحی در مورد شاهین شهر نداد اما پیشتر کاربران شبکه های اجتماعی فیلم هایی را به شراکت گذاشته بودند که حای از درگیری معترضان و نیروهای بسیج و انتظامی بود.

همزمان، فرماندار ایذه اعلام کرد که یک نفر در تجمع یکشنبه شب در این شهر کشته شده است. پیش از این، نماینده مجلس از ایذه و باغ ملک گزارش‌ مربوط به کشته شدن دو تن در تجمع‌های ایذه را تایید کرده بود.

به گزارش خبرگزاری ایسنا، مصطفی سمالی،‌ فرماندار ایذه، به خبرگزاری ایسنا گفت‌: «شب گذشته در پی تجمعات این شهر، در فاصله بین ۱۵۰۰ تا ۲ هزار متری از محل تجمعات، به دو نفر شلیک شد که در نهایت، یک نفر کشته و یک نفر زخمی شد».

وی برخی از شرکت‌کنندگان در تجمع‌ها را به تیراندازی به سوی این دو تن متهم کرد و افزود: «بر اساس اعلام نیروی انتظامی و نیروهای امنیتی، ضارب دستگیر شده است».

پیشتر نیز معاون سیاسی - امنیتی استاندار لرستان کشته شدن دو تن از معترضان در تجمع روز شنبه در شهر دورود را به «گروه‌های معاند و تکفیری» نسبت داده و گفته بود که نیروهای انتظامی، نظامی و امنیتی تیراندازی نکرده‌اند. با این همه،‌ حمیدرضا کاظمی، عضو مجمع نمایندگان استان لرستان، در مجلس ضمن تائید کشته شدن این افراد با شلیک ماموران نیروی انتظامی گفت که «پلیس، راهی جز شلیک به هنجارشکنان نداشت».

پیش از سخنان فرماندار ایذه،‌ هدایت الله خادمی ، نماینده ایذه و باغ ملک در مجلس، گزارش‌ها درباره کشته شدن دو تن در تجمع‌های این شهر را تائید کرده و گفته بود که تعدادی نیز زخمی شده‌اند.

به گزارش خبرگزاری ایلنا، آقای خادمی جزئیات بیشتری درباره کشته شدن این دو تن بیان نکرده بود.

 

 

 

 

 

رادیوفردا

چاپ ایمیل

تماس با البرزنیوز

payam

لطفن برای فرستادن پیام، پیشنهاد و نظر خود برای البرز نیوز از این بخش استفاده نمایید.