زنده   ادامه اعتراض‌ها در ایران؛ خامنه‌ای «دشمن» را به دست داشتن متهم کرد

۲۰:۴۷
آیت‌الله نوری همدانی، از مراجع تقلید حکومتی در قم، روز سه‌شنبه در جمع گروهی از طلاب سخنرانی کرده و در واکنش به اعتراض‌های روزهای اخیر در ایران به سیاست‌های داخلی و خارجی جمهوری اسلامی گفته است: «مردم ما با نظام مخالف نیستند و این نظام مقدس را مثل چشم خود دوست دارند و از آن حفاظت می‌کنند، نظام ما یک نظامی ولایی است و ما با ولایت زنده‌ایم».

به گزارش سایت خبرآنلاین، وی در عین حال اذعان کرده است: «مردم ازلحاظ معیشت زندگی در مضیقه هستند، گرانی مسئله مهمی برای مردم بوده و دردآور است، بیکاری جوانان روزبه‌روز افزایش پیدا می‌کند و وضع زندگی مردم رنج‌آور است، روزبه‌روز کالا و خدمات گران‌تر می‌شود و بیشتر مردم دچار فقر و انحطاط زندگی هستند».

۲۰:۳۷
شبکه تلویزیونی «ان‌بی‌سی» آمریکا در گزارشی به روایت اعتراض‌های سراسری در ایران پرداخته و در سایت خود نوشته است: ناآرامی‌ها و اعتراض‌های فعلی در ایران، بزرگ‌ترین چالش برای حاکمیت از سال ۸۸ و اعتراض به نتایج انتخابات ریاست‌جمهوری و شکل‌گیری «جنبش سبز» است. اعتراض‌های فعلی در مقیاس با جنبش سبز، کوچک‌تر است و تفاوت‌های اساسی هم با آن جریان دارد.

از دید نویسنده گزارش این شبکه تلویزیونی، هشت سال پیش، این طبقه متوسط که صاحب شغل بود بپا خاست و می‌توانست پس از یک شب حضور در اعتراض‌ها، صبح فردا سرکار خود برود. مردمی که در بخش‌های مرفه نشین تهران زندگی می‌‌کردند، شعارشان «الله اکبر» نبود و از بالکن یا پشت بام خانه، «مرگ بر دیکتاتور» نمی‌گفتند. تمرکز آنها بیشتر بر اصلاحات بود تا انقلاب.

امروز اما طبقه متوسط به نظر نمی‌رسد به‌‌ همان شکل در این اعتراض‌ها حضور داشته باشد. فعالانی که اکنون برای اعتراض راهی خیابان می‌شوند، بیشتر از طبقه کارگر هستند. نسبت به قبل تندرو‌تر و تحریک‌آمیز‌تر بوده و به نظر نمی‌رسد در حمایت از هیچ رهبر خاصی شعار سر دهند.

این گزارش می‌افزاید: یک ضرب‌المثل در ایران هست که می‌گوید «کارد به استخوان رسیده است». برای وضعیت فعلی اعتراض‌‌ها در ایران، این اصطلاح را برای معرفی معترضان به کار می‌برند. چرا که حس می‌کنند دیگر چیزی برای از دست دادن ندارند.

ان‌بی‌سی می‌گوید: همچنین در اعتراض‌های فعلی و بر خلاف تظاهرات موسوم به جنبش سبز، دیگر کسی در حمایت از رهبران معترض شعار سر نمی‌‌دهد، مچ‌بند یا پرچم سبز در حمایت از اصلاحات با خود ندارد.

۲۰:۱۰
گروهی از ایرانیان روز سه‌شنبه خارج از بخش قدیمی شهر اورشلیم (بیت‌المقدس) علیه جمهوری اسلامی ایران و در حمایت از اعتراضات اخیر تجمعی برگزار کردند. معترضان پلاکاردهایی در دست داشتند که روی آنها نوشته شده بود: «ایران را آزاد کنید» و «به ایران کمک کنید».

به گزارش روزنامه جروزالم پست، آنها همچنین پرچم شاهنشاهی را در دست داشتند.

اعضای این گروه خود را «سفارت ایران در اورشلیم» معرفی کرده و می‌گویند که به دنبال تقویت روابط بین مردم ایران و اسرائیل هستند.

۲۰:۰۰
تجمع ایرانیان مقیم برلین در حمایت از اعتراض‌های سراسری در ایران- روز سه‌شنبه ۱۲ دی‌ماه
۱۹:۲۶
صفحه نخست شماره روز سه‌شنبه، دوم ژانویه، روزنامه فرانسوی «لیبراسیون» به اعتراض‌های ایران اختصاص یافت.

وزیر آموزش‌وپرورش ایران در توئیتی از کشته شدن دو دانش‌آموز در اعتراض‌های روزهای اخیر خبر داده است.
۱۸:۵۵
مجمع روحانیون مبارز، از تشکل‌های اصلی اصلاح‌طلبان حکومتی، دوشنبه شب نشستی به ریاست محمد خاتمی، رئیس‌جمهوری اسبق ایران، برگزار کرده که بر اساس بیانیه آن، محور اصلی‌اش بررسی اعتراض‌های اخیر در ایران بوده است.

این تشکل در بیانیه خود، از کسانی که آنها را «عناصر فرصت‌طلب و عوامل آشوبگر» خوانده و به گفته آن، «دشمنان قسم خورده و کینه توز ملت ایران و در رأس آن‌ها آمریکا و عوامل زبون آنان همچون تروریست‌های منافق و برخی مزدوران منطقه‌ای» شدیدا انتقاد کرده و گفته است: «مردم فهیم و رشید ایران هرگز جنایات و دشمنی این فریبکاران فرصت طلب را از آغاز انقلاب، دوران جنگ تحمیلی، و تحمیل تحریم‌های غیر انسانی و دیگر اقدامات دشمنانه فراموش نخواهد کرد و به خواست خداوند حل مشکلات و تأمین خواسته‌های بحق خود را با روش‌های اصلاح‌طلبانه و با تکیه بر وحدت و همدلی داخلی و ملی تحقق خواهند بخشید».

۱۸:۴۷
کانال تلگرامی روزنامه «ایران» خبر داده که پیام‌رسان تلگرام برای چند دقیقه رفع فیلتر شد. این کانال نوشته است: در حالی که دقایقی پیش فیلتر تلگرام و اینستاگرام روی اینترنت‌های خانگی و ADSL حذف شده بود، اما لحظاتی پیش، فیلتر این پیام‌رسان برگشت.
۱۸:۳۸
مقام‌های جمهوری اسلامی ایران می‌گویند که بیش از هزار نفر در تجمعات روزهای گذشته در استان‌های تهران، کرمان، البرز، قزوین، آذربایجان غربی، مرکزی، خراسان رضوی و گلستان بازداشت شده‌اند.

علی‌اصغر ناصربخت، معاون فرماندار تهران اعلام کرد که در تجمع‌های اخیر در تهران ۴۵۰ نفر بازداشت شده‌اند. علی تعالی، فرماندار همدان، نیز از دستگیری ۱۵۰ نفر از معترضان خبر داد. وی اعلام کرد که بیشتر دستگیرشدگان بین ۱۷ تا ۲۵ سال سن دارند.

غلامعلی ابوحمزه، فرمانده سپاه کرمان، نیز اعلام کرد که بیش از ۸۰ نفر از معترضان دستگیر و تحویل «مراجع ذی‌صلاح» شده‌اند. حسن حیدری، دادستان مشهد، هم اعلام کرد که در تجمعات روزهای اخیر در این شهر ۱۳۸ نفر بازداشت شده‌اند.

در همین حال کمپین حقوق بشر در ایران به نقل از منابع مطلع خود در زندان‌های اوین تهران و رجایی‌شهر کرج، از انتقال تعداد زیادی از بازداشت‌شدگان روزهای اخیر به این دو زندان خبر داده‌ است. هیچ اطلاعی از سرنوشت این افراد و شرایط نگهداری آنها در دست نیست.

۱۸:۳۰
بریتانیا روز سه‌شنبه از ایران خواست تا وارد گفت‌وگوی معناداری با معترضان درباره خواسته‌های آنها شود.

به گزارش خبرگزاری رویترز، سخنگوی ترزا می، نخست‌وزیر بریتانیا، با اشاره به اعتراض‌های سراسری در ایران گفته است: «ما معتقدیم که باید گفت‌وگویی معنادار درباره خواسته‌های مشروع و مهمی که معترضان مطرح کرده‌اند صورت گیرد، و از مقام‌های ایران می‌خواهیم که این کار را انجام دهند».

۱۸:۲۰
محمدجواد منتظری، دادستان ایران، روز سه‌شنبه در سخنانی مدعی شد که ریشه اعتراض‌های اخیر ایران «در سیا و موساد است».

وی در گفت‌وگو با خبرگزاری صداوسیما به معترضان هشدار داده که دستگاه قضایی و دستگاه‌های امنیتی و اطلاعاتی در برابر آنها «کوتاه نخواهند آمد» و «اگر برخی دستگاه‌ها در برخی مسائل اختلاف نظر داشته باشند اختلافات درون خانوادگی است و وقتی ببینند دشمن، اصل انقلاب و نظام را هدف گرفته است این اختلافات خانوادگی هیچ تاثیری در برخورد با دشمنان ندارد».

۱۸:۰۵
وزارت امور خارجه فرانسه روز سه‌شنبه از شمار قربانیان و بازداشت‌های اعتراضات سراسری روزهای اخیر در ایران ابراز نگرانی کرد.

به گزارش رویترز، سخنگوی این وزارتخانه در بیانیه‌ای گفته است که «حقوق معترضان از جمله حقوق بنیادین است».

وی حاضر نشد تایید کند که آیا برنامه سفر ژان ایو لو دریان، وزیر خارجه، به ایران به قوت خود باقی است یا نه.

۱۷:۱۶
پنج تشکل مستقل کارگری ایران در بیانیه مشترکی درباره تجمع ها و تظاهرات روزهای اخیر در چندین شهر ایران خواستار «پایان دادن به فقر و سیه روزی»‌ و «برچیده شدن بساط هر گونه سرکوب و اختناق و زندان»‌ شدند.

اتحادیه آزاد کارگران ایران،‌ انجمن صنفی کارگران برق و فلز کرمانشاه، سندیکای نقاشان استان البرز، کانون مدافعان حقوق کارگر و كميته پيگيری ايجاد تشكل های كارگری در این بیانیه خواست های دیگری را نیز مطرح کرده اند. از جمله این خواست ها،‌ «آزادی زندانيان سياسی، محاکمه غارتگران ثروت‌های اجتماعی و عاملان و آمرين سركوب و اختناق در هر مقام و منصب و ‌بازگردانده شدن اموال به غارت رفته مردم در موسسه های مالی» هستند.

این تشکل های مستقل کارگری در عین حال،‌ بر «افزایش حداقل دستمزد کارگران و کارکنان دولت و بخش خصوصی و برچیده شدن حقوق‌های نجومی صاحب منصبان حكومتی» تاکید کردند و خواستار «تضمین برپایی تشکل‌های مستقل کارگری و مدنی و آزادی بی قید و شرط بیان، مطبوعات و آزادی فعالیت احزاب» ‌شدند.

۱۶:۵۹
دادستان عمومی و انقلاب مرکز استان اردبیل با اعلام بازداشت ۴۰ تن در پی تجمع ها و تظاهرات روزهای اخیر در این استان گفت: «مشخص شد که اغلب این افراد بر اثر هیجانات و وضعیتی که در آن قرار داشتند به افراد اخلاگر و اغتشاش‌گر پیوسته بودند که با توجیهات و تذکرات لازم و با گرفتن تعهدات لازم و با توجه به اذعان بر اینکه خود قبول داشتند که این نوع اقدامات قانونی نیست، آزاد شدند».

ناصر عتباتی اضافه کرد: «۱۵ تن از این افراد که عاملان اقدامات در راستای اخلال در نظم و اقدام علیه آرامش و امنیت عمومی بودند با قرارهای قانونی بازداشت شدند».

وی با اشاره به اینکه در بررسی‌های بعدی، ارتباط بعضی از افراد دستگیرشده با «کانال‌های معاند نظام و سرپل گروهک نفاق» محرز شد، گفت: «در این درگیری‌ها تعداد سه نفر عضو گروه ضدانقلاب توسط نیروهای سپاه در اردبیل دستگیر شدند».

بر اساس گزارش ها تاکنون صدها تن در تجمع‌ها و تظاهرات پنجشنبه گذشته تاکنون در چندین شهر ایران بازداشت شده‌اند. تعداد کشته شدگان نیز ۲۱ تن اعلام شده است.

۱۶:۵۵
رسول سنایی‌راد، معاون سیاسی سپاه پاسداران،‌ گفت: «شعار‌هایی که در دو سه روز گذشته توسط آشوبگران بیان شد، به وضوح نشان می‌داد که پشت سر این ماجرا منافقین و سلطنت‌طلب‌ها قرار دارند».

وی با اعلام این موضوع در گفت‌وگو با خبرگزاری میزان،‌ وابسته به قوه قضائیه، افزود: «حتی در برخی از اجتماعات تهران، شعار‌های مارکسیستی و کمونیستی هم شنیده شد که یادآور فعالیت برخی گروهک‌ها در ابتدای انقلاب است».

معاون سیاسی سپاه پاسداران همچنین گفت:‌ «از سوی دیگر در ماجرای اخیر، شاهد آموزش و تبلیغ دستورالعمل‌هایی از طریق فضای مجازی در رابطه با ایجاد اغتشاش و مقابله با نیرو‌های ضداغتشاش بودیم که این امر نشان‌دهنده آن است که یک یا چند مجموعه به صورت سازمان‌یافته در تحرکات اخیر نقش داشتند».

مقام‌های جمهوری اسلامی ایران در چند روز گذشته بارها کشورهای خارجی را متهم به دست داشتن در تجمع‌ها و تظاهرات در شهرهایی ایران کرده‌اند.

۱۶:۴۷
محمدباقر نوبخت،‌ سخنگوی دولت، با اشاره به تجمع‌ها و تظاهرات روزهای اخیر در ایران اعلام کرد که «به وقت مناسب به صورت شفاف، در این زمینه اطلاع‌رسانی می‌کنیم».

به گزارش خبرگزاری ایسنا، آقای نوبخت این موضوع را در پاسخ به این پرسش اعلام کرد که «آیا امام جمعه مشهد در پشت پرده این انفاقات بوده است؟» ابراز داشت.

سخنگوی دولت اضافه کرد: «اکنون جایش نیست که بگویم چه کسانی اقدامات اخیر را شروع کرده‌اند. ما باید این اتفاقات که موجب خوشحالی دشمن شده است را حل کنیم. نباید اختلاف را تشدید کرده بلکه به دنبال وحدت ملی برای حل مشکلات باشیم».

وی به این پرسش که آیا دولت از پشت پرده این اقدامات اخیر اطلاعی دارد،‌ پاسخ داد: «دولت، وزارت اطلاعاتی دارد و به ریز می‌تواند پشت پرده حوادث را بفهمد. دولت زیرکانه همه چیز را تحت نظر دارد».

پیش از سخنان محمدباقر نوبخت، بحث هایی در مورد دست داشتن برخی جریان های سیاسی در تجمع روز پنجشنبه گذشته مشهد مطرح شده بود.

۱۵:۱۹
جعفر پناهی٬ کارگردان مشهور سینمای ایران، از مقام‌های جمهوری اسلامی خواست برای مشخص شدن میزان «پایگاه مردمی» نظام٬ اجازه برگزاری رفراندوم بدهند.

آقای پناهی با مطرح کردن این درخواست در صفحه شخصی خود در اینستاگرام نوشت که «اگر يک نظام سياسى، پايگاه مردمى داشته باشد، لشگركشى و كشتار نمى‌كند. ترس با لشكركشى آشكار مى‌شود كه خود به خود معنى آن فاقد پايگاه مردمى است».

وی بدون اشاره به نام خاصی٬ خطاب به مقام‌های جمهوری اسلامی ایران افزود: «اگر معتقد به پايگاه مردمى هستيد اجازه رفراندم بدهيد...مسالمت آميز ترين راه ، رفراندم است».

آقای پناهی اضافه کرد که «اگر رفراندم خرج دارد و بودجه‌اش را نداريد٬ بدون آنكه لشگركشى كنيد اجازه بدهيد فقط يک روز طرفداران حكومت و يک روز ديگر هم بقيه آزادانه و بدون بگير و ببند تظاهرات كنند».

این کارگردان سینما نوشت: در صورت برگزاری تظاهرات آزاد٬ «حتى خون از دماغ كسى بيرون نخواهد آمد» و مقام‌های کشور نیز می‌توانند درباره میزان پایگاه مردمی نظام جمهوری اسلامی٬ «قضاوت» كنند.
۱۴:۰۳
رهبر جمهوری اسلامی،‌ روز سه‌شنبه ۱۲ دی، «دشمنان ایران» را متهم کرد که در قضایای چند روز اخیر، با ابزارهای گوناگون در اختیارشان از جمله پول، سلاح، سیاست و دستگاه امنیتی هم‌پیمان شدند تا برای نظام اسلامی مشکل ایجاد کنند».

آیت الله‌علی خامنه‌ای بدون توضیح بیشتر در این مورد تنها گفت: «در خصوص این قضایا حرف‌هایی دارم و در وقت آن با مردم عزیزمان سخن خواهم گفت».

پیش از این نیز، حسن روحانی و سایر مقام‌های دولتی، امنیتی و نظامی جمهوری اسلامی ایران چند کشور خارجی را مسئول تجمع‌ها و تظاهرات روزهای اخیر در ایران دانسته‌اند. اما برای این اتهامات و ادعاها سند و مدرکی ارائه نکرده‌اند.


۱۳:۲۴
با کشته شدن دست‌کم ۹ تن در جریان تجمع‌ها و تظاهرات دوشنبه شب، تعداد کشته‌شدگان روزهای اخیر در چندین شهر ایران به ۲۱ تن رسیده است.

خبرگزاری‌ها به نقل از مقام‌های جمهوری اسلامی ایران گزارش داده‌اند که ۶ تن از معترضان دوشنبه شب ۱۱ دی، در حمله به یک پاسگاه پلیس در قهدریجان در مرکز استان اصفهان، کشته شده‌اند. در عین حال،‌ گزارش‌های رسمی حاکی از کشته شدن یک عضو سپاه پاسداران در کهریزسنگ در استان اصفهان، در روز دوشنبه است.

پیشتر، ‌شماری از معترضان در شهرهایی مانند دورود و تویسرکان به دست نیروهای ضد شورش جمهوری اسلامی ایران کشته شده‌اند.

تجمع‌ها و تظاهرات از روز پنجشنبه گذشته شروع شده است و شرکت‌کنندگان در آن ضمن اعتراض به گرانی و مشکلات اقتصادی، شعارهایی علیه رهبر و رئیس جمهوری اسلامی ایران سر داده‌اند.

۱۲:۴۲
کمپین حقوق بشر در ایران به نقل از منابع مطلع خود از زندان‌های اوین تهران و رجایی‌شهر کرج از انتقال تعداد زیادی از بازداشت‌شدگان روزهای اخیر به این دو زندان خبر داده‌اند.

مقام‌های جمهوری اسلامی تاکنون از بازداشت صدها تن در جریان تجمع‌ها و تظاهرات اخیر در چندین شهر ایران خبر داده‌اند. در این ارتباط، به گفته معاون فرمانداری تهران، تنها ۴۵۰ تن در تهران در سه روز گذشته بازداشت شده‌اند.

پیشتر، مقام‌های انتظامی و قضایی آمار بازداشت‌شدگان اعتراض‌های اخیر در شهرهای مختلف ایران را تا روز یکشنبه بیش از۴۰۰ تن اعلام کرده بودند.

یک منبع مطلع به این سازمان حقوق بشری گفت: ریاست زندان اوین تهران، دستور تخلیه یکی از بندهای این زندان برای انتقال بازداشت‌شدگان جدید به آنجا را داده است.

به گفته او،‌ سالنی که از سوی مسئولان زندان اوین برای بازداشت شدگان جدید تخلیه شده است، بیش از ۲۰۰ زندانی را در خود جای داده بود که اکنون به سایر بندهای زندان اوین منتقل شده‌اند.

منابع کمپین حقوق بشر در ایران همچنین گفتند: یکی از سالن‌های زندان رجایی‌شهر کرج نیز به معترضان بازداشت شده در کرج اختصاص داده شده است.

به گفته این منابع، این سالن ظرفیت پذیرش بیش از ۱۵۰ زندانی را دارد.

۱۰:۱۴
تلویزیون دولتی ایران از کشته‌شدن دست‌کم ۹ نفر در جریان اعتراضات شب گذشته در ایران خبر داده‌است. در حال حاضر، بنا بر آن‌چه رسانه‌های ایران اعلام کرده‌اند، شمار کشته‌شدگان اعتراضات در روزهای اخیر به دست‌کم ۲۲ نفر رسیده‌است.

۰۹:۲۶
شاهزاده رضا پهلوی، ولیعهد پیشین ایران، در حساب کاربری خود در توئیتر نوشته است «فداکاری مردان و زنان دلیر هم‌وطن در راه حق‌طلبی که به جان باختن، مجروح شدن و بازداشت بسیاری از آنها منجر شده‌، شایسته ستایش ملی است. هر قطره خونی که در راه آزادی، خاک وطن را گلگون کند٬ بدانید که میلیون‌ها رنگین‌تر از آن خواهد رویید».

  ۰۷:۳۹

علی شمخانی، دبیر شورای عالی امنیت ملی ایران، عربستان سعودی را متهم به دست داشتن در اعتراضات اخیر در ایران کرده و در گفت‌وگو با یک شبکه تلویزیونی لبنانی، گفته است: برخی کشورها از جمله عربستان در تحریک فضای داخل ایران از طریق اینترنت پرداخته‌اند. آقای شمخانی گفته بسیاری از هشتگ‌هایی که در شبکه‌های اجتماعی رواج پیدا کرده از عربستان می‌آید.

این گفته‌ها در حالی‌ست که مقام‌های ایرانی دست به فیلترینگ گسترده شبکه‌های اجتماعی در داخل ایران زده‌اند و شبکه‌های کاربردی مانند اینستاگرام و تلگرام را نیز فعلا به روی شهروندان داخل کشور مسدود کرده‌اند.

۰۷:۲۲
در ادامه اعتراض‌ها در شهرهای مختلف ایران، شماری از هنرمندان ایرانی از حق شهروندان برای انجام اعتراضات مسالمت‌آمیز حمایت کرده و خواستار پرهیز از سرکوب و خشونت شده‌اند. ←​بیشتر بخوانید

۰۵:۳۹
کاترین ری، سخنگوی خانم فدریکا موگرینی در حساب کاربری توییتر خود نوشته است: اتحادیه اروپا تظاهرات اعتراضی در ایران را زیر نظر دارد. ما با مقام های ایران در تماس هستیم.

وی اضافه کرده است: به دنبال اظهارات حسن روحانی، رییس جمهوری ایران، انتظار داریم که حق تظاهرات مسالمت آمیز و آزادی بیان رعایت شود.

 

 

 

 

 رادیوفردا 

چاپ ایمیل

تماس با البرزنیوز

payam

لطفن برای فرستادن پیام، پیشنهاد و نظر خود برای البرز نیوز از این بخش استفاده نمایید.