ناآرامی‌های ایران؛ نماینده جمهوری اسلامی از آمریکا شکایت کرد
نماینده ایران در نامه‌ای به دبیرکل سازمان ملل متحد از حمایت‌های اخیر رییس‌جمهور آمریکا از تظاهرات سراسری در ایران شکایت کرده است. هم‌زمان در مشهد و شهرهای دیگر ایران برای دومین روز حامیان حکومت علیه اعتراض‌های هفته گذشته به خیابان آمده‌اند.

غلامعلی خوشرو در این نامه اعتراضی به سازمان ملل متحد، آمریکا را به اقدام "مداخله‌جویانه" و به گفته این مقام "بی‌شرمانه" در امور داخلی ایران متهم کرده است.

در این نامه به "قتل" یک پسربچه ۱۲ ساله و پدرش اشاره شده که به گفته ایران توسط "نفوذی‌ها" در اعتراض‌های هفته گذشته کشته شده‌اند.

غلامعلی خوشرو می‌گوید ایران حق اعتراض شهروندان را به رسمیت می‌شناسد و تظاهرات و تحصن‌ها "تقریبا به صورت روزانه توسط گروه‌ها با منافع مختلف" انجام می‌شود و دولت ایران هم "نظیر تمام نظام‌های دموکراتیک مصمم به حافظت از این حق و نیز امنیت شهروندانش علیه اقدامات خشونت‌بار و خرابکارانه" است.

در تازه‌ترین واکنش‌ها به ناآرامی‌های ایران، مقام‌های آمریکایی گفته‌اند که به دنبال تحریم عوامل سرکوب معترضان در ایران هستند.
براساس آمار رسمی اعلام شده دست‌کم ۲۱ نفر در تظاهرات هفته گذشته در شهرهای مختلف ایران کشته شده‌اند.

اعتراضات ایران

آقای خوشرو در نامه به دبیرکل سازمان ملل متحد نوشته است که رییس‌جمهور آمریکا و معاون او در توییت‌های "مکرر مضحک" خود ایرانی‌ها را به اقدام خرابکارانه تحریک کرده‌اند.

به گفته نماینده ایران، اقدامات اخیر آمریکا با قواعد حقوق بین‌الملل در تناقض است. جمهوری اسلامی ایران گفته انتظار دارد "همه کشورها چنین سیاست خطرناکی را محکوم کرده و از دولت آمریکا بخواهند مسئولانه عمل کند و به اصول منشور ملل متحد پایبند بماند."

یک روز پس از آن‌که فرمانده سپاه ایران اعلام کرد اعتراض‌های سراسری یا به گفته او "فتنه ۹۶" به پایان رسیده، شماری از حامیان حکومت در مشهد، شهری که اعتراض‌ها از آنجا شروع شد، به خیابان آمده‌اند.

روز گذشته هم تظاهرات حکومتی گسترده‌ای برای محکومیت اعتراض‌های هفته گذشته در ایران برگزار شد.

شب گذشته اعتراض‌های پراکنده‌ای در شهرهای مختلف ایران گزارش شد. بیشتر اینجا بخوانید : گسترش واکنش‌های بین المللی همزمان با 'ادامه اعتراضات' در ایران

عکس معترضان
عکسی از یک ویدئوی منتشر شده در توییتر که ظاهر اعترضات چهارشنبه شب در زرین شهر اصفهان را نشان می دهد

خبرگزاری رویترز گزارش داد که اعتراضات چهارشنبه شب سیزدهم دی ماه پس از تاریکی هوا در شهر ملایر استان همدان روی داد و تظاهرکنندگان شعار می دادند: "ملت گدایی می کند، آقا (رهبر ایران) خدایی می کند."

ویدئوهایی که در شبکه های اجتماعی منتشر شده ظاهرا تظاهرکنندگان در نوشهر در شمال ایران را نشان می دهد که شعار "مرگ بر دیکتاتور" سر می‌دهند. ویدئویی هم از تجمعی اعتراضی در میدان ۱۷ شهریور آمل پخش شده که در آن شعار "می جنگیم، می‌میریم، ایران رو پس می گیریم" شنیده می شود.

خبرگزاری آسوشیتدپرس هم نوشت که در ویدئویی که از نورآباد منتشر شده معترضان عکس های آیت الله خامنه ای را پاره می‌کنند هرچند زمان ضبط این فیلم معلوم نیست.

در شماری از این ویدئوها که فضای آنها متشنج است جوانان فریاد می زنند که نیروهای امنیتی را فراری داده اند.

روز چهارشنبه همچنین گزارش شد که سه مامور امنیتی در شهر پیرانشهر آذربایجان غربی در کنار مرز عراق کشته شده اند. سپاه پاسداران این سه نفر را "سربازان گمنام امام زمان" معرفی کرده است، که معمولا عنوانی برای اعضای وزارت اطلاعات است.

همزمان شماری از کاربران از توییتر خواسته اند حساب "تسنیم نیوز" نزدیک به سپاه پاسداران را مسدود کند زیرا با انتشار عکس های معترضان به دنبال شناسایی است.

 

 

 

 

بی بی سی

چاپ ایمیل

تماس با البرزنیوز

payam

لطفن برای فرستادن پیام، پیشنهاد و نظر خود برای البرز نیوز از این بخش استفاده نمایید.