سود زعفران کرمان به جیب همسایه شمال شرقی
نبود صنایع بسته بندی زعفران در استان کرمان سبب شده که این محصول را دلالانی از استان های همسایه به صورت فله ای از کشاورزان خریداری و با برند خود به بازار عرضه کنند.
به گزارش ایرنا، با همت دولت تدبیر و امید و همکاری کشاورزان کرمانی زعفران در شهرستان زرند و برخی دیگر از مناطق کرمان جایگزین کشت های دیگر از جمله علوفه، گندم، جو، سیب زمینی و محصولاتی با مصرف آب فراوان شد.
این تغییر الگوی کشت با وجود صرفه اقتصادی، رضایتمندی کشاورزان را به دنبال داشته شده اما همواره مشکلاتی برای برندسازی و فروش آن در بازار رقابت وجود دارد.
نبود شرکت تعاونی قوی و متمول برای بسته بندی زعفران به عنوان محصول نخست کشاورزی شهرستان زرند کرمان اکنون به شدت احساس می شود زیرا دلالان و تعاونی های بزرگ دیگر استان ها از جمله خراسان جنوبی و رضوی محصول زعفران را از کشاورزان کرمانی خریداری کرده و با بسته بندی و برندسازی، به سوددهی می رسند و این محصول با کیفیت استان کرمان را به نام استان های خود به بازار عرضه می کنند.
زیان عمده این کار پس از کشاورزان بومی به اقتصاد استان کرمان وارد می شود زیرا نوعی خام فروشی در محصولات بومی محسوب می شود و این محصول عمده شهرستان زرند و استان کرمان می تواند علاوه بر سود دهی بیشتر، اشتغالزایی بالایی را با راه اندازی صنایع بسته بندی و پایین دستی بوجود آورد.
زمان آن رسیده که همه مسئولان دستگاه های متولی بخش کشاورزی استان کرمان با حرکتی جهادی و هم افزایی بیشتر، همان گونه که در تغییر الگوی کشت و روش های آبیاری محصولات کشاورزی در جهت صرفه جویی آب موفق عمل کرده اند، در گام آخر بسته بندی محصولات، برند سازی و حضور در بازار رقابت نیز به کمک کشاورزان بشتابند و خودی نشان دهند.
استاندار کرمان پیش تر در سفری به شهرستان زرند کرمان قول های مساعدی برای پرداخت وام با بهره کم، برای احداث صنایع تولیدی بسته بندی و برندسازی و شرکت های تعاونی برای فروش زعفران با مدیریت بخش خصوصی بومی داده است تا برند و سود اقتصادی محصول زعفران از استان کرمان خارج نشود و کشاورزان صرفه اقتصادی بیشتری ببرند.
با ابتکار استاندار کرمان در راستای اقتصاد مقاومتی در جهت صرفه جویی راهبردی آب، طرح همیاران آب در استان کرمان مصوب و اجرایی شد لذا کشت هایی با مصرف آب فراوان و راندمان کم از کشاورزی این استان حذف و محصولاتی با صرفه اقتصادی بیشتر و مصرف آب کمتر از جمله زعفران جایگزین آن شده است.
مردم شهرستان زرند کرمان بیش از 20 سال زعفران کشت می کنند و محصول زعفران که بسیار با آب و هوای شهرستان زرند کرمان سازگار است و به آبیاری کمتری نسبت به محصولات پیشین نیاز دارد با اصلاح و بهبود روش های آبیاری، تجهیز، نوسازی، و یکپارچه سازی اراضی کشاورزی در دولت یازدهم به کشت نخست کشاورزان زرندی تبدیل شده است.
همچنین دولت تدبیر و امید با همسو کردن نهادهای اجرایی ازجمله فرمانداری ها، جهاد کشاورزی، دستگاه های قضایی و انتظامی در انسداد چاه های غیرمجاز به جلوگیری از کاهش آب های زیرسطحی پرداخته، به گونه ای که در برنامه پنج ساله استاندار کرمان 22 هزار و 450 هکتار کشت محصولاتی با مصرف آب فراوان از کشاورزی استان حذف شده است و محصولاتی با نیاز آبی کمتر جایگزین آن می شود.
در سال گذشته در بیش از 110 هزار هکتار از اراضی زیر کشت در شمال استان کرمان با تغییر الگوی کشت در 16 هزار و 400 هکتار از این اراضی، بیش از یکصد میلیون مترمکعب آب صرفه جویی شده که گویای تلاش و توجه ویژه مسئولان استان کرمان به بحث اقتصاد مقاومتی و صرفه جویی آب است.

**مسیر رو به رشد کشت زعفران نیاز به صنایع بسته بندی را ایجاب می کند
مدیر روابط عمومی جهاد کشاورزی استان کرمان گفت: این سازمان در حال هموار کردن مسیر رو به رشد کشت زعفران در استان کرمان است و این مسیری است که در سال های آینده نیاز به صنایع بسته بندی و برند سازی را ایجاب می کند.
محمد جواد عبدالکریمی افزود: هم اکنون از استان های دیگر ازجمله خراسان جنوبی محصول زعفران را به صورت فله ای از خرده مالکان جمع آوری می کنند و به کارخانجات بسته بندی این استان ها می فرستند اما میزان محصول موجود پاسخگوی هزینه احداث صنایع تولیدی در استان کرمان را ندارد.
وی با بیان اینکه زعفران برای راحتی کشاورزان و در وضعیت کم آبی کشت می شود ادامه داد: باید مواد اولیه ثابت و پایدار وجود داشته باشد و پس از آن به بازار مصرف بپردازیم و نیاز به وجود صنایع تولیدی خود بخود سرمایه گذار را جلب می کند.

**کشاورزان برای فروش محصولات خود به شرکت تعاونی بومی نیاز دارند
دهیار دهستان سراپرده از توابع شهرستان زرند گفت: برای دولت مقدور نیست که تمامی محصول زعفران را از کشاورزان خریداری کند و کشاورزان برای فروش زعفران و بسته بندی محصولات به شرکت های تعاونی و صنایع تولیدی بومی نیاز دارند تا سود اصلی به کشاورز برسد نه اینکه به دلالان و مغازه داران.
علیرضا همتی افزود: برای احداث شرکت های تعاونی و صنایع تولیدی زعفران به هم افزایی و تلاش همه جانبه مردم و مسئولان استان کرمان نیاز است زیرا احداث یک شرکت تعاونی برای بسته بندی و فروش محصول زعفران به پرسنل، سرمایه، تجربه، علم و مکانی مناسب نیاز دارد که از عهده کشاورز به تنهایی خارج است.
وی تصریح کرد: دلالانی از استان خراسان برای خریداری محصولات زعفران این منطقه به کشاورزان مراجعه کرده و سود اصلی و اعتبار محصولات کشاورزی استان کرمان را با خود به دیگر استان ها می برند و کشاورزان انگیزه اصلی خود که رسیدن به سود بیشتر است را از دست می دهند.
دهیار دهستان سراپرده از توابع شهرستان زرند گفت: محصول زعفرانی که در زرند کشت می شود بسیار با کیفیت تر از نمونه های غیر بومی استان کرمان است و در واقع این محصول اعتباری برای دلالان و شرکت های تعاونی استان های دیگر شده است.
وی با بیان اینکه بیش از نیمی از جمعیت برخی از روستاهای شهرستان زرند در سال های طولانی گذشته به شهرها مهاجرت کرده اند گفت: با تغییر الگوی کشت و اقتصاد موفق روستایی و عشایری که در دولت تدبیر و امید در دستور کار قرار گرفته است، می توان این جمعیت را به روستاها بازگرداند اما همچنان نیازمند حمایت همه جانبه مسئولان کشوری و استانی برای تکمیل طرح های روستایی هستیم.

**کشاورز زرندی به علت نیاز اقتصادی مجبور به فروش محصول خود است
یکی از کشاورزان عمده کشت زعفران در دهستان سربنان زرند اظهار کرد: در یک سال گذشته چندین مرحله از استان خراسان برای خرید محصول به ما مراجعه کردند و کشاورز زرندی به علت نیاز اقتصادی و از ترس اینکه محصولش فروش نرود مجبور به فروش با قیمت پایین تر است.
عباس امیریان افزود: دلالانی از استان کرمان و سایر استان ها نیز به ما مراجعه می کنند و با بسته بندی دستی زعفران را به بازار فروش و مغازه های سطح شهر می برند.

**خلا بازاریابی
امیریان اضافه کرد: مسئولان دستگاه های اجرایی استان کرمان بطور مداوم به مزارع زعفران و دیگر محصولات رسیدگی می کنند و کشاورزان را برای کشت بهتر و حداکثری محصول زعفران راهنمایی می کنند اما برنامه ای برای فروش محصولات وجود ندارد.
وی عنوان کرد: مسئولان باید کود مخصوص زعفران را برای بازدهی بیشتر این محصول در اختیار کشاورزان قرار دهند زیرا برخی از کشاورزان از کودهایی استفاده می کنند که به محصولات کشت شده آسیب می رساند.
این کشاورز کرمانی محصول زعفران در شهرستان زرند گفت: این محصول تنها در زمستان به سه مرحله آبیاری نیاز دارد و اگر زعفران به صورت صحیح کشت شود و کود مخصوص به این محصول داده شود از محصولات دیگر بصرفه تر است.
برای خدمت به روستای کهنوج (ازتوابع دهستان سربنان زرند) طبق دستور جهاد کشاورزی محصول زعفران امسال را کشت کردیم که نسبت به سایر محصولات به آب کمتری احتیاج داشته و سود اقتصادی بیشتری دارد.

**کشاورزان همچنان با دلالان زعفران درگیر هستند
دهیار دهستان سربنان زرند از توابع شهرستان زرند (استان کرمان) نیز گفت: به علت خشکسالی های اخیر و نیاز به صرفه جویی در مصرف آب محصول زعفران جایگزین گندم، جو، چغندر و سیب زمینی شده است اما کشاورزان همچنان برای فروش این محصول با دلالان درگیر هستند.
صغری اثنی عشری افزود: محصول زعفران محصول نخست و بیشترین سطح زیر کشت بین محصولات کشاورزی شهرستان زرند و دهستان سربنان را به خود اختصاص داده است و باید بر همین اساس در گام آخر برای عرضه در بازار رقابت نیز مورد توجه باشد.
تمامی مسئولان استان کرمان باید در راستای اقتصاد مقاومتی خانوارهای روستایی ضمن حمایت بی دریغ در کشت محصولات کشاورزی، حمایت ویژه خود را از کشاورزان هم استانی تا بسته بندی، برندسازی و فروش محصولات بومی ادامه دهند و زنجیره تولید و عرضه محصولات کشاورزی این استان را تکمیل کنند زیرا این حمایت ها می تواند موجب درآمدزایی بیشتر در روستاها و در نتیجه مهاجرت معکوس به روستا و کاهش معضلات اجتماعی شود.
خوشبختانه استاندار کرمان تاکنون در دولت یازدهم و دوازدهم به توسعه مشاغل روستایی، صنعت، معدن، کشاورزی و توسعه همه جانبه این استان به خوبی توجه کرده است و با ابتکار عمل و استفاده از نظرات کارشناسان این استان را روی ریل توسعه و الگوی سایر استان ها قرار داده است.
شهرستان زرند در فاصله 75 کیلومتری شهر کرمان قرار دارد.

 

 

 

 

ایرنا

چاپ ایمیل

تماس با البرزنیوز

payam

لطفن برای فرستادن پیام، پیشنهاد و نظر خود برای البرز نیوز از این بخش استفاده نمایید.