ظریف در مورد اعتراضات با اتحادیه اروپا صحبت نخواهد کرد
محمد جواد ظریف، وزیر خارجه ایران، می گوید که دیدار او با رهبران سه کشور عضو اتحادیه اروپا برای بحث درباره برنامه جامع اقدام مشترک است نه موضوع دیگری.

آقای ظریف روز دوشنبه ۸ ژانویه در حاشیه "کنفرانس امنیتی تهران" در واکنش به اظهارات یک روز پیشتر زیگمار گابریل، وزیر خارجه آلمان، صحبت می کرد.

آقای گابریل روز یکشنبه گفته بود که اتحادیه اروپا محمد جواد ظریف، وزیر خارجه ایران، را برای گفت و گو درباره اعتراضات اخیر ضددولتی که بسیاری از شهرهای ایران را فراگرفت دعوت خواهد کرد.

اعتراضاتی که روز هفتم دی ماه - ۲۸ دسامبر - در مشهد شروع شد فورا به ده ها شهر ایران سرایت کرد که طی آن بسیاری از معترضان خواستار تغییر نظام سیاسی ایران شدند.

اتحادیه اروپا در بیانیه ای که روز دوشنبه منتشر کرد نوشت که ملاقات آقای ظریف با نمایندگان سه کشور اروپایی روز پنجشنبه انجام خواهد شد.

در این بیانیه آمده است: "فدریکا موگرینی نماینده عالی اتحادیه اروپا روز پنجشنبه ۱۱ ژانویه دیداری با وزرای خارجه سه کشور اروپایی - ژان ایو لودریان، زیگمار گابریل و بورس جانسون وزرای خارجه فرانسه، آلمان و بریتانیا - و جواد ظریف وزیر خارجه ایران خواهد داشت."

"این ملاقات در بستر تلاش های جاری برای اطمینان از اجرای کامل و مستمر برنامه جامع اقدام مشترک انجام می شود."

به گزارش خبرگزاری ایسنا آقای ظریف روز دوشنبه گفت که گفت و گوها با اتحادیه اروپا درباره برجام (برنامه جامع اقدام مشترک) خواهد بود.

او گفت: "براساس صحبت های انجام شده، توافق کردیم باتوجه به اهمیتی که این روزها برجام دارد و بخصوص باتوجه به سیاست های مخرب آمریکا نشست مشورتی بین ایران و سه عضو اتحاده اروپا درمورد برجام انجام شود."

او اضافه کرد: "برخی از رسانه ها به خصوص رسانه های اسرائیلی تلاش کردند در این زمینه خبرسازی کنند که این خبرسازی ها بی اساس و بی مبنا است."

وزیر امور خارجه همچنین گفت: "برخی در خارج از کشور تلاش کردند سوء استفاده کنند. این واقعیت است که در ایران مردم برخلاف متحدین منطقه حق دارند که اعتراض و نظر و انتقاداتشان را مطرح کنند... البته انتقاد و اعتراض به صورت مسالمت آمیز حق مردم بوده و با خشونت هم فرق دارد."

زیگمار گابریل وزیر خارجه آلمان
زیگمار گابریل وزیر خارجه آلمان

به گزارش ایرنا، دومین کنفرانس امنیتی تهران با حضور محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه، کمال خرازی رییس شورای راهبردی و بیش از ۸۰ میهمان خارجی و پژوهشگران ارشد ۲۵ موسسه ایرانی در سالن اجلاس سران کشورهای اسلامی در حال برگزاری است.

در اعتراضات اخیر ایران مجموعا ۲۱ نفر کشته و صدها نفر دستگیر شدند.

به علاوه روز دوشنبه مرگ یکی از بازداشتی ها به نام سینا قنبری در زندان اوین تهران تایید شد که مقام ها ادعا می کنند در اثر خودکشی بوده است.

آقاب گابریل یکشنبه گفت "ما به سرعت تاکید کردیم که از آزادی تظاهرات حمایت می کنیم" اما اضافه کرد که آلمان و فرانسه "علیه تلاش ها برای ابزارسازی از مناقشه داخلی ایران هشدار داده اند."

فدریکا موگرینی مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا هم هفته پیش "مرگ غیرقابل قبول" مردم در این اعتراضات را محکوم کرده و گفته بود که اتحادیه اروپا در این زمینه با مقام های ایرانی در تماس بوده است.

 

 

 

 

بی بی سی

چاپ ایمیل

تماس با البرزنیوز

payam

لطفن برای فرستادن پیام، پیشنهاد و نظر خود برای البرز نیوز از این بخش استفاده نمایید.