آیت‌الله خامنه‌ای آمریکا، سازمان مجاهدین و عربستان را مسئول ناآرامی‌های ایران دانست
آیت‌الله خامنه‌ای که در اوج بحران و اعتراضات اخیر ایران وعده داده بود که حرف‌هایش را خواهد زد، طی سخنانی مفصل با لحنی مداراجویانه گفت که مطالبات به‌حق مردم را باید از حرکات تخریب‌گرانه جدا کرد.‌ با اینحال او گفت که "اغتشاشات اخیر" توسط مثلث آمریکا، یک دولت پولدار خلیج فارس و سازمان مجاهدین خلق طراحی شده است.

روز سه‌شنبه ١٩ دی/٩ ژانویه، آیت‌الله خامنه‌ای در دیدار با گروهی از اهالی قم گفت که این بار نیز "توطئۀ دشمن" با "حرکت عظیم منسجم مردمی" مواجه شد. او گفت: "نبرد ملت با ضد ملت است، نبرد ایران با ضد ایران است، نبرد اسلام با ضد اسلام است". خامنه‌ای افزود: "ملت با قدرت تمام به آمریکا و به انگلیس و به لندن‌نشین‌ها می‌گوید این دفعه هم نتوانستید، باز هم نخواهید توانست".

خامنه‌ای سپس تأکید کرد که اعتراضات موجه مردم باید از "خرابکاری" تفکیک شود. او افزود: "تفکیک بین مطالبات صادقانه و به‌حق مردم و حرکات وحشیانه و تخریب‌گرانۀ‌ یک گروه است".

خامنه‌ای گفت: "اینکه فلان انسانی از یک حقی محروم بماند و اعتراض بکند یا اعتراض‌کننده‌ها جایی جمع بشوند و حرف خودشان را بزنند، یک مطلب است، و اینکه عده‌ای از این تجمع سوءاستفاده کنند، بیایند به قرآن و اسلام دشنام بدهند، به پرچم اهانت کنند و مسجد را بسوزانند و تخریب کنند یک حرف دیگر است".

به گفتۀ رهبر جمهوری اسلامی "درخواست‌ها یا اعتراض‌های مردمی در این کشور همیشه بوده، الان هم هست". او سپس با اشاره به "صندوق‌ها یا بعضی از مؤسسات مالی مشکل‌دار" گفت که مردم از عملکرد این دستگاه‌ها ناراضی بوده‌اند. خامنه‌ای گفت: "هیچ‌کس با اینها (اعتراضات) مخالفت و معارضه‌ای ندارد. باید به این حرف‌ها رسید و در حد وسع و توان به آنها پاسخ داد". او تأکید کرد که "خود بنده هم مسئولم، همه‌مان باید دنبال کنیم".

مثلت فعال توطئه

آیت‌الله خامنه‌ای سپس توضیح داد که در "توطئۀ اخیر" یک مثلث فعال بوده است. او گفت: "نقشه، مربوط به آمریکایی‌ها و صهیونیست‌ها است. چند ماه هم هست که دارند نقشه می‌کشند: اینکه بیاییم از شهرهای کوچک شروع کنیم و به طرف مرکز بیاییم". او بدون نام بردن از عربستان افزود: "پول هم از یکی از این دولت‌های خرپول اطراف خلیج فارس است. خب این کارها خرج دارد باید پول بدهند. آمریکایی‌ها که حاضر نیستند پول خرج کنند... ضلع سوم هم پادویی سازمان منافقین (مجاهدین) بود".

خامنه‌ای گفت که سازمان مجاهدین خلق از ماه‌ها قبل آماده بوده است که "کسانی را در داخل کشور پیدا کند که بیایند به مردم فراخوان بدهند و علیه گرانی شعار بدهند، با این شعار یک عده‌ای را جذب کنند و بعد خودشان بیایند وسط و مردم را هم دنبال خودشان بکشند".

او افزود: "برای سازماندهی عملیات، دو قرارگاه فرماندهی در همسایگی ایران تشکیل شده بود، یکی از این قرارگاهها برای هدایت عملیات در فضای مجازی بود و قرارگاه دوم برای مدیریت اغتشاش‌ها که هر دو قرارگاه به وسیله آمریکایی‌ها و صهیونیست‌ها فرماندهی می‌شد و پیروزی خود را نیز قطعی می دانستند".

مردمسالاری دینی را صادقانه قبول دارم

خامنه‌ای "براندازی نظام جمهوری اسلامی" را هدف مشخص آمریکایی‌ها دانست و گفت: "آمریکا عصبانی است و حالا رئیس‌جمهور آمریکا می‌گوید که حکومت ایران از مردمش می‌ترسد... حکومت چرا بترسد؟ اگر این مردم نبودند که حکومتی نبود".

او در بخش پایانی سخنان خود به مسئولان توصیه کرد که در جهت حل مشکلات کشور تلاش کنند تا "قشرهایی از مردم به خصوص طبقات ضعیف تحت فشار نباشند". او گفت: "بیکاری ریشه اصلی بسیاری از مفاسد است و باید با رونق تولید، آن را حل کرد".

او همچنین با تشکر از مسئولان امنیتی و انتظامی افزود: "در قضایای اخیر باید میان جوان و نوجوانی که تحت تأثیر هیجان فضای مجازی حرفی زده و کاری کرده با کسانی که جزو پادوهای آمریکا و ضد انقلاب هستند فرق گذاشت... با کسانی که هیجانی وارد ماجرا شده‌اند چه دانشجو، چه غیر دانشجو باید صحبت و روشنگری کرد اما کسی که پادوی منافقین است و آدم می کشد حسابش جداست".

خامنه ای در پایان خطاب به مردم گفت: "مردمسالاری دینی را صادقانه و واقعاً قبول دارم. به همین علت به هرکسی که مردم رأی بدهند، کمک می‌کنم همچنانکه درباره همه دولت‌ها از جمله این دولت، این کار را کرده‌ام و ادامه خواهم داد".

چاپ ایمیل

تماس با البرزنیوز

payam

لطفن برای فرستادن پیام، پیشنهاد و نظر خود برای البرز نیوز از این بخش استفاده نمایید.