'توضیح مجلس خبرگان' درباره انتخاب آیت‌الله خامنه‌ای: کار گره خورده بود
ایرنا، خبرگزاری رسمی ایران، متنی با عنوان "توضیحات مجلس خبرگان رهبری پیرامون جلسه رای گیری تعیین رهبر" منتشر کرده است که در آن مجلس خبرگان با شرح تحولات آن دوره و بیان اینکه "کار گره خورده بود"، از انتخاب آیت‌الله علی خامنه‌ای به رهبری موقت دفاع کرده است.

خبرگزاری ایرنا می‌گوید این متن در پایگاه اطلاع‌رسانی مجلس خبرگان منتشر شده، اما در وبسایت دبیرخانه مجلس خبرگان چنین متنی وجود ندارد.

این توضیحات پس از آن داده می‌شود که ویدیویی از جلسه انتخاب رهبر منتشر شده که آقای خامنه‌ای در آن می‌گوید صلاحیت رهبری را ندارد، همچنین بنا بر این ویدئو برخی از اعضای وقت مجلس خبرگان معتقد بوده‌اند که آقای خامنه‌ای در مسایل دینی صاحب نظر نیست.
در متنی که ایرنا به عنوان توضیحات مجلس خبرگان منتشر کرده آمده است با توجه به آن که رای اکثریت به رهبری فردی (در مقابل رهبری شورایی) بوده و در عین حال هیچ یک از مراجع تقلید وقت برای رهبری رای نیاورده بودند، "کار گره خورده بود" و قانون اساسی راهی برای بیرون رفتن از این بن‌بست پیش‌بینی نکرده بود.

این متن همچنین به تعیین شورای بازنگری قانون اساسی از طرف آیت‌الله روح‌الله خمینی اشاره می‌کند که یکی از کارهایش حذف شرط مرجعیت برای رهبر بود.

همچنین به نامه‌ای از آیت‌الله خمینی به علی مشکینی، رئیس وقت مجلس خبرگان، اشاره شده است که در آن آقای خمینی به آقای مشکینی می‌گوید به جای شرط مرجعیت رهبر، کافی است که خبرگان به "مجتهد عادلی" به عنوان رهبر رای بدهند.

به نظر می‌رسد این متن می‌گوید در آن مقطع، نظر آقای خمینی برای حذف شرط مرجعیت از قانون اساسی کافی بوده، بعدا هم این شرط در همه‌پرسی قانون اساسی حذف شد.

 

 

 

 

بی بی سی

چاپ ایمیل

تماس با البرزنیوز

payam

لطفن برای فرستادن پیام، پیشنهاد و نظر خود برای البرز نیوز از این بخش استفاده نمایید.