احمد جنتی بار دیگر رئیس مجلس خبرگان رهبری شد
احمد جنتی سیاستمدار ۹۱ ساله ایرانی برای یک دوره دو ساله دیگر به ریاست مجلس خبرگان رهبری انتخاب شده است.

انتخاب آقای جنتی در جریان رای گیری برای هیات رئیسه جدید مجلس خبرگان صورت گرفت.

به گزارش رسانه های ایران آقای جنتی توانست با کسب ۶۶ رای از مجموع ۷۸ بار دیگر ریاست مجلسی را به عهده بگیرد که از جمله اختیارات آن نظارت بر عملکرد رهبر، عزل و نصب و انتخاب جانشین آیت الله علی خامنه ای است. رقیب آقای جنتی در انتخابات داخلی امروز هاشم بطحانی بود که ۵ رای کسب کرد.

آقای جنتی در نطق امروز خود در مجلس خبرگان گفت: "باید جلوی کسانی که می‌خواهند تظاهر به فسق کنند و با رقصیدن و برداشتن روسری شان که در واقع برداشتن عفت و شرافت شان است محکم برخورد شود و جلوی شان گرفته شود".

در جریان انتخاب هیات رئیسه مجلس خبرگان، محمود هاشمی شاهرودی (رئیس فعلی مجمع تشخیص مصلحت نظام) با ۷۲ رای و محمدعلی موحدی کرمانی (از امامان جمعه موقت تهران) با ۷۰ رای به ترتیب نائب رئیس اول و دوم شدند.

از راست احمد جنتی، محمدعلی موحدی کرمانی (ایستاده در پشت) و محمود هاشمی شاهرودی در هیات رئیسه مجلس خبرگان رهبری
از راست احمد جنتی، محمدعلی موحدی کرمانی (ایستاده در پشت) و محمود هاشمی شاهرودی در هیات رئیسه مجلس خبرگان رهبری

احمد خاتمی با ۵۰ رای و عباس کعبی نسب با ۴۲ رای به عنوان منشی های هیات رئیسه انتخاب شدند. به این ترتیب بقیه ترکیب هیات رئیسه جدید مجلس خبرگان به جز ورود آقای کعبی و حذف قربانعلی دری نجف آبادی (وزیر اسبق اطلاعات) همچون دو سال پیش باقی ماند.

آقای جنتی که امروز برای مدت دو سال دیگر به ریاست مجلس خبرگان رهبری انتخاب شد، به تازگی با موافقت آیت الله علی خامنه ای رهبر نظام جمهوری اسلامی ایران از امامت نماز جمعه تهران کناره گیری کرده است.

او اولین امام جمعه‌ تهران بود که در سال ۱۳۷۱ با حکم آقای خامنه‌ای به عنوان رهبر ایران به امامت جمعه تهران منصوب شد.

احمد جنتی در حال حاضر دبیر شورای نگهبان، رئیس مجلس خبرگان رهبری، عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام و عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی است.

او سه سال پیش کار اصلی خود را دبیری شورای نگهبان خوانده و گفته بود که بقیه فعالیت‌هایش برای او "فرعی" است.

مطابق قوانین ایران شورای نگهبان وظیفه دارد تمامی قوانین مجلس شورای اسلامی را بررسی کند. مصوبات مجلس پس از تایید این شورا جنبه قانونی پیدا می کند. تایید یا احراز صلاحیت نامزدهای تمامی انتخابات سراسری ایران (به جز انتخابات شوراهای شهر و روستا) هم از مهمترین وظایف شورای نگهبان است.

 

 

 

 

بی بی سی

چاپ ایمیل

تماس با البرزنیوز

payam

لطفن برای فرستادن پیام، پیشنهاد و نظر خود برای البرز نیوز از این بخش استفاده نمایید.