رئیس کل دادگستری استان تهران: حکم بقایی صادر شده و برای اجرا به دادسرا رفت
یک مقام بلندپایه در قوه قضائیه ایران گفته است که حکم قطعی دادگاه علیه حمید بقایی، معاون اجرایی محمود احمدی‌نژاد، در زمان ریاست جمهوری، دیروز (دوشنبه ۱۲ مارس/21 اسفند) صادر شده و امروز برای اجرا به دادسرا ابلاغ شده است.

غلامحسین اسماعیلی، رئیس کل دادگستری استان تهران، به خبرگزاری میزان وابسته به قوه قضائیه ایران گفته که اجرای حکم دادگاه علیه آقای بقایی "قطعی" است.

برخی از رسانه‌های ایران امروز ۲۲ اسفند (۱۳مارس) گزارش داده بودند که آقای بقایی برای اجرای حکم بازداشت شده اما او در گفت و گو با خبرگزاری ایلنا گفته است که بیرون زندان است.

به گفته آقای اسماعیلی هم اکنون "اجرای ۱۵ سال حبس، رد مال و جزای نقدی و شلاق" در مورد حمید بقایی "قابلیت اجرا دارد".

آقای بقایی می گوید که قوه قضائیه او را به ۶۳ سال حبس محکوم کرده اما رئیس کل دادگستری تهران در پاسخ گفته بود اظهارات آقای بقایی "یا جهل به قانون است یا قصد شیطنت داشته است وگرنه طبق قانون مجازات، او باید بیشترین حبس در میان محکومیت‌هایی که در دادنامه برایش درنظر گرفته شده را تحمل کند" که ۱۵ سال است.

آقای بقایی در زمان اعلام رای دادگاه اولیه قوه قضائیه را به "انتقام‌گیری" و "و نقض مکرر قانون اساسی، قوانین عادی و آیین دادرسی" متهم کرد و گفت "همگان بدانند دست قاضی القضات در برخورد با هر کسی که پا در حریم حکومت و اقتدار او و خاندانش بگذارد، بدون محدودیت باز است و هیچ کس نمی تواند راه او را در اینگونه ظلم بزرگ و آشکار سد نماید".

اشاره او از قاضی القضات، صادق لاریجانی، رئیس قوه قضائیه ایران، است. آقای احمدی نژاد هم بارها در سخنرانی های خود و یک بار در نامه ای خطاب به آیت‌الله علی خامنه‌ای، رهبر نظام جمهوری اسلامی ایران، خواستار برکناری آقای لاریجانی شده است.
صدور حکم دادگاه تجدید نظر و اجرای حکم درباره حمید بقایی و ادامه جلسات بازپرسی از اسفندیار رحیم مشایی دیگر چهره سیاسی نزدیک به آقای احمدی نژاد و از اعضای کابینه او، همزمان با ادامه انتقاد آنها به آنچه "بی‌عدالتی" و "دیکتاتوری" قوه قضائیه می خوانند صورت می گیرد.

حمید بقایی در سال‌های ریاست جمهوری آقای احمدی‌نژاد ابتدا رئیس سازمان میراث فرهنگی و سپس معاون اجرایی او شد. هر دوی این افراد برای انتخابات ریاست جمهوری اخیر ثبت نام کردند اما شورای نگهبان صلاحیت آنها را رد کرد.

آقای بقایی حدود هفت ماه پیش پس از تقریبا یک ماه بازداشت با وثیقه ٢٠ میلیارد تومانی آزاد شد. او پس از آزادی موقت گفت که غذای روزانه اش از بیرون زندان تهیه می شده و طی روزهای بازداشت "نان حرام قوه قضائیه" را نخورده است.

در جریان دادگاهی که برای آقای بقایی برگزار شد او در مواردی از شرکت در جلسات دادگاه خودداری و همراه محمود احمدی نژاد و اسفندیار رحیم مشایی در حرم حضرت عبدالعظیم در شهرری در جنوب تهران بست نشست.

شماری از نیروهای لباس شخصی به این بست‌نشینی حمله کرده بودند.

آیت الله خامنه ای یک بار در یکی از سخنرانی ها اخیر خود گفته کسانی که سال ها در رده های مدیریتی کشور بوده اند نباید چهره اپوزیسیون به خود بگیرند که به نظر می رسد اشاره ای غیرمستقیم به آقای احمدی نژاد و نزدیکان اوست. آقای احمدی نژاد پس از این به انتقادهای خود ادامه داده و حتی در نامه ای به آقای خامنه ای به او پیشنهاد کرده که در بیت رهبری دست به "اصلاحات اساسی" بزند.

 

 

 

بی بی سی

چاپ ایمیل

تماس با البرزنیوز

payam

لطفن برای فرستادن پیام، پیشنهاد و نظر خود برای البرز نیوز از این بخش استفاده نمایید.