پسرعموی حاتم مرمضی می‌گوید که خانواده تهدید به اعتراف اجباری شده‌اند
در پی انتشار خبر مرگ حاتم مرمضی، فعال سیاسی و زندانی اهوازی، و واکنش تعدادی از رسانه‌های وابسته به سپاه پاسداران ایران درباره حضور او در سوریه، فیصل مرمضی، پسرعموی این زندانی با رد تمام اتهامات مطرح شده به ‌بی‌بی‌سی فارسی گفت: "تمام عکس‌ها فتوشاپ شده و اطلاعاتی که این رسانه‌ها دادند، صحت ندارد."

آقای مرمضی با اشاره به اینکه بعد از انتشار خبر مرگ این فعال سیاسی، ماموران از تحویل جسد او خودداری کرده‌اند، گفت: "حتی اجازه ندادند خانواده جسد فرزندشان را ببیند و گفتند اصلا ما تماسی نگرفته‌ایم و جسدی در کار نیست."

آقای مرمضی با اشاره به تشدید فشارها بر خانواده حاتم مرمضی افزود: "روز گذشته اداره اطلاعات از پدر حاتم خواسته در کانال تلویزیونی الاهواز که متعلق به (موسوی) جزایری امام جمعه اهواز است برود و آنجا بگوید که تماسی از سوی اداره اطلاعات با او گرفته نشده است. به برادر بزرگ حاتم هم گفتند که فیصل هم باید در مصاحبه‌ای تمام گفته‌هایش را تکذیب کند. گفتند باید حرفهایی که زده شده پس گرفته شود، والا از تمام اعضای خانواده پدر و مادر و خواهر و برادر حاتم فیلم به زور می‌گیریم که حاتم اینجا [ایران] نبوده و در سوریه بوده است."

فیصل مرمضی همچنین تاکید کرد: "من مسئولیت سلامت خانواده حاتم در اهواز را برگردن مسئولان نظام می‌گذارم؛ نظام به هر شیوه تلاش می‌کند تا خود را مجرم نشان ندهد."

به گفته خانواده حاتم مرمضی، او یک سال پیش در بازگشت از خانه یکی از نزدیکان ناپدید شد. پس از آن مقام‌های امنیتی و قضایی از سرنوشت او ابراز بی‌اطلاعی می‌کردند؛ اما به گفته خانواده او یکی از زندانیان حدود چهار یا پنج ماه پیش حاتم مرمضی را در زندان دید.

خانواده حاتم مرمضی می‌گویند چند ماه بعد از آنکه خبر دیده شدن او در زندان به آنها داده شد، اداره اطلاعات با آنها تماس گرفت و اطلاع داد که او درگذشته است.

گزارشی از اتهام احتمالی، محل نگهداری و علت مرگ حاتم مرمضی منتشر نشده است.

پسرعموی حاتم مرمضی با اشاره به اینکه فعالیت‌های او مدنی و سیاسی بود، تاکید کرد: "حاتم فعالیت مسلحانه اصلا نداشت، در خانواده ما هیچ کدام از فرزندان، دایی‌ها و عموها به جرم مسلحانه دستگیر نشده فعالیت‌های ما مدنی و سیاسی بوده هیچگاه سراغ فعالیت مسلحانه نمی‌رویم و نخواهیم رفت."

آقای مرمضی با اشاره به فعالیت‌های حاتم مرمضی در اهواز گفت که او در اعتراضات مختلف مقابل فرمانداری و استانداری در رابطه با مسائل مختلف حضور داشت، در شبهای شعر حاضر می‌شد و ارتباط نزدیکی با فعالان سیاسی و مدنی در شهر داشت.

به گفته فیصل مرمضی، حاتم مرمضی پیش از این دو بار توسط اداره اطلاعات اهواز بازداشت شده بود و ماموران به او گفته بودند اگر بار سوم بازداشت شود، دیگر آزاد نخواهد شد.

حاتم مرمضی
فیصل مرمضی می‌گوید این نخستین بار نیست که چنین اتفاقی در اهواز می‌افتد، "بچه‌های زیادی از اهواز به همین شکل از بین رفتند."

در ماه‌های اخیر و به دنبال موج اعتراضات ضدحکومتی در زمستان ۱۳۹۶، این چندمین موردی است که خبر درگذشت زندانیان در ایران منتشر می‌شود. در چندین مورد مقامات امنیتی و قضایی گفته‌اند زندانیان "خودکشی" کرده‌اند، هرچند خانواده‌ها و فعالان حقوق بشری در این باره ابراز تردید می‌کنند.

فعالان حقوق بشر نهادهای امنیتی و قضایی را به اذیت و آزار و تحت فشار گذاشتن خانواده‌های بازداشتی‌ها و درگذشتگان در زندان متهم می‌کنند.

 

 

 

 

بی بی سی

چاپ ایمیل

تماس با البرزنیوز

payam

لطفن برای فرستادن پیام، پیشنهاد و نظر خود برای البرز نیوز از این بخش استفاده نمایید.
×

با ادامۀ گردش در این تارنما، شما بهره گرفتن از کوکی‌ها و یا فناوری‌های مشابه را می‌پذیرید.  بکارگرفتن کوکی‌ها برای ارزیابی شمار کاربران، ارائۀ کاربردها و آگاهی‌های تازه به آنان و نیز تبلیغات تجاری اهمیت دارد.