رئیس بانک مرکزی: افزایش قیمت سکه بیشتر عامل روانی دارد
ولی‌الله سیف، رئیس بانک مرکزی ایران، در واکنش به جهش اخیر قیمت سکه طلا در کشور، عامل این افزایش قیمت را عمدتا "روانی" خوانده است.

این جهش از هفته پیش شروع شد و قیمت هر تمام سکه (طرح جدید) در معاملات دیروز (دوشنبه ۲۱ خرداد) در صرافی‌های تهران به بالای دو و نیم میلیون تومان رسید.

تمام سکه طرح جدید امروز (سه‌شنبه ۲۲ خرداد) بین ۲ میلیون و پانصد هزار تومان و کمتر از دو میلیون و ۶۰۰ هزار تومان در بازار معامله شده است.

به گزارش خبرگزاری جمهوری اسلامی (ایرنا)، آقای سیف امروز (سه‌شنبه ۲۲ خرداد) در جمع خبرنگاران گفته است: "حدود هفت میلیون سکه پیش فروش شده است و به تدریج وارد بازار می‌شود؛ از این رو بابت تعادل عرضه و تقاضای بازار مشکلی نداریم"

قیمت سکه در معاملات بازار تهران (سه‌شنبه ۲۲ خرداد)
تمام سکه    (طرح جدید) ۲ میلیون و ۵۱۲ هزار تومان
نیم سکه       یک میلیون و ۲۳۰ هزار تومان
ربع سکه     ۷۰۱ هزار تومان
منبع: ایسنا

او همچنین گفته است: "البته منابع طلای بانک مرکزی نیز در وضعیت مطلوبی قرار دارد و از این رو می توان گفت این افزایش بیشتر عامل روانی دارد و می‌تواند به تدریج برطرف شود."

آقای سیف این مشکل را مختص به بازار طلا ندانسته و گفته "در بازارهای دیگر نیز اثر گذاشته است."

بعضی از فعالان بازار سکه نزدیک شدن به عید فطر را علت افزایش تقاضای سکه ‌می‌دانند؛ با پایان ماه رمضان جشن‌های مختلف از جمله عروسی در ایران افزایش می‌یابد.

با اعلام سیاست‌های اخیر ارزی بانک مرکزی و برخورد با دلالان، دسترسی به ارزهای خارجی سخت شد و بعضی از سرمایه‌گذاران به خرید سکه طلا روی آوردند
با اعلام سیاست‌های اخیر ارزی بانک مرکزی و برخورد با دلالان، دسترسی به ارزهای خارجی سخت شد و بعضی از سرمایه‌گذاران به خرید سکه طلا روی آوردندعده دیگری البته علت این جهش قیمت را افزایش ارزش دلار دانسته‌اند.

به گزارش رسانه‌های دولتی در ایران، قیمت دلار در بازار غیررسمی تهران بین ۶۷۰۰ تا ۶۸۰۰ تومان معامله می‌شود؛ دولت ایران فقط دلار ۴۲۰۰ تومانی را به رسمیت می‌شناسد.

بانک مرکزی ایران در اواخر فروردین ماه، زمانی که دلار به مرز شش هزار تومان رسید ارزهای خارجی را "تک نرخی" اعلام کرد و فروش ارز به قیمتی به جز آنچه اعلام شده را "قاچاق" خواند.

البته دلایل دیگری هم برای افزایش قیمت سکه در روزهای اخیر ارائه شده است.

بگفته بعضی فعالان بازار، مسکوت ماندن دو ماهه بررسی FATF در مجلس ایران را یکی از عواملی برشمرده شده که "شیب افزایش قیمت سکه را بالاتر برده است."

بررسی لایحه الحاق دولت ایران به کنوانسیون بین‌المللی مقابله با تامین مالی تروریسم در مجلس ایران، بعد از اعتراض و مخالفت گروهی ازنمایندگان در روز یکشنبه (بیستم خرداد) دو ماه به تعویق افتاد.

از نظر برخی فعالان، تصمیم اخیر مجلس تصویر روشنی از آینده ترسیم نکرده که این باعث افزایش قیمت سکه طلا شده است.

به گزارش اقتصاد آنلاین، ابراهیم محمدولی، رئیس اتحادیه طلا و جواهر تهران، با اشاره به "جو روانی" در ایران برای بازگشت تحریم‌ها گفته است: "این جو تمام بازارها از جمله طلا و سکه را تحت تاثیر قرار داده است."

افزایش قیمت سکه طلا در ایران در حالی اتفاق افتاده که اخیرا قیمت جهانی طلا کاهش داشت.

آقای محمدولی گفته است: "این کاهش قیمت، طلا را در محدوده مشخصی نگه داشته اما نتوانست مانع از افزایش نرخ سکه شود."

بانک مرکزی ایران در ماه‌های اخیر برای جذب سرمایه‌های سرگردان و مهار بازار ارز اقدام به پیش فروش سکه طلا با سررسیدهای یک تا ۲۴ ماهه هم کرده بود.

با اعلام سیاست‌های جدید ارزی دولت و برخورد با دلالان، دسترسی به ارز سخت شد و بعضی از سرمایه‌گذاران به خرید سکه طلا روی آوردند.

 

 

 

 

بی بی سی

چاپ ایمیل

تماس با البرزنیوز

payam

لطفن برای فرستادن پیام، پیشنهاد و نظر خود برای البرز نیوز از این بخش استفاده نمایید.
×

با ادامۀ گردش در این تارنما، شما بهره گرفتن از کوکی‌ها و یا فناوری‌های مشابه را می‌پذیرید.