خانواده محمد ثلاث برای آخرین بار به دیدار او رفتند؛ درخواست برای توقف حکم اعدام
خانواده محمد ثلاث٬ درویش متهم به قتل سه مامور ناجا، روز یکشنبه ۲۷ خرداد برای آخرین دیدار با وی به زندان رفتند. همزمان٬ جامعه دراویش گنابادی از خانواده‌های جان‌باختگان حادثه گلستان هفتم خواست که از اجرای حکم «قصاص» تا زمان تکمیل شواهد قانونی علیه ثلاث صرف‌نظر کنند.

محمد ثلاث به قتل سه مأمور پلیس در درگیری‌های خیابان پاسداران تهران در بهمن ماه پارسال با اتوبوس متهم شده و با تایید دیوان عالی ایران، حکم سه بار قصاص، یک‌سال زندان و ۷۴ ضربه شلاق برای وی قطعی شده است.

این در حالی است که به گفته زینب طاهری، یکی از وکلای محمد ثلاث و پسر و دختر او، آقای ثلاث سه ساعت پیش از این حادثه بازداشت شده و راننده این اتوبوس نبوده است.

همچنین در یک فایل صوتی که از محمد ثلاث منتشر شده، وی که قرار است سحرگاه روز چهارشنبه هفته جاری اعدام شود٬ می‌گوید که راننده این اتوبوس نبوده و به دلیل «چند ساعت شکنجه» در کلانتری به این موضوع اعتراف کرده است.

سعید اشرف‌زاده٬ از وکلای مدافع محمد ثلاث، در گفت‌و‌گو با خبرگزاری ایسنا گفته که از زندان با خانواده موکلم تماس گرفته شده که برای آخرین ملاقات به زندان مراجعه کنند.

وی در خصوص زمان اجرای حکم نیز افزوده که این مسئله به طور «دقیق» اعلام نشده٬ «ولی وقتی که خودشان تماس می‌گیرند که برای ملاقات بیایید تجربه این موضوع را می‌گوید که هدف اجرای حکم است».
همزمان٬ جامعه دراویش به خانواده‌های «داغ‌دیده» ناجا نوشته که در طول دو دهه گذشته٬ دراویش گنابادی را با «دروغ‌پراکنی و شایعه‌سازی، از نظر مذهب و دین و عقیده و مرام و مسلک روبروی مردم قرار داده‌اند تا در وقت مقتضی از سرکوب ما به دست مردم عزیز به منافع و مطامع خویش برسند».

در این نامه٬ ماجرای گلستان هفتم سال ۹۶ نیز «طرح‌ریزی» عده‌ای که به نام آنها اشاره‌ای نشده٬ عنوان شده و آمده است که این عده٬ «مأموران شریف ناجا را با لطایف‌الحیل علیه یک عده درویش گنابادی که خواسته‌ای جز احقاق حقوق حقه شهروندی و اعتقادی‌شان نداشتند وادار به صف‌آرایی کردند».

جامعه دراویش با اشاره به این موضوع که محمد ثلاث بارها گفته راننده اتوبوسی که ماموران ناجا را زیر گرفت نبوده٬ از خانواده‌های کشته‌شدگان ناجا در این ماجرا خواسته‌اند «با سعه‌ صدر و صبوری» اجرای حکم قصاص ثلاث را به تعویق بیندازند.

در این نامه از این خانواده‌ها خواسته شده از دادگاه بخواهند «زمانی حکم قصاص او را به موقع اجرا بگذارد که پرونده‌ او در یک دادرسی عادلانه و با حضور وکیل و طی کلیه‌ مراحل قانونی رسیدگی کامل شود».

زینب طاهری، یکی از وکلای مدافع محمد ثلاث، نیز در کانال تلگرامی خود اعلام کرد که به توصیف او، «شواهد، گویای وجود عزمی جزم توسط دستی پنهان برای عدم رسیدگی عادلانه به پرونده است».

خانم طاهری توضیح بیشتری درباره این عوامل نداده٬ اما پیشتر گفته بود که در متن لایحه اعاده دادرسی داده شده به دیوان‌عالی کشور، گفته شده که «شاهدان جدیدی» حاضر به شهادت شده‌اند که می‌گویند راننده اتوبوس را دیده‌اند که یک «مرد جوان» بوده است.

وی در گفت‌و‌گو با خبرگزاری مهر نیز گفته که زمان اجرای حکم رسما به ما اعلام نشده٬ اما دادستان تهران اعلام کرده بود که حکم پس از ماه رمضان اجرا می‌شود.

با افزایش خبرها مبنی بر احتمال اعدام قریب‌الوقوع محمد ثلاث٬ دیده‌بان حقوق بشر نیز خواستار توقف فوری اجرای حکم اعدام این عضو جامعه دراویش ایران شده است.

سارا لی ویتسون، مدیر بخش خاورمیانه‌ دیده‌بان حقوق بشر، خواستار برگزاری دادگاهی عادلانه برای محمد ثلاث شده و افزوده که مقام‌های جمهوری اسلامی همچنین باید دراویشی را که به صورت «خودسرانه» در بازداشت نگه داشته‌اند٬ آزاد کنند.

در تجمعات اعتراضی خیابان پاسداران در ۳۰ دی‌ماه پارسال که در اعتراض به افزایش محدودیت‌ها علیه نورعلی تابنده٬ قطب دراویش گنابادی با دخالت نیروهای لباس شخصی به خشونت کشیده شد٬ ده‌ها نفر از هواداران دراویش هم در حمله نیروهای انتظامی نیز مجروح و صدها نفر از آنان بازداشت شدند.

شماری از دستگیر شدگان هنوز در بازداشت هستند و عده‌ای از آنان محاکمه و به حبس محکوم شده‌اند.

فعالان دراویش در شبکه‌های اجتماعی و وب‌سایت مجذوبان نور که اخبار مربوط به دراویش را پوشش می‌دهد٬ در روزهای اخیر گزارش کرده‌اند که ۱۰ زن درویش زندانی در زندان قرچک، در اعتراض به «ضرب و جرح» و «خشونت سازمان‌یافته» به دست گارد این زندان، از روز جمعه، ۲۵ خرداد، اعتصاب غذا کرده‌اند.

در حالی‌که احدالله سینکایی، دادستان عمومی و انقلاب قرچک، این گزارش‌ها را تکذیب کرده٬ سازمان عفو بین‌الملل پیش از این خبر داده بود که دراویش زن در زندان قرچک «مورد تمسخر و آزار گفتاری از جمله دشنام‌های جنسی قرار می‌گیرند و دسترسی به خدمات درمانی مناسب ندارند».

۱۹ خرداد نیز وب‌سایت مجذوبان نور از اعتصاب غذای هشت تن از دراویش مرد زندانی در زندان تهران بزرگ خبر داده بود. این وب‌سایت دو روز بعد نیز خبر داد که حسین هاشمی و علیرضا قاسمی نیز اعتصاب غذا کرده‌اند.

با استفاده از گزارش‌های ایسنا٬ مهر٬ وب‌سایت مجذوبان نور و رادیو فردا/ب.ب/ ک.ر

 

 

 

 

 

رادیوفردا

چاپ ایمیل

تماس با البرزنیوز

payam

لطفن برای فرستادن پیام، پیشنهاد و نظر خود برای البرز نیوز از این بخش استفاده نمایید.
×

با ادامۀ گردش در این تارنما، شما بهره گرفتن از کوکی‌ها و یا فناوری‌های مشابه را می‌پذیرید.  بکارگرفتن کوکی‌ها برای ارزیابی شمار کاربران، ارائۀ کاربردها و آگاهی‌های تازه به آنان و نیز تبلیغات تجاری اهمیت دارد.