نمایندۀ ایران در بانک جهانی : راهی جز تصویب "اف.آی.تی.اف" نداریم
محمد باقر نوبخت، سخنگوی دولت حسن روحانی و رئیس سازمان برنامه و بودجه، سه شنبه ۲۹ ژوئن در نشستی در تهران بار دیگر مخالفان لایحۀ مبارزه با تأمین مالی تروریسم را مورد سرزنش قرار داد و افزود که مخالفان این لایحه عملاً آب به آسیاب آمریکا می ریزند و بهانۀ تحریم های این کشور را علیه جمهوری اسلامی ایران فراهم می کنند.

در اظهاراتی مشابه فرهاد نیلی، نمایندۀ ایران در بانک جهانی، گفت که لایحۀ مبارزه با تأمین مالی تروریسم یا "اف.آی.تی.اف" مسیر مقابله با تحریم های آمریکا را تسهیل می کند و جلوگیری از تصویب این لایحه عملاً راه را بر هرگونه تعامل و ارتباط میان بانک های ایران و نظام مالی جهانی می بندد.

فرهاد نیلی گفته است : چه بخواهیم، چه نخواهیم "اف.آی.تی.اف" به قانون و مقررات مالی بین المللی تبدیل شده و خودداری جمهوری اسلامی ایران از تصویب و رعایت این مقررات نه فقط بهانۀ آمریکا را برای تشدید تحریم هایش علیه تهران تقویت می کند، بلکه کلیه راه های همکاری جمهوری اسلامی با بانک های اروپایی و حتا چینی را مسدود می سازد.

فرهاد نیلی تصریح کرده است که مخالفت عده ای در ایران با این مقررات و تصویب لایحه ای در حمایت از آنها، ناشی از جهل و ناآشنایی مقامات و بانک های ایران با مقررات جدید جهانی است.

به گفتۀ فرهاد نیلی : "سال هاست که هیچ حسابرس بین المللی حساب های بانک های ایران را بررسی و امضا نکرده و خود بانک های ایران صورت های مالی خود را بر اساس استانداردهای مورد قبول جامعۀ بین المللی تنظیم نکرده اند و با این استانداردها نیز آشنایی ندارند."

نمایندۀ ایران در بانک جهانی افزوده است : "بانک های ایران نمی توانند نسبت کفایت سرمایه خود را اعلام کنند به این دلیل که این نسبت اصلا قابل دفاع نیست و قادر نیستند نسبت مطالبات معوق خود را اعلام کنند، زیرا سال هاست که این معوقات از حد نصاب های بین المللی فراتر رفته است."

فرهاد نیلی تأکید کرده است که بانک های ایران با مدیریت ریسک در اندازه های بین المللی و منطقه ای آشنایی ندارند و قادر به اندازه گیری ریسک ها و خطرات هم نیستند. او گفته است که رابطۀ عادی بانک های ایران با بانک های جهانی نیازمند بانک های سالم ایران در مقیاس بین المللی است. به گفتۀ نیلی، اکوسیستم یا شرایط و فضای زیست نظام بانکی جهانی کاملاً تغییر یافته و نفس کشیدن و بازی کردن در این اکوسیستم نیازمند بازیکنان قوی است.

 

 

 

 

 

رادیوفرانسه

چاپ ایمیل

تماس با البرزنیوز

payam

لطفن برای فرستادن پیام، پیشنهاد و نظر خود برای البرز نیوز از این بخش استفاده نمایید.
×

با ادامۀ گردش در این تارنما، شما بهره گرفتن از کوکی‌ها و یا فناوری‌های مشابه را می‌پذیرید.  بکارگرفتن کوکی‌ها برای ارزیابی شمار کاربران، ارائۀ کاربردها و آگاهی‌های تازه به آنان و نیز تبلیغات تجاری اهمیت دارد.