دولت ایران تعیین نرخ سوم ارز را تکذیب کرد
در پی انتشار گزارش‌هایی در رسانه‌های دولتی ایران درباره محدودیت اختصاص دلار ۴۲۰۰ تومانی و احتمال معرفی نرخ سوم ارز برای کالاهای "غیرضروری" بعضی مقام‌های دولتی در این باره اظهار نظر کرده‌اند.

محمد باقر نوبخت، سخنگوی دولت در نشست هفتگی خود با خبرنگاران امروز سه‌شنبه (۲۹ خرداد) تعیین نرخ سوم برای دلار از سوی دولت را تکذیب کرده است.

آقای نوبخت گفته است: "گران کردن کالاها به بهانه عدم دریافت ارز، غیرقانونی است."

در روزهای اخیر بعضی از رسانه‌های دولتی ایران در گزار‌ش‌هایی از محدود شدن کالاهای وارداتی مشمول ارز ۴۲۰۰ تومانی و همچنین احتمال معرفی نرخی جدید ارز خبر داده‌اند.

بر این اساس بعضی کالاها از جمله اقلام لوکس و خودرو از فهرست دریافت‌کنندگان دلار ۴۲۰۰ تومانی حذف می‌شود.

در این گزارش‌ها آمده بود در کنار دلار ۴۲۰۰ تومانی و دلار ۳۸۰۰ تومانی برای کالاهای اساسی، دولت نرخ سومی برای دلار در نظر خواهد گرفت.

خبرگزاری ایسنا در گزارش دیروز (دوشنبه ۲۸ خرداد) گفته بود براساس "خبرهای دریافتی" ممکن است نرخ سوم ارز بالای ۶۰۰۰ تومان تعیین شود.

این در حالی است که بعضی از واردکنندگان که پیش از این دلار ۴۲۰۰ تومانی دریافت می‌کردند گفته‌اند در روزهای اخیر موفق به دریافت ارز دولتی نشده‌اند که لزوما کالاهای لوکس را شامل نمی‌شود.

محمد گودرزی، مدیر کارخانه آلومینیوم اراک به خبرگزاری کار ایران (ایلنا) گفته است: "پرسنل بازرگانی ما بیش از یک ماه است که در انتظار تخصیص ارز برای واردات مواد اولیه به سر می‌برد."

ولی‌الله سیف، رئیس بانک مرکزی ایران اما گفته است نرخ دلار برای سه گروه کالاهای اساسی، مواد اولیه و سایر موارد تغییر نکرده است.

آقای سیف امروز سه‌شنبه (۲۹ خرداد) به خبرنگاران گفته است: "کالاها به سه گروه تقسیم شده اند که همگی با دلار ۴۲۰۰ تومان تامین می شوند. بر این اساس، دسته اول کالاها به کالاهای اساسی و حیاتی و گروه دوم به مواد اولیه و قطعات یدکی اختصاص دارد."

او همچنین گفته: "گروه سوم کالا مربوط به آن دسته از کالاست که در صورت تامین ارز آنها از محل ۲۰ درصد کالاهای صادرات غیرنفتی، وارد می شود؛ همه اینها با نرخ ۴۲۰۰ تومان تامین می شود و عدد عوض نشده است."

در روزهای اخیر بعضی از رسانه‌های دولتی ایران در گزار‌ش‌هایی از معرفی نرخی جدید ارز خبر داده‌اند؛ سخنگوی دولت نرخ سوم ارز را رد کرده است
در روزهای اخیر بعضی از رسانه‌های دولتی ایران در گزار‌ش‌هایی از معرفی نرخی جدید ارز خبر داده‌اند؛ سخنگوی دولت نرخ سوم ارز را رد کرده است

"اولویت‌بندی جدید کالاها" برای تخصیص ارز
مقام‌های دولتی در ایران در حالی درباره ثابت ماندن نرخ ارز دولتی صحبت کرده‌اند که به نظر می‌رسد بعضی از اولویت‌‌ها برای تخصیص ارز از دستور کار بانک مرکزی احتمالا خارج شود.

محمد نهاوندیان، معاون اقتصادی حسن روحانی دیروز دو‌شنبه (۲۸ خرداد) در گفتگویی با تلویزیون دولتی ایران از تصمیم درباره سیاست‌های جدید ارزی طی روزهای آتی خبر داده است.

او گفته: "در دو هفته آینده تصمیمات جدیدی در یک سیستم شفاف و در جهت تصمیمات سه ماه قبل ارزی دولت گرفته می‌شود."

هم‌زمان خبرگزاری مهر، امروز جزئیات طرحی را منتشر کرده که برای تصویب نهایی به دولت ارسال شده است.

جرئیات اولویت‌های جدید تخصیص ارز

  • کالاهای اساسی: تامین ارز از محل درآمدهای ناشی از فروش نفت
    اقلامی مانند گندم، روغن، برنج، نهاده‌های دامی و حبوبات با نرخ دلار ۴۲۰۰ تومانی و اختصاص یارانه ۴۰۰ تومانی تامین ارز خواهند شد که با این حساب، نرخ هر دلار برای این گروه کالاها ۳۸۰۰ تومان خواهد بود.
  • مواد اولیه و کالاهای واسطه‌ای و سرمایه‌ای: تامین ارز از محل صادرات پتروشیمی، فولاد و مواد معدنی
    این اقلام شامل مواد اولیه، ماشین‌آلات خطوط تولید و ... از درآمدهای ارزی حاصل از صادرات پتروشیمی و فولاد و مواد معدنی تامین ارز خواهند شد؛ به این کالاها دلار ۴۲۰۰ تومانی تعلق می‌گیرد.
  • کالاهای مصرفی: تامین ارز از صادرات کالاهایی که ملزم به ارایه ارز در سامانه نیما نیستند
    گروه کالاهای مصرفی از محل درآمدهای ارزی حاصل از صادرات کالاهایی که ملزم به ارایه ارز در سامانه نیما نیستند، تامین ارز خواهند شد. این کالاها با نرخ دلار ۴۲۰۰ تومانی و همچنین قیمت اظهارنامه صادراتی تامین اعتبار می‌شوند.

منبع: خبرگزاری مهر

این جزئیات را هنوز منابع رسمی منتشر نکرده‌اند.

دولت ایران می‌گوید از ابتدای سال جاری (۱۳۹۷) تا ۲۷ خرداد حدود ۹ میلیارد و ۷۰۰ میلیون دلار را برای مصارف وارداتی تامین کرده است.

دیروز حسن روحانی، رئیس جمهور ایران، از سوء‌استفاده عده‌ای از تخصیص دلار ۴۲۰۰ تومانی انتقاد کرد.

او گفته بود: "پذیرفتنی نیست که افرادی، از دولت ارز ۴۲۰۰ تومانی بگیرند و با سودجویی در بازار با قیمت بالا و اجحاف به مردم بفروشند."

کمپین

تشکر دولت از علی کریمی برای راه‌اندازی کمپین "نه به گرانی"

محمد باقر نوبخت، سخنگوی دولت ایران در اظهارات امروز خود از علی کریمی، ستاره سابق فوتبال ایران برای راه اندازی کمپین "نه به گرانی" تشکر کرده است.

آقای کریمی اخیرا با راه‌اندازی کمپینی در شبکه‌های اجتماعی و به خصوص اینستاگرام از مردم خواسته برای یک ماه از خرید کالاهایی مانند طلا و ماشین که گران شده‌اند، خودداری کنند.

چهره‌های سرشناس زیادی در ایران نظیر رامبد جوان و رضا صادقی به این کمپین پیوسته‌اند.

در بخشی از متن تصویری که علی کریمی و سایرین در اینستاگرام منتشر کرده‌اند آمده "بیائید واسه یه بار با هم اتحاد پیدا کنیم و چیزی نخریم؛ مثل بقیه کشورا که چیزی گرون میشه نمی‌خرن تا مجبور بشن جنسا رو ارزون کنن."

سخنگوی دولت امروز سه‌شنبه (۲۹ خرداد) در واکنش به این کمپین گفته است: "در این مورد گرانی‌های اخیر خودرو این کمپین قابل قبول است. اگر کالایی گران فروخته می‌شود، کسی آن را نخرد. از علی کریمی به خاطر راه انداختن کمپین گران نخریدن کالاها تشکر می‌کنم، اقدام او قابل قبول است."

آقای نوبخت همچنین گفته است: "تولید و فروش خودروها افزایش یافته است اما باز هم می بینیم قیمت خودرو بالا می‌رود، این کمپین در این مورد خاص خوب است."

در هفته‌های اخیر و به خصوص پس از خروج آمریکا از برجام قیمت سکه طلا، خودرو و مسکن رو به افزایش گذاشت.

قیمت سکه طلا هفته پیش به بالای ۲ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان رسید و پس از عید فطر قیمت آن اندکی کاهش یافت.

اما با آغاز هفته جدید قیمت آن دوباره رو به افزایش گذاشت و امروز سه‌شنبه (۲۹ خرداد) بالای ۲ میلیون ۵۰۰ هزار تومان در بازار تهران معامله شده است.

همزمان قیمت خودرو هم افزایش یافته و بعضی خودروها در بازار آزاد بیش از صد میلیون تومان گرانتر شده‌اند.

 

 

 

 

 

بی بی سی

چاپ ایمیل

تماس با البرزنیوز

payam

لطفن برای فرستادن پیام، پیشنهاد و نظر خود برای البرز نیوز از این بخش استفاده نمایید.
×

با ادامۀ گردش در این تارنما، شما بهره گرفتن از کوکی‌ها و یا فناوری‌های مشابه را می‌پذیرید.  بکارگرفتن کوکی‌ها برای ارزیابی شمار کاربران، ارائۀ کاربردها و آگاهی‌های تازه به آنان و نیز تبلیغات تجاری اهمیت دارد.