انتقاد از تلاش‌های داخلی برای پایان دادن به فعالیت 'رنوی فرانسه' در ایران
به گفته یکی از اعضای کمیسیون صنایع و معادن مجلس ایران، بعضی از خودروسازان ایرانی با همکاری سازمان‌های دیگر داخلی و مدیران دولتی در تلاشند تا به فعالیت شرکت خوروسازی رنوی فرانسه در ایران پایان دهند.

محمدرضا منصوری، دیروز دوشنبه (۲۸ خرداد) به خبرگزاری دانشجویان ایران - ایسنا - گفت: "خودروسازان ایرانی طرف قرارداد با خودروسازان فرانسوی، برخی خصولتی‌ها و برخی مدیران دولتی فرصت‌طلب خودرویی داخلی، مثلث شومی را تشکیل داده‌اند تا رنو مجبور به خروج از ایران شود."

این اظهارات در حالی است که شرکت رنو هفته پیش اعلام کرد که این شرکت با وجود تحریم‌های آمریکا، از بازار ایران خارج نخواهد شد.

مدیرعامل رنو گفته بود: "ایران را ترک نمی‌کنیم، حتی اگر به شدت حجم فعالیتمان را کاهش دهیم."

آقای منصوری به دلایل راه نیفتادن خطوط تولید رنوی فرانسه در سایت خودرویی شهرستان ساوه هم اشاره کرده است.

محمدرضا منصوری گفته: "از ابتدای امضای توافق‌نامه بین سازمان گسترش و نوسازی صنایع ایران با شرکت رنوی فرانسه، شرکت خودروسازی ایرانی طرف قرارداد با رنوی فرانسه و برخی مدیران دولتی صاحب نفوذ در صنعت خودروسازی کشور با راه انداختن شوی تبلیغاتی در شهرستان ساوه و سایر شهرها مانع راه افتادن خطوط تولید خودروی رنو در ایران شده‌اند."

به گفته این عضو کمیسیون صنایع مجلس " این افراد به خوبی می‌دانند در صورت راه افتادن خطوط تولید رنو در ایران مجبورند بساط ظلم و زور و سفره فرصت‌طلبی‌شان را از بازار خودرویی کشور جمع کنند و دنبال کارشان بروند."

هفته پیش تصویری از بخشنامه سایپا در رسانه‌ها منتشر شد که نشان می‌داد این خودروساز به ثبت نام کنندگان رنوی ساندر، خودروی تندر ۹۰ تحویل می‌دهد. این شرکت البته بعدا در توضیحی اعلام کرد این طرح کاملا
هفته پیش تصویری از بخشنامه سایپا در رسانه‌ها منتشر شد که نشان می‌داد این خودروساز به ثبت نام کنندگان رنوی ساندر، خودروی تندر ۹۰ تحویل می‌دهد. این شرکت البته بعدا در توضیحی اعلام کرد این طرح کاملا "اختیاری" است.

یکی از بزرگترین قراردادهای ایران بعد از توافق هسته‌ای این کشور با قدرت‌های بزرگ جهانی و رفع تحریم‌ها با شرکت خودروسازی رنوی فرانسه برای تولید سالانه ۱۵۰ هزار خودرو در ایران امضاء شد که ارزش این قرارداد ۶۶۰ میلیون یورو یا حدود ۸۰۰ میلیون دلار بود.

با خروج آمریکا از توافق هسته‌ای ایران و با وجود آن که قدرت‌های اروپایی اعلام کرده‌اند که به دنبال حفظ توافق و محافظت از منافع شرکت‌های اروپایی در بازار ایران هستند ولی چندین شرکت در هفته‌های اخیر اعلام کرده‌اند که فعالیت خود در ایران را متوقف می‌کنند.

اخیرا دو شرکت خودروسازی مزدا و هیوندای به دلیل تحریم‌های آمریکا، قراردادهای خود را با ایران لغو کرده‌اند.

پیشتر هم گروه خودروسازی فرانسوی پی‌اس‌ای (مجموعه‌ای که قبلا نامش پژو-سیتروئن بود) گفته بود که برای پرهیز از تحریم‌های آمریکا، فعالیتش را در ایران تعلیق می‌کند.

در هفته‌های اخیر قیمت خودرو در ایران افزایش یافته و در بعضی موارد بیش از صد میلیون تومان افزایش یافته است.

ناصر سراج، رئیس سازمان بازرسی به عنوان نمونه گرانی خودروی سوزوکی را در حدود ١٠٠ میلیون تومان و پژو ٢٠٠٨ را ٧٠ تا ٨٠ میلیون تومان اعلام کرده است.

بعضی از شرکت‌های خودروسازی به دلیل گران شدن قیمت، از تحویل خودروهای پیش فروش شده خودداری می‌کنند.
بعضی از شرکت‌های خودروسازی با گران شدن قیمت، از تحویل خودروهای پیش فروش شده خودداری می‌کنند

آشفتگی بازار خودرو در ایران بر خودروهای پیش فروش شده هم تاثیر گذاشته است.

بعضی از شرکت‌های خودروسازی به دلیل گران شدن قیمت، از تحویل خودروهای پیش فروش شده خودداری می‌کنند.

یکی از مخاطبان بی‌بی‌سی فارسی گفته است: "در بهمن سال گذشته شرکت کرمان موتور مبلغ ۷۰ میلیون تومان جهت ثبت نام خودروی هیوندای النترا مونتاژ داخل از هر نفر گرفت و با قیمت قطعی ثبت نام انجام کرد. اکنون که این خودرو گران شده است و فقط پانزده روز تا واگذاری سری اول زمان باقیست،در اقدامی عجیب تحریم را بهانه کرده و میگوید اصلا النترا تولید نکرده است."

این مخاطب همچنین گفته است: "ما را به اجبار به انصراف يا خريد خودروی بی‌كيفيت چينی کرده‌اند."

هفته پیش تصویری از بخشنامه سایپا در رسانه‌ها منتشر شد که نشان می‌داد این خودروساز به ثبت نام کنندگان رنوی ساندر، خودروی تندر ۹۰ تحویل می‌دهد.

این شرکت البته بعدا در توضیحی اعلام کرد این طرح کاملا "اختیاری" است.

گرانی خودرو در ایران در حالی است که شورای رقابت از صدور مجوز افزایش ۵.۶ تا ۷.۱ درصدی قیمت محصولات ۳ خودروساز داخلی خبر داده است.

این سه شرکت شامل ایران خودرو، سایپا و مدیران خودرو است که بخشنامه جدید افزایش قیمت "از اول تیر اجرایی می‌شود."

بعضی از خوروسازان می‌گویند که افزایش قیمت دلار مبادله‌ای از ۳۷۵۰ تومان به دلار "تک نرخی"۴۲۰۰ تومانی هزینه‌ها را بالا برده است.

عده دیگری از فعالان بازار خودرو، قطع فعالیت بعضی از خودروسازان خارجی در ایران در پی خروج آمریکا از برجام را یکی از دلایل اصلی افزایش قیمت خودرو در ایران عنوان کرده‌اند.

 

 

 

 

بی بی سی

چاپ ایمیل

تماس با البرزنیوز

payam

لطفن برای فرستادن پیام، پیشنهاد و نظر خود برای البرز نیوز از این بخش استفاده نمایید.
×

با ادامۀ گردش در این تارنما، شما بهره گرفتن از کوکی‌ها و یا فناوری‌های مشابه را می‌پذیرید.  بکارگرفتن کوکی‌ها برای ارزیابی شمار کاربران، ارائۀ کاربردها و آگاهی‌های تازه به آنان و نیز تبلیغات تجاری اهمیت دارد.