تولید نفت اوپک: ابراز امیدواری زنگنه به توافق و یافتن مشتریان جدید برای ایران
بیژن زنگنه، وزیر نفت ایران، ابراز امیدواری کرده است که وزیران کشورهای عضو اوپک و تولیدکنندگان نفت خارج از اوپک، درباره سطح تولید نفت به توافق برسند.

آقای زنگنه روز گذشته و به رغم خوشبینی وزرای عربستان، عراق و امارات، گفت فکر نمی‌کند اعضای اوپک به توافق برسند، اما امروز، ۱ تیر/۲۲ ژوئن، تغییر موضع داد و گفت به توافق امیدوار است.

وزیر نفت ایران این مطلب را پس از دیداری دوجانبه با خالد فالح، وزیر انرژی عربستان اعلام کرد.

دیدار آقایان زنگنه و فالح اولین مذاکره دوجانبه مقام‌های عالی ایران و عربستان سعودی در ماه‌های پرتنش اخیر است.

عربستان، با همراهی روسیه، خواهان افزایش سطح تولید است، اما ایران و برخی دیگر اعضای اوپک پیش از این با افزایش شدید تولید مخالفت کرده‌اند.

ملاقات بیژن زنگنه و خالد فالح به طور غیرمنتظره و پیش از نشست عمومی وزیران انجام شد و با به تاخیر انداختن آن نشست، ۱۲ وزیر دیگر اوپک منتظر آنان ماندند.

آقای زنگنه پس از مذاکره با آقای فالح گفت: "ملاقات خوبی بود. همه چیز را خیلی صریح مطرح کردیم."

وزیر نفت ایران توضیح بیشتری درباره جزییات گفتگویش با وزیر انرژی عربستان نداد.

یک منبع مطلع به امیر پایور، خبرنگار اقتصادی بی‌بی‌سی فارسی و حاضر در نشست اوپک، گفته است که احتمالا ایران سهمی از افزایش تولید پیشنهادی درخواست خواهد کرد.

مشخص نیست که ایران چگونه می‌خواهد با افزایش تولید نفت، مشتریان جدیدی پیدا کند. قرار است در ماه‌های پیش رو تحریم‌های نفتی و مالی آمریکا علیه ایران دوباره اعمال شوند و ایران از هم اکنون در ادامه فعالیت با شرکای تجاری فعلی خود هم مشکلاتی دارد.

با این حال بیژن زنگنه گفت که ایران مشتریان جدیدی پیدا خواهد کرد، هرچند او گفت به خاطر تحریم‌ها این مشتریان بالقوه را معرفی نمی‌کند.

 

 

 

 

بی بی سی

چاپ

×

با ادامۀ گردش در این تارنما، شما بهره گرفتن از کوکی‌ها و یا فناوری‌های مشابه را می‌پذیرید.  بکارگرفتن کوکی‌ها برای ارزیابی شمار کاربران، ارائۀ کاربردها و آگاهی‌های تازه به آنان و نیز تبلیغات تجاری اهمیت دارد.