بیژن زنگنه: دوست و دشمن دایمی نداریم
بیژن زنگنه، وزیر نفت ایران در مورد موضع‌گیری‌های اخیر روسیه مبنی بر افزایش عرضه نفت گفته است ایران دوست و دشمن دایمی ندارد.

عربستان، با همراهی روسیه، خواهان افزایش سطح تولید نفت بوده که با مخالفت ایران و چند کشور دیگر رو‌به‌رو شد.

آقای زنگنه در پایان نشست اوپک در پاسخ به سئوالی در مورد احساسش نسبت به روسیه به خبرنگاران گفت "باید واقعیت‌ها را درک کرد."

به گزارش امیر پایور، خبرنگار اقتصادی بی‌بی‌سی فارسی، وزیر نفت ایران در جمع خبرنگاران با ذکر جمله‌ای منسوب به وینستون چرچیل، نخست‌وزیر سابق بریتانیا گفته است کشورش دوست و دشمن دایمی ندارد، فقط منافع ملی دایمی دارد.

عربستان، بزرگ‌ترین تولیدکننده اوپک و روسیه، بزرگ‌ترین تولیدکننده نفت جهان، خواهان افزایش سقف تولید اوپک برای کنترل قیمت بودند.

پیش از برپایی نشست اوپک، روسیه اعلام کرد که این کشور و عربستان سعودی از اوپک خواهند خواست تا برای سه ماهه سوم سال جاری میلادی میزان تولید نفت را تا ۱.۵ میلیون بشکه در روز افزایش دهند.

ایران، عراق و ونزوئلا مشخصا با چنین پیشنهادی مخالف بودند. این کشورها نگرانی خود را از احتمال افت شدید قیمت نفت اعلام کردند.

در پایان نشست دیروز، وزیران کشورهای عضو اوپک درباره سطح تولید نفت به توافق رسیدند، هرچند ابهام‌هایی در این باره وجود دارد.

در متن بیانیه پایانی اجلاس اوپک اشاره‌ای به افزایش تولید و سهم کشورهای مختلف از این افزایش احتمالی نشده، بلکه تاکید شده است که اعضا به توافق قبلی خود در سال ۲۰۱۶ پایبند باشند.

وزیر نفت ایران می گوید هر کس درباره رقم افزایش تولید و شیوه اجرای آن حرف زده نظر شخصی خود را گفته ولی نظر اوپک همان چیزی است که در بیانیه آن آمده است.

سهیل مزروعی وزیر نفت امارات متحده عربی و رییس دوره ای اوپک در نشست خبری این سازمان گفت جبران کاهش تولید در اوپک به صورت جمعی انجام می‌شود، به این معنا که کشورها می‌توانند به جای کشور دیگر تولید کنند. آقای مزروعی توضیح نداد سازوکار این انتقال سهم تولید کشورها چگونه خواهد بود.

 

آقای زنگنه گفته است: "در این بیانیه به هیچ عددی اشاره نشده است و و در ماه‎های آتی این عدد مشخص می‌شود."

بیژن زنگنه به خبرنگاران گفت با توجه به این توافق انتظار دارد نهایتا ۵۰۰ هزار بشکه به تولید اوپک و غیر اوپک اضافه شود.

امیر پایور خبرنگار اقتصادی بی‌بی‌سی می‌گوید واکنش بازار نفت نشان می‌دهد که دستکم بازار متقاعد نشده این افزایش تولید کافی یا واقعی است. بعد از اعلام توافق اوپک قیمت هر بشکه نفت برنت بلافاصله بیش از ۲ درصد بالا رفت.

نه برادر، نه دشمن
وزیر نفت ایران در مورد دیدار با وزیر انرژی عربستان سعودی هم گفته است: "ما در عین اختلاف‎هایی که با یکدیگر داریم با هم همکاری هم داریم، این بنیان و اساس اوپک است."

آقای زنگنه گفته است "نه کشوری برادر ما است و نه دشمن دایمی ما و ایران برحسب منافع‌ خود باید روابطش با کشورها را تنظیم کند."

دیدار وزیران ایران و عربستان اولین مذاکره دوجانبه مقام‌های بلندپایه ایران و عربستان سعودی در یکی دو سال اخیر بوده است.

 

 

 

بی بی سی

چاپ

×

با ادامۀ گردش در این تارنما، شما بهره گرفتن از کوکی‌ها و یا فناوری‌های مشابه را می‌پذیرید.  بکارگرفتن کوکی‌ها برای ارزیابی شمار کاربران، ارائۀ کاربردها و آگاهی‌های تازه به آنان و نیز تبلیغات تجاری اهمیت دارد.