حسن روحانی: ما به جهان اعلام می‌کنیم که به همکاری‌های خود با آژانس بین‌المللی هسته‌ای ادامه خواهیم داد
حسن روحانی در طی سفر خود به سوئیس گفت که ما به جهان اعلام می‌کنیم که به پیمان منع گسترش سلاح‌های اتمی پایبندیم و به همکاری‌های خود با سازمان‌های بین‌المللی از جمله آژانس بین‌المللی هسته‌ای ادامه خواهیم داد.

حسن روحانی، رئیس جمهوری اسلامی ایران، امروز در همایش فعالان اقتصادی و تجاری که با حضور با رئیس جمهوری سوئیس "الن برسه" در "برن" برگزار شد، گفت که اساس سیاست جمهوری اسلامی بر پایه سازش و برقراری روابط دوستانه و صلح‌آمیز با کشورهای جهان است و جمهوری اسلامی این موضوع را در طول مذاکرات هسته‌ای وتوافق برجام اثبات کرده است.
از سوی دیگر، حسن روحانی شب گذشته در دیدار خصوصی خود با رئیس جمهوری سوئیس گفت که ایران هرگز آغازگر کشمکش در منطقه نبوده و سیاست این کشور بر پایه همکاری و دوستی با همسایگان استوار است.

رئیس جمهوری سوئیس نیز بر حمایت کشورش از توافقنامه هسته‌ای پافشاری کرد. او همچنین گفت که روابط ایران و سوئیس خوب در زمینه های گوناگون از جمله همکاری‌های علمی و اجرای پروژه‌های مشترک در حال گسترش است.

حسن روحانی و رئیس جمهوری سوئیس، هر دو خاطرنشان کردند که هیچ مانعی برای توسعه و تقویت روابط بین دو کشور وجود ندارد و هر دو کشور برآنند از امکانات موجود برای تحکیم روابط مشترک بیش از پیش بهره برند.

حسن روحانی همچنین روز گذشته در دیدار با گروهی از ایرانیان ساکن سوئیس گفت: آمریکایی‌ها گفته‌اند که قصد دارند مانع صدور نفت از ایران شوند. آنها نمی‌فهمند چه می گویند؛ چراکه بی‌معناست دیگر کشورهای منطقه به صادرات نفت خود ادامه دهند ولی نفت ایران صادر نشود. وی در ادامه، خطاب به آمریکائیان گفت که اگر قادر به انجام چنین کاری هستید، آن را انجام دهید تا نتیجه‌اش را ببینید.
حسن روحانی توضیح بیشتری درباره واکنش احتمالی جمهوری اسلامی ایران در صورت تحقق قطع صادرات نفت از ایران نداد.

صحبت‌های حسن روحانی، واکنشی بود به سخنان برایان هوک، مدیر بخش برنامه‌ریزی وزارت امور خارجه آمریکا که در نشست خبری روز یکشنبه اول ژوئیه/ ١٠ تیر اعلام کرده بود که هدف آمریکا از اعمال تحریم‌ها بر ایران، رساندن درآمد نفتی این کشور به صفر است.

حسن روحانی، روز گذشته دوشنبه ٢ ژوئیه/ ١١ تیر به همراه تنی چند از ﻣﺳﺆولان جمهوری اسلامی برای انجام سفری٢ روزه به سوئیس و اتریش و مذاکره درباره را‌ه‌های حفظ توافقنامه هسته‌ای، ادامه همکاری ایران با اتحادیه اروپا و مسائل خاورمیانه از جمله جنگ در سوریه و یمن، به برن رفت و قرار است عصر امروز سه‌‌شنبه ٣ ژوئیه، سوئیس را به مقصد وین برای دیدار با رئیس جمهوری و صدراعظم اتریش ترک کند.

 

 

 

 

رادیوفرانسه

چاپ ایمیل

تماس با البرزنیوز

payam

لطفن برای فرستادن پیام، پیشنهاد و نظر خود برای البرز نیوز از این بخش استفاده نمایید.
×

با ادامۀ گردش در این تارنما، شما بهره گرفتن از کوکی‌ها و یا فناوری‌های مشابه را می‌پذیرید.  بکارگرفتن کوکی‌ها برای ارزیابی شمار کاربران، ارائۀ کاربردها و آگاهی‌های تازه به آنان و نیز تبلیغات تجاری اهمیت دارد.