ناصر مکارم شیرازی: پذیرش پیشنهادهای گروه ویژه اقدام مالی به ایران شرعا جایز نیست
ناصر مکارم‌شیرازی از روحانیون بانفوذ ایران و از مراجع تقلید شیعه در قم پذیرش پیشنهادهای گروه ویژه اقدام مالی یا اف‌ای‌تی‌اف به دولت ایران را حرام اعلام کرده است.

آقای مکارم شیرازی امروز دوازدهم تیرماه (سوم ژوئیه) طی یک سخنرانی در قم گفته "با قبول سند اف‌ای‌تی‌اف به صورت کامل خود را در اختیار غرب قرار داده ایم و این کار شرعا، عقلا و منطقا جایز نیست".

آقای مکارم شیرازی درباره پذیر کنوانسیون مقابله با تامین مالی تروریسم که یکی از خواسته های این نهاد است گفته "قبول کردن این سند سیاهی مطلق است و اگر قبول نکنیم اتفاقی ایجاد نخواهد شد و تحریم‌ها به روال قبل ادامه خواهد یافت؛ درحالی‌که پذیرش این سند خودباختگی، بردگی و تسلیم مطلق است".

جنجال FATF بر سر چیست؟

گروه ویژه اقدام مالی هفته گذشته مهلت مجددی به ایران داد تا با اجرای پیشنهادهایش تا آبان ماه سال جاری، از فهرست سیاه این نهاد به طور کامل خارج شود.

در صورتی که ایران نتواند پیشنهادی این نهاد را عملی کند مجددا وارد فهرست سیاهی می‌شود که مراودات بانکی و مالی بین المللی ایران را همزمان با شروع تحریم های آمریکا، به شدت محدود می‌کند.

گروه ویژه اقدام مالی یک سازمان بین‌المللی است که معیارهایی را برای مبارزه با پولشویی و تامین مالی تروریسم تعیین می‌کند و اقدامات و سیاست‌هایی را برای شفافیت نظام بانکی و مالی، پیشگیری از پولشویی و مبارزه با آن پیشنهاد می‌دهد.

گروه ویژه اقدام مالی برای پیشگیری از پولشویی و ممانعت از حمایت مالی گروه‌های تروریستی فعالیت می‌کند
گروه ویژه اقدام مالی برای پیشگیری از پولشویی و ممانعت از حمایت مالی گروه‌های تروریستی فعالیت می‌کند

پذیرش این پیشنهادها اجباری نیست اما به دلیل اینکه بانک ها و موسسات مالی عمده دنیا شروط آن را پذیرفته اند، سرپیچی از پیشنهادات آن باعث بالارفتن خطر همکاری‌های مالی می شود.

این نهاد دو سال پیش، به دلیل آ‌نچه "تعهد سیاسی در سطح بالا برای مبارزه با پول‌شویی" توصیف کرد، ایران را به طور موقت از فهرست سیاه خود خارج کرد. این نهاد تاکنون چندبار فرصت ایران برای اصلاح قوانین و مقررات داخلی اش را تمدید کرده است.

یکی از خواسته های گروه ویژه اقدام مالی الحاق ایران به کنوانسیون مقابله با تامین مالی تروریسم سازمان ملل متحد است.

دولت ایران برای پیوستن به این کنوانسیون لایحه ای به مجلس فرستاده اما در زمان طرح این موضوع در صحن علنی، جلسات مجلس به دلیل مخالفت های شدید نمایندگان متشنج شد.

در یکی از جلسات اخیر پس از بالاگرفتن تنش ها بر سر این لایحه در مجلس، نمایندگان تصمیم به مسکوت گذاشتن لایحه دولت گرفتند. به فاصله چند روز پس از این آیت‌الله علی خامنه ای رهبر جمهوری اسلامی ایران از نمایندگان خواست به جای بررسی این لایحه، خودشان قانونی برای مبارزه با تامین مالی تروریسم و پولشویی تصویب کنند.

یکی از بحث‌برانگیز‌ترین موارد در میان تغییرات درخواستی، شناخته‌شدن تامین مالی "گروه‌های تروریستی" به عنوان "اقدام جنایی" در قوانین ایران است. درحالی که در لایحه دولت ایران، گروه‌های نظامی که قصد دارند "به سلطه خارجی، استعمار و نژادپرستی خاتمه دهند"، مستثنی شده‌اند.

مقام های ارشد دولت حسن روحانی می گویند پذیرش این سند مانع کمک ایران به گروه هایی همچون حزب الله لبنان یا گروه فلسطینی حماس نمی شود اما مخالفان دولت می گویند نگران عواقب پذیرش این کنوانسیون هستند.

گروه اقدام مالی در پیشنهادهای قبلی خود به ایران خواهان پیوستن به سه کنوانسیون شده بود که مجلس ایران لوایح دولت در این زمینه را تصویب کرده اما شورای نگهبان هنوز این مصوبه ها را تایید نکرده است.

رسانه های ایران در روزهای اخیر نامه ای از حسن روحانی به احمد جنتی دبیر شورای نگهبان منتشر کرده اند که از او خواسته شورای نگهبان مصوبات مجلس در این باره را هرچه زودتر تایید کند.

در این نامه آقای روحانی از دبیر شورای نگهبان خواسته تا "برای ایجاد فضای مثبت و رفع شبهات غیر واقعی" درباره کنوانسیون مقابله با تامین مالی تروریسم همکاری کند.

مشخص نیست این نامه پس از اعلام مخالفت علنی آیت الله خامنه‌ای با تصویب این کنوانسیون فرستاده شده یا قبل از آن.

 

 

 

 

بی بی سی

چاپ ایمیل

تماس با البرزنیوز

payam

لطفن برای فرستادن پیام، پیشنهاد و نظر خود برای البرز نیوز از این بخش استفاده نمایید.
×

با ادامۀ گردش در این تارنما، شما بهره گرفتن از کوکی‌ها و یا فناوری‌های مشابه را می‌پذیرید.  بکارگرفتن کوکی‌ها برای ارزیابی شمار کاربران، ارائۀ کاربردها و آگاهی‌های تازه به آنان و نیز تبلیغات تجاری اهمیت دارد.