دیپلمات ایرانی دستگیرشده در آلمان به بلژیک منتقل می‌شود
دادستانی بامبرگ به دویچه‌وله فارسی گفت که دیپلمات دستگیرشده ایرانی در ایالت بایرن آلمان به بلژیک منتقل می‌شود. سخنگوی وزارت خارجه ایران نیز زوج ایرانی دستگیرشده در بلژیک را از اعضای سازمان مجاهدین خلق معرفی کرد.

اسدالله آ. ۴۶ ساله که به گفته دادستانی بروکسل، یک دیپلمات ایرانی شاغل در سفارت ایران در وین است و در آلمان دستگیر شده، به بلژیک منتقل می‌شود.

این فرد یک‌شنبه شب اول ژوئيه (۱۰ تیر) در یک استراحت‌گاه میان‌راهی اتوبان A3 در ایالت بایرن، نزدیک شهر آشافن‌بورگ دستگیر شد. دستگیری او در ارتباط با دو بازداشت دیگر در بلژیک و فرانسه صورت گرفت که در طی آن یک زوج ایرانی- بلژیکی و یک فرد دیگر در پاریس دستگیر شدند. اتهام این افراد قصد بمب‌گذاری در همایش سازمان مجاهدین خلق در پاریس عنوان شده است.

بخش مطبوعاتی دادستانی بامبرگ در پاسخ کتبی به پرسش‌های دویچه‌وله فارسی در این باره نوشت که بنا به درخواست مقامات قضایی بلژیک، این فرد به بروکسل فرستاده می‌شود.

دادستانی شهر بامبرگ همچنین به دویچه‌وله گفت که به همین دلیل امکان دادن اطلاعات بیشتر در این مرحله وجود ندارد.

خبرگزاری آلمان روز دوشنبه ۲ ژوئیه تایید کرد که فرد ایرانی در ارتباط با برنامه حمله به همایش مجاهدین خلق دستگیر شده است.

به گفته دادستانی بروکسل، فرد دستگیرشده با زوجی ایرانی که در همین ارتباط در بلژیک دستگیر شده‌اند در ارتباط بوده است. این افراد قصد داشتند به همایش سازمان مجاهدین خلق که روز شنبه ۳۰ ژوئن در نزدیکی پاریس با حضور ۲۵ هزار نفر تشکیل شد، حمله کنند.

زوج ایرانی-بلژیکی دستگیرشده در بلژیک در کیف وسایل بهداشتی خود ۵۰۰ گرم ماده و چاشنی مواد منفجره پنهان کرده بودند.

نیروهای امنیتی آلمان در طی بازرسی خودروی دیپلمات ایرانی دستگیر‌شده اما مواد منفجره در آن نیافتند.

سفارت ایران در اتریش تا لحظه تهیه این گزارش به پرسش‌های دویچه‌وله فارسی درباره هویت فرد دستگیرشده و نیز سمت او در سفارت ایران، پاسخی نداده است.

یک پزشک اتریشی به دویچه‌وله فارسی گفت که حدود یک سال و نیم پیش این فرد نزد او رفته و بیمه‌ی درمانی او بیمه سازمان ملل بوده است. بنابراین ممکن است این فرد نمایندگی ایران در یکی از نهادهای سازمان ملل را بر عهده داشته باشد.

پمپ‌بنزینی که دیپلمات ایرانی در آنجا دستگیر شد
پمپ‌بنزینی که دیپلمات ایرانی در آنجا دستگیر شد

"زوج دستگیرشده عضو مجاهدین هستند"

بهرام قاسمی سخنگوی وزارت خارجه جمهوری اسلامی ایران روز سه‌شنبه ۱۲ تیر در کنفرانس مطبوعاتی خود، زوج ایرانی دستگیرشده در بلژیک را عضو سازمان مجاهدین خلق دانست.

او گفت: «طبق اطلاعات موجود افراد بازداشت شده در کشور بلژیک از اعضای شناخته شده و عملیاتی آن سازمان تروریستی محسوب می‌شوند و مقامات ذیصلاح ایران آمادگی دارند تا با ارائه اسناد و مدارک لازم در جهت روشن ساختن ابعاد واقعی این سناریوی از پیش طراحی شده گروه مزبور، همکاری‌های لازم را به عمل آورند.»

سخنگوی وزارت خارجه هم‌زمانی این خبر با سفر حسن روحانی به اتریش و سوییس را اتفاقی ندانسته و این "سناریو" را در جهت تلاش برای "تاثیرگذاری بر سفر اروپایی" رئیس‌جمهوری ایران دانست.

قاسمی اما اشاره‌ای به بازداشت دیپلمات ایرانی در آلمان نکرد.

سلب مصونیت دیپلماتیک فرد دستگیرشده

روز سه‌شنبه ۳ ژوئيه، وزارت خارجه اتریش از ایران خواست تا مصونیت دیپلماتیک این دیپلمات دستگیر‌شده ایرانی را لغو کند. در بیانیه وزارت خارجه اتریش آمده است: «مصونیت دیپلماتیک دیپلمات ایرانی دستگیرشده ظرف ۴۸ ساعت سلب خواهد شد چرا که او بنا بر یک حکم اروپایی دستگیر شده است.»

هم‌زمان، وزارت امور خارجه اتریش سفیر ایران در وین را فراخوانده تا به روشن شدن وضعیت فرد دستگیر‌شده کمک کند.

محمد جواد ظریف نیز روز دوشنبه به خبر دستگیری دیپلمات ایرانی در آلمان واکنش نشان داد. او در یک پیام توئیتری نوشت: «چه جالب. درست همزمان با آغاز سفر رئیس‌جمهوری به اروپا یک عملیات ایرانی افشا و "عوامل" آن دستگیر می‌شوند.»

وزیر امور خارجه‌ی ایران در ادامه‌ی توئیت خود تاکید کرده است که ایران هرگونه خشونت و ترور را در هر مکانی محکوم می‌کند و آماده ‌است با مقامات ذی‌ربط برای شفاف‌‌سازی در زمینه "آنچه فقط یک عملیات پلید برای دادن نشانی غلط است" همکاری کند.

 

 

 

 

 

دویچه وله

چاپ ایمیل

تماس با البرزنیوز

payam

لطفن برای فرستادن پیام، پیشنهاد و نظر خود برای البرز نیوز از این بخش استفاده نمایید.
×

با ادامۀ گردش در این تارنما، شما بهره گرفتن از کوکی‌ها و یا فناوری‌های مشابه را می‌پذیرید.  بکارگرفتن کوکی‌ها برای ارزیابی شمار کاربران، ارائۀ کاربردها و آگاهی‌های تازه به آنان و نیز تبلیغات تجاری اهمیت دارد.