روحانی خواستار 'تضمین منافع ایران' توسط سایر امضاکنندگان برجام شد
حسن روحانی، رئیس جمهوری ایران شرط جمهوری اسلامی برای ادامه برجام را مطرح کرده است.

آقای روحانی که برای یک دیدار رسمی به وین، پایتخت اتریش سفر کرده، در یک نشست خبری در روز چهارشنبه، ۱۴ تیر (۴ ژوئیه)، خروج امریکا از برجام را "غیرقانونی" توصیف کرد و گفت: "نه ایالت متحده و نه هیچ کشور دیگری از این تصمیم برای خروج از توافق هسته‌ای نفعی نخواهند برد" و افزود: "ماندن ایران در برجام در صورتی است که بتواند از منافع برجام به خوبی استفاده کند و اگر غیر از آمریکا بقیه امضاء کنندگان برجام بتوانند منافع ایران را تضمین کنند، ایران برجام بدون آمریکا را ادامه خواهد داد."

حسن روحانی روز گذشته پس از دیداری رسمی از سوئیس وارد وین شد و صبح امروز مورد استقبال رسمی الکساندر واندر بلن، رئیس جمهوری اتریش قرار گرفت. پس از برگزاری مراسم رسمی، رئیسان جمهوری دو کشور با حضور همراهان آقای روحانی و تعدادی از مقامات دولتی اتریش مذاکراتی داشتند و سپس در یک نشست خبری مشترک شرکت کردند.

وین
حسن روحانی با سباستین کورتس (دوم از راست) صدراعظم اتریش ملاقات و گفتگو کرد

حسن روحانی در این نشست خبری در اشاره تلویحی به خواست آمریکا از کشورهای دیگر برای قطع روابط تجاری با ایران گفت: "اتریش و ایران هم‌عقیده هستند که دوران یکجانبه‌گرایی به پایان رسیده و هیچ کشوری نمی‌تواند از سوی کشورهای دیگر تصمیم‌گیری و حق حاکمیت آنها را مخدوش کند." وی با اشاره به خروج آمریکا از برجام افزود: "آنچه که ایالات متحده کرده اقدامی علیه قوانین بین‌الملل و علیه یک معاهده چند جانبه مصوب شورای امنیت است و تردیدی نیست که این اقدام به زیان جهانیان و به زیان خود آمریکا تمام خواهد شد."

آقای روحانی هدف از سیاست جمهوری اسلامی در منطقه را "مبارزه با تروریسم و حمایت بشردوستانه از مردم سوریه، عراق و یمن" توصیف کرد و گفت: "آمریکا و اسرائیل نقشی ویرانگر در سوریه و عراق و سایر کشورهای منطقه داشته‌اند و ایران و اروپا باید روابط خود را تحکیم بخشند تا صلح را به خاورمیانه بازگردانند."

دونالد ترامپ و مایک پومپئو
رئیس جمهوری و وزیر خارجه آمریکا حکومت جمهوری اسلامی را به فساد، اهدار منابع ملی و نادیده گرفتن حقوق و خواست ملت ایران متهم و با مردم ابراز همدردی و همبستگی کرده‌اند

آقای روحانی و همراهانش پس از ملاقات با رئیس جمهوری اتریش، در جلسه‌ای با حضور صدراعظم و تعدادی از مقامات دولتی هم شرکت کردند. در سفر به اروپا، وزیران خارجه و بهداشت ایران، معاون علمی و فناوری، رئیس دفتر و شماری از مقامات دفتر رئیس جمهوری آقای روحانی را همراهی می کنند.

شامگاه گذشته، حسن روحانی در نشستی با حضور تعدادی از ایرانیان مقیم اتریش، گفت که سوئیس و اتریش از جمله کشورهای اروپایی هستند که در شرایط مختلف روابط مطلوبی با جمهوری اسلامی داشته‌اند و افزود: "به همین جهت از میان کشورهایی که از ما دعوت کرده بودند ترجیح دادیم اولین سفر اروپایی را در دولت دوازدهم و در این مقطع حساس از سوئیس و اتریش آغاز کنیم." مقامات رسمی ایران هنوز در مورد دعوت سایر کشورها از رئیس جمهوری اطلاعاتی منتشر نکرده‌اند.

سفارت ایران
سفارت ایران در وین - سفر روحانی با ماجرای بازداشت یک عضو سفارت در ارتباط با توطئه بمب‌گذاری و درخواست از ایران برای سلب مصونیت دیپلماتیک او همزمان است

آقای روحانی با انتقاد از خروج ایالات متحده از برجام گفت: "هدف دولت آمریکا انزوای ملت ایران بود اما هزینه سنگینی پرداخت خواهد کرد و این اولین بار است که آمریکا علیه ملت ایران توطئه می‌کند و جز کشوری کوچک، حامی هم ندارد."

مقامات آمریکایی در توجیه خروج از برجام و بازگرداندن تحریم‌های هسته‌ای علیه ایران، گفته‌اند که مردم ایران از عواید اقتصادی لغو برجام نصیبی نبردند. آنان حکومت جمهوری اسلامی را به فساد متهم کرده و گفته‌اند که آنان منابع مالی ایرانیان را برای پیشبرد اهداف سیاست خارجی خود از جمله "حمایت از گروه‌های تروریستی"، کمک به حکومت‌های سرکوبگر و ایجاد بی‌ثباتی در منطقه به کار برده‌اند. به خصوص رئیس جمهوری و وزیر خارجه آمریکا ضمن حملات شدید به حکومت جمهوری اسلامی و رهبران آن، گفته‌اند که از مردم ایران حمایت و با آنان ابراز همدردی می‌کنند.

آقای روحانی در سخنان خود گفت که "اقدامات دولت آمریکا علیه ایران و کلیه ایرانیان است و آمریکایی‌ها از اینکه دو دولت مهم اروپایی از رئیس جمهورِ ملت ایران استقبال می‌کنند عصبانی هستند." او افزود: "اگر اقدامات آمریکایی‌ها علیه یک بخش یا گروه خاصی در ایران بود شاید می‌توانستند کارشان را تاحدودی پیش ببرند اما امروز در برابر همه ملت ایران ایستاده‌اند و برای هر شرکت یا بانکی که با ایران رابطه دارد پیام تهدید می‌فرستند تا روابطش را با ایران قطع کند." او ایرانیان مقیم خارج را "مهمترین پل ارتباطی ملت با جهان خارج" توصیف کرد.

سفر حسن روحانی به اتریش در حالی صورت می‌گیرد که اوایل این هفته، پلیس آلمان یک دیپلمات عضو سفارت جمهوری اسلامی در اتریش را به ظن ارتباط با توطئه بمب‌گذاری در همایش مجاهدین خلق، از گروه‌های مخالف جمهوری اسلامی در پاریس بازداشت کرد. روز گذشته، وزارت خارجه اتریش گفت از دولت ایران خواسته است تا مصونیت سیاسی این فرد را سلب کند و در غیر اینصورت، ظرف چهل و هشت ساعت از او سلب مصونیت خواهد شد.

مشخص نیست که اگر دولت ایران با این درخواست موافقت نکند، دولت اتریش به چه اقدامی دست خواهد زد و آیا خواستار استرداد این فرد از آلمان خواهد شد یا اینکه رسیدگی به اتهام مورد نظر را به مقامات قضایی آلمان یا سایر کشورهای درگیر در مساله توطئه بمب‌گذاری خواهد سپرد.

 

 

 

 

بی بی سی

چاپ ایمیل

تماس با البرزنیوز

payam

لطفن برای فرستادن پیام، پیشنهاد و نظر خود برای البرز نیوز از این بخش استفاده نمایید.
×

با ادامۀ گردش در این تارنما، شما بهره گرفتن از کوکی‌ها و یا فناوری‌های مشابه را می‌پذیرید.  بکارگرفتن کوکی‌ها برای ارزیابی شمار کاربران، ارائۀ کاربردها و آگاهی‌های تازه به آنان و نیز تبلیغات تجاری اهمیت دارد.