ایران به خاطر بازداشت دیپلمات ایرانی به آلمان، بلژیک و فرانسه اعتراض کرد
در ارتباط با بازداشت یک دیپلمات ایرانی توسط پلیس آلمان، وزارت خارجه جمهوری اسلامی به کشورهای آلمان، بلژیک و فرانسه به شدت اعتراض کرده است.

بهرام قاسمی، سخنگوی وزارت خارجه جمهوری اسلامی گفته است که"در پی دستگیری یکی از دیپلمات های کشورمان در کشور آلمان که به درخواست پلیس فرانسه صورت گرفته، سفرای فرانسه و بلژیک و کاردار سفارت آلمان (در غیاب سفیر) به وزارت خارجه فراخوانده شدند."

اشاره آقای قاسمی به بازداشت یک دیپلمات عضو سفارت جمهوری اسلامی در اتریش توسط پلیس آلمان به ظن ارتباط با توطئه بمب‌گذاری در همایش گروه مجاهدین خلق، از گروه‌های مخالف جمهوری اسلامی، است. این همایش اوایل این هفته در پاریس برگزار شد و چند هزار تن از هواداران این گروه و شماری از شخصیت‌های سرشناس اروپایی و آمریکایی در آن شرکت داشتند. روز دوشنبه پلیس بلژیک اعلام کرد که یک زن و شوهر ایرانی‌تبار را با مقادیری مواد منفجره بازداشت کرده و بعدا پلیس آلمان گفت که یک دیپلمات عضو سفارت ایران در اتریش نیز در همین ارتباط دستگیر شده است.

به گفته پلیس بلژیک، این مواد برای تهیه بمب و استفاده از آن در همایش مجاهدین خلق تهیه شده بود.

به گزارش وزارت خارجه ایران، عباس عراقچی، معاون سیاسی این وزارتخانه در دیدار با سفیر فرانسه و کاردار سفارت آلمان "مراتب اعتراض شدید جمهوری اسلامی ایران نسبت به دستگیری دیپلمات ایرانی را اعلام و با تاکید بر مصونیت دیپلماتی بر اساس کنوانسون ژنو، خواستار ازادی فوری و بدون قید و شرط او شد."

عراقچی
عراقچی مجاهدین خلق را به توطئه بمب‌گذاری در همایش این گروه متهم کرده ارتباط دیپلمات ایرانی با این توطئه را تکذیب کرده است

آقای عراقچی موضوع بمب‌گذاری و بازداشت دیپلمات ایرانی را "سناریو و توطئه‌ای برای تخریب روابط ایران و اروپا" توصیف کرد. او گفت که همزمانی این ماجرا با سفر حسن روحانی رئیس جمهوری، به اروپا و در آستانه اجلاس وزیران خارجه ایران و کشورهای ١+٤، به معنی تلاش برای "تحت‌الشعاع قرار دادن اجلاس مزبور در راستای اهداف آمریکا و رژیم صهیونیستی است." با خروج آمریکا از برجام، مقامات ایرانی اصطلاح گروه ١+٥ را به گروه ٤+١ تبدیل کرده‌اند.

وی این نظر را مطرح کرد که گروه مجاهدین خلق ماجرای انفجار در نشست آن گروه را خود برنامه‌ریزی کرده و در اثبات نظر خود گفت که مواد منفجره نزد دو عضو این گروه کشف شده است. آقای عراقچی در اثبات نظر خود گفت که "این حرکت یادآور خودسوزی چند سال قبل اعضای این گروهک در اروپا می‌باشد" و مجاهدین خلق را متهم کرد که "برای بزرگنمانی خود حتی حاضر به خودسوزی و خودزنی می‌باشد."

صدراعظم اتریش
سباستین کورتس، صدراعظم اتریش و حسن روحانی در وین - پیش از آغاز سفر روحانی به وین وزارت خارجه اتریش با احضار سفیر ایران نسبت به "ارتباط" دیپلمات ایرانی با توطئه بمب‌گذاری اعتراض کرده بود

به گفته سخنگوی وزارت خارجه، سفیر بلژیک نیز توسط دستیار مدیرکل اروپا این وزارتخانه فراخوانده شد. این مقام وزارت خارجه اعتراض جمهوری اسلامی را نسبت به درخواست بلژیک برای ا نتقال دیپلمات جمهوری اسلامی از آلمان جهت تحقیقات به سفیر بلژیک ابلاغ کرد.

پیشتر، دستیار مدیرکل اروپای وزارت خارجه با احضار سفیر فرانسه نسبت به "حمایت آن کشور از فعالیت" گروه مجاهدین خلق به شدت اعتراض کرد. براساس این گزارش "در این دیدار همچنین نسبت به تجمع اخیر منافقین [مجاهدین خلق] در پاریس و حضور مقامات تندرو و افراطی آمریکایی در آن، به حضور تعدادی از مقامات سابق و ایراد سخنان مداخله گرایانه و تفرقه‌افکنانه علیه مردم ایران اعتراض شد."

نمایندگان دیپلماتیک احضار شده گفتند که اظهارات مقامات وزارت خارجه جمهوری اسلامی را به اطلاع دولت‌های خود خواهند رساند.

روز سه‌شنبه، وزارت خارجه اتریش گفت که از جمهوری اسلامی خواسته است جهت پیگیری موضوع بمب‌گذاری، با سلب مصونیت دیپلمات خود موافقت کند و افزود که در غیر اینصورت، ظرف چهل و هشت ساعت مصونیت او را لغو خواهد کرد. این وزارتخانه نحوه عمل در این زمینه را توضیح نداد و مشخص نیست که آیا این دیپلمات جمهوری اسلامی در آلمان باقی خواهد ماند یا اتریش خواستار بازگشت او خواهد شد. دستگیری این دیپلمات در آستانه سفر حسن روحانی و هیئت همراه او به اتریش صورت گرفت اما مشخص نیست که آیا دولت اتریش این موضوع را در مذاکرات دو طرف مطرح کرد یا نه.

پیش از آغاز سفر رسمی آقای روحانی به اتریش، وزارت خارجه آن سفیر جمهوری اسلامی در آن کشور را احضار و اعتراض دولت آن کشور در مورد فعالیت دیپلمات شاغل در آن سفارتخانه را به او ابلاغ کرده بود.

 

 

 

 

 

بی بی سی

چاپ ایمیل

تماس با البرزنیوز

payam

لطفن برای فرستادن پیام، پیشنهاد و نظر خود برای البرز نیوز از این بخش استفاده نمایید.
×

با ادامۀ گردش در این تارنما، شما بهره گرفتن از کوکی‌ها و یا فناوری‌های مشابه را می‌پذیرید.  بکارگرفتن کوکی‌ها برای ارزیابی شمار کاربران، ارائۀ کاربردها و آگاهی‌های تازه به آنان و نیز تبلیغات تجاری اهمیت دارد.