سازمان تعزیرات: وقوع جرم سازمان‌یافته در واردات خودرو محرز شده است
«سازمان تعزیرات حکومتی» ایران با اعلام اینکه در پرونده واردات غیرقانونی خودرو، وقوع «جرم سازمان‌یافته محرز شده است» خبر داد که این سازمان با اعلام «عدم صلاحیت» خود، پرونده را به دادسرای انقلاب ارجاع داده است.

به گزارش خبرگزاری میزان، عبدالمجید اجتهادی، مدیرکل پیشگیری و نظارت بر امور قاچاق کالا و ارز سازمان تعزیرات حکومتی، روز پنجشنبه ۱۴ تیرماه، به خبرگزاری میزان گفت با صدور قرار عدم صلاحیت رسیدگی این سازمان، پرونده واردات غیرقانونی خودرو را به دادسرای انقلاب تهران ارسال شده است.

از تاریخ ۲۸ تیرماه تا نهم دی‌ ماه سال ۱۳۹۶ در حالی که سایت ثبت سفارش واردات خودرو وابسته به وزارت صنعت مسدود بود، ۶۴۸۱ سفارش خودرو در این سایت ثبت شد.

حدود دو ماه پیش مجتبی خسروتاج، رئیس سازمان توسعه و تجارت، تایید کرد حدود شش هزار خودرو به طور غیرقانونی ثبت سفارش شده است.

پس از آن ناصر سراج، رئیس بازرسی کل کشور، اعلام کرد که ثبت غیرقانونی این خودروها به خاطر هک شدن سایت ثبت سفارش صورت گرفته است. پس از این اظهارات وزارت صنعت، معدن و تجارت هک شدن این سایت را تکذیب کرد.

اما روزنامه «شرق» گزارش داده که سایت وزارت صنعت و معدن هک نشده بلکه «شاه‌کلید» این ماجرا فردی به نام «خ» است که مسئولیتی در سازمان تجارت داشته است.

بر پایه گزارش شرق، فرد مورد نظر به همراه دو نفر دیگر با ورود به سایت وزارت صنعت و معدن موفق به ثبت «بیش از پنج هزار سفارش» شده‌اند و برای هر سفارش نیز «از پنج تا ۲۰ میلیون تومان» دریافت کرده‌اند. شرق نوشته است که این سه نفر هم‌اکنون دربازداشت هستند.

اکنون عبدالمجید اجتهادی، مدیرکل پیشگیری و نظارت بر امور قاچاق کالا و ارز سازمان تعزیرات حکومتی، می‌گوید: «در این پرونده جرم سازمان‌یافته احراز و در نهایت پرونده با قرار عدم صلاحیت به دادسرای انقلاب اسلامی تهران ارسال شد.»

این مقام سازمان تعزیرات حکومتی اظهار داشت که ۶۴۸۱ مجوز رایانه‌ای جعلی برای واردات این خودروها صادر شده و درخواست‌کنندگان نیز ۲۷۴ شخص حقوقی یا حقیقی بوده‌اند.

به گفته عبدالمجید اجتهادی، کل خودرو‌هایی که از محل این ثبت سفارش از گمرک ترخیص شده ۱۹۲۴ دستگاه است که جلوی ترخیص ۱۵۵ دستگاه پس از اعلام جرم گرفته شده است.

از سوی دیگر در پی افشای این تخلف حسن روحانی، رئیس جمهوری ایران، به محمد شریعمتداری وزیر صنعت دوهفته مهلت داد که به این تخلف رسیدگی کند که در نهایت وی روز چهارشنبه کمیته‌ای را مسئول رسیدگی به ثبت غیرقانونی این خودروهای وارداتی و ترخیص ۱۹۲۴ دستگاه از آنها کرد.

با استفاده از میزان، فارس، شرق و ایسنا / ح.ر. / ج.

 

 

 

 

رادیوفردا

چاپ ایمیل

تماس با البرزنیوز

payam

لطفن برای فرستادن پیام، پیشنهاد و نظر خود برای البرز نیوز از این بخش استفاده نمایید.
×

با ادامۀ گردش در این تارنما، شما بهره گرفتن از کوکی‌ها و یا فناوری‌های مشابه را می‌پذیرید.  بکارگرفتن کوکی‌ها برای ارزیابی شمار کاربران، ارائۀ کاربردها و آگاهی‌های تازه به آنان و نیز تبلیغات تجاری اهمیت دارد.